Nastolatek trafił do aresztu, bo dorysował Erdoğanowi wąsy

Zdjęcie: Michał Józefaciuk via Wikimedia Commons.


We wtorek tureckie służby zatrzymały i aresztowały 16-letniego chłopca za to, że obraził prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, jak podaje portal Arab News. W jaki sposób nastolatek miał znieważyć głowę państwa? Rzekomo dorysował mu wąsy Hitlera na plakacie wyborczym

Zdaniem opozycyjnych tureckich mediów, władze namierzyły chłopca z miasta Mersin na południu Turcji za pomocą kamer monitoringu. Następnie przesłuchały go w jego własnym domu i aresztowały. Służby oskarżyły 16-latka o dorysowanie wąsów Adolfa Hitlera na plakacie Erdoğana ubiegającego się o reelekcję i dopisanie obraźliwych komentarzy. Plakat wisiał w okolicy mieszkania chłopca. Młody Turek co prawda przyznał się do tego, że to on narysował wąsy. Dodał jednak, że nie napisał nic więcej.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Najczęściej popełniane przestępstwo

16-latek został zatrzymany i przebywa w specjalnym zakładzie dla nieletnich. „Obraza prezydenta” jest uznawana za jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Turcji, jak podaje tureckie Ministerstwo Sprawiedliwości. Tylko w 2022 roku wydano ponad 16 tys. skazujących wyroków.

Ubiegający się o reelekcję Erdoğan wygrał w drugiej turze w historycznych wyborach prezydenckich w maju tego roku. Od dwudziestu lat władzę w Turcji sprawuje partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), na której czele stanął obecny prezydent. To Erdoğan wprowadził też ustrój prezydencki, który daje pełnię władzy głowie państwa. Rekordowa inflacja, problemy ekonomiczne, łamanie praw człowieka, ograniczenia wolności słowa i wisząca na włosku demokracja sprawiają, że niezadowolenie tureckiego społeczeństwa, które pokładało nadzieję na zmiany w majowych wyborach, stale rośnie.

#Najnowsze publikacje