Nie ma lepszej i gorszej miłości. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii


Dla ruchu LGBTQIA+ 17 maja jest ważną rocznicą. To właśnie tego dnia, w 1990 r., wykreślono homoseksualność z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). By upamiętnić to wydarzenie, co roku od kilkunastu lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

17 maja stał się tym samym okazją do zwrócenia uwagi na dyskryminację, przemoc i marginalizację, jakiej doświadczają lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interseksualne oraz wszystkie osoby o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych.

Na całym świecie ponad 2 mld ludzi mieszka w krajach, w których homoseksualność jest nielegalna, a w 11 państwach osobom w związkach jednopłciowych grozi kara śmierci. Według raportu organizacji ILGA-Europe, Polska czwarty rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem ochrony praw osób LGBTQIA+. Niższy wynik od Polski uzyskało tylko siedem spośród badanych krajów  – San Marino, Monako, Rosja, Armenia, Turcja, Azerbejdżan, Białoruś.

Protestujmy przeciwko homofobii

Mimo to, w różnych polskich miastach pojawiają się inicjatywy wspierające społeczność LGBTQIA+. W Krakowie od 2009 r. co roku oranizowany jest Festiwal Queerowy Maj. Głównymi celami tej inicjatywy są inicjowanie i podtrzymywanie dyskusji wokół zagadnień istotnych dla osób LGBTQIA+, promowanie postaw otwartych na odmienność i różnorodność oraz integrowanie tej społeczności. Pośród wydarzeń festiwalowych znajdują się między innymi: debaty, warsztaty, pokazy filmowe, działania artystyczne czy imprezy sportowe.

W sobotę 20 maja ulicami Krakowa przejdzie także Marsz Równości. Jest to coroczna manifestacja, podczas której geje, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe, ich rodziny, przyjaciele i przyjaciółki mogą wyrazić swój sprzeciw wobec dyskryminacji i wykluczenia przede wszystkim ze względu na nienormatywną seksualność i płciowość, ale także ze względu na pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawności, wyznanie, bezwyznaniowość czy status materialny.

Walka z dyskryminacją w duchu zero waste

Jako Salam Lab w swoich działaniach na co dzień kierujemy się wartościami takimi jak równość oraz poszanowanie godności i różnorodności. Dlatego dołączamy do postulatów społeczności LGBTQIA+ i zapraszamy do wspólnego świętowania. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii życzymy wszystkim, by mogli i mogły bez obaw decydować o tym, kim są, a także wybierać osoby, które darzą miłością. Zaplanowaliśmy również cykl warsztatów w duchu zero waste, na które zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, pochodzenie, orientację seksualną czy tożsamość płciową.

20 maja w godzinach 10:00-12:00 w nowej lokalizacji Społecznej Przestrzeni Aktywnej przy ul. Dytmara 3 w Krakowie Zuza Karoń poprowadzi warsztaty z malowania na eko-torbach (można przynieść także swoją torbę). Między 13:00 a 14:00 zapraszamy z kolei do wspólnego tworzenia tęczowych bransoletek. To dobra okazja, żeby przygotować wyjątkowe ozdoby na odbywający się w tym samym dniu Marsz Równości. Możecie spodziewać się także drobnego poczęstunku i ciepłych napojów. 

A jeśli nie uda Wam się dotrzeć w ten weekend, kolejną szansę na wspólną eko-twórczość będziecie mieli w sobotę 27 maja. W godzinach 12:00-14:00 przynieście swoje ubrania i weźcie udział w warsztatach, na których przy pomocy farb dacie im nowe życie. Do zobaczenia!



Najnowsze publikacje