Burze przetoczyły się m.in. przez Wietnam, Laos, Tajlandię i Birmę, powodując poważne zniszczenia. Przyglądamy się miejscom, które zostały dotknięte powodziami
W ostatnich dniach mieszkańcy i mieszkanki wielu krajów europejskich mierzą się ze skutkami silnych opadów deszczu i powodzi. Są wśród nich mieszkańcy południowo-zachodniej Polski — najtrudniejsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim. Do akcji wkroczyły organizacje pomocowe, które wspierają tych najbardziej poszkodowanych i prowadzą zbiórki pieniędzy na dalsze działania. Skala spustoszeń jest ogromna, jednak nie tylko Europa mierzy się z siłą żywiołu. Burze przetoczyły się również przez Wietnam, Laos, Tajlandię i Birmę, powodując poważne zniszczenia. Tajfun Yagi dotarł na Filipiny na początku września, po czym przesunął się na zachód. W Wietnamie zginęło prawie 300 osób, 236 w Birmie i kilkanaście w Tajlandii – podaje al-Jazeera.
Żywioł nie oszczędził również kontynentu afrykańskiego. UNICEF informuje, że powodzie dotknęły w tym roku około cztery miliony ludzi, powodując wysiedlenie co najmniej 500 tysięcy osób. Powodzie rozciągają się od Liberii po Nigerię oraz Mali, Niger, Czad i Afrykę Środkową.
Nieprzygotowanie na zmiany klimatyczne
Green Peace publikuje zdjęcia, na których widać skutki powodzi w wielu krajach dookoła świata. „Giganci naftowi, gazowi i węglowi wpędzają świat w jeszcze większą katastrofę klimatyczną. Trzeba ich pociągnąć do odpowiedzialności. Najwyższy czas, żeby przestali zanieczyszczać środowisko i zaczęli płacić za wyrządzone szkody” – apeluje organizacja.
Eksperci i ekspertki podkreślają, że wyrządzone przez warunki pogodowe szkody pokazują, jak nieprzygotowany na zmiany klimatyczne jest świat. „Tylko w tym roku region Azji i Pacyfiku stanął w obliczu niepohamowanej serii katastrof związanych z klimatem” – powiedział cytowany przez al-Jazeerę dyrektor regionalny IFRC (Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca) w regionie Azji i Pacyfiku, Alexander Matheou. Dodał, że kryzysy – od tajfunów, powodzi i fal upałów aż po susze – następują jeden po drugim, nie pozostawiając nawet czasu na poprawę sytuacji.
Jak można pomóc?
„To oczywiste, że nawet kraje wysoko rozwinięte nie są bezpieczne w obliczu zmian klimatycznych” – stwierdziła cytowana przez The Guardian Friederike Otto, klimatolożka w Instytucie Grantham. „W miarę jak świat będzie spalał ropę, gaz i węgiel, ulewne deszcze i inne ekstremalne warunki pogodowe będą się nasilać, czyniąc naszą planetę coraz bardziej niebezpiecznym miejscem do życia”.
Aby wspomóc działania pomocowe na terenie Polski, można wesprzeć między innymi Polską Akcję Humanitarną, której działacze i działaczki pomagają w większych, ale i mniejszych miejscowościach. Listę zweryfikowanych źródeł przygotowała też np. Fundacja w Stronę Dialogu.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!