Skip to content Skip to footer

Niech ucichnie broń! – papież Franciszek rozpoczął historyczną wizytę w Iraku i Kurdystanie

“Niech ucichnie broń! Niech będzie ograniczone jej rozprzestrzenianie tu i wszędzie! Niech skończą się partykularne interesy, owe zewnętrzne interesy, których nie obchodzi ludność lokalna. Oddajmy głos budowniczym, twórcom pokoju!” – powiedział papież Franciszek podczas przemówienia do władz Iraku w pałacu prezydenckim w Bagdadzie.

W piątek popołudniu jako pierwszy zwierzchnik kościoła katolickiego w historii Franciszek rozpoczął swoją wizytę w Iraku i Regionie Kurdystanu.

Jako główny cel swojej pielgrzymki wskazał spotkanie w mieszkańcami, którzy od lat cierpieli z powodu terroru, apel o ustanie przemocy i porozumienie między aktorami religijnymi w kraju.

Wizyta odbyła się mimo obaw o bezpieczeństwo zarówno papieża, jak i uczestników spotkań. Nie chodzi tylko o COVID-19, którego statystyki w Iraku gwałtownie wzrosły w ostatnich tygodniach. Mowa także o ryzyku zamachów w trakcie spotkań z wiernymi.

Na krótko przed lądowaniem papieskiego samolotu w Iraku Franciszkowi przekazano wiadomość od szyickiej grupy bojowej Brygady Obrońców Krwi. To ta sama organizacja, która przyznała się do ataku na amerykańską bazę wojskową w Erbilu w połowie lutego, stawiając papieską wizytę pod znakiem zapytania.

Grupa zdecydowała się ogłosić jednostronne i tymczasowe zawieszenie broni. Podała w oświadczeniu, że „zawiesza wszelkie działania wojskowe podczas wizyty papieża w imię arabskiej gościnności” oraz z uwagi na „szacunek do imama as-Sistaniego” – czołowego szyickiego duchownego, z którym Franciszek spotkał się w sobotę w świętym mieście szyizmu, Nadżafie.

Więcej o tym, jak przebiega wizyta, czego można się spodziewać po jej owocach oraz na co mają nadzieję mieszkańcy i mieszkanki Iraku i Kurdystanu przeczytasz w naszym tekście na stronie Tygodnika Powszechnego (dostęp bezpłatny po zalogowaniu).

***

.Chcesz wspierać powstawanie treści takich, ja ta? Dołącz do naszych Patronek i Patronów na stronie.

Dane rejestrowe

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
NIP: 6772471257
REGON: 520484716

 

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju jest wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych  prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Numer w ewidencji stowarzyszeń zwykłych: 191.

Data wpisu do ewidencji: 17.11.2021 r.

Adres korespondencyjny

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
kontakt@salamlab.pl

Numer konta bankowego

57 1140 2004 0000 3102 8192 3774 (mBank)

IBAN: PL57 1140 2004 0000 3102 8192 3774

SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

Salam Lab ◆ Laboratorium Pokoju. Wszelkie prawa zastrzeżone.