Maorysi wybrali królową. To odstępstwo od tradycji


Nga Wai Hono i te po Paki, jedyna córka i najmłodsze dziecko zmarłego króla Maorysów, Tuheitii Pootatau Te Wherowhero VII, została koronowana na królową w poruszającej ceremonii w Turangawaewae marae – jednym z miejsc sakralnych kultury maoryskiej, donosi The Guardian. To dopiero drugi raz w historii, gdy kobieta została wybrana na przywódczynię ruchu Kiingitanga

 Ceremonia, w której uczestniczyło tysiące osób, zakończyła sześciodniowy pogrzeb jej ojca. Jak podkreśla BBC, kobieta została pobłogosławiona tą samą Biblią, która została użyta do namaszczenia pierwszego maoryskiego króla w 1858 roku. 

Odrodzenie języka i kultury maoryskiej

Ruch Kiingitanga, założony w 1858 roku, dążył do obrony praw Maorysów przed kolonizacją oraz do zachowania ich ziem i kultury. Mimo że rola monarchini ma charakter głównie symboliczny, Nga Wai Hono i te po Paki jest uważana za naczelną przywódczynię kilku maoryskich plemion. Nowa królowa ma 27 lat i tytuł magistry studiów nad kulturą Maorysów. Maorysi w Nowej Zelandii stanowią około 17 procent populacji – 900 tysięcy osób.

W obliczu politycznych zmian w Nowej Zelandii, a zwłaszcza po wyborze konserwatywnego rządu, rola ruchu Kiingitanga zyskała na znaczeniu jako siła jednocząca Maorysów w sprzeciwie wobec ograniczania ich praw. Nowa królowa, podobnie jak jej ojciec, zamierza kontynuować walkę o prawa swoich ludzi, a także działać na rzecz odrodzenia języka i kultury.

Tron Kiingitanga nie jest automatycznie dziedziczny; następcę tronu wybiera rada starszych Tekau-Maa-Rua. Zmarły król poza wybraną na królową córką miał jeszcze dwóch synów. Adwokatka Annette Sykes, która poświęciła swoją karierę obronie praw Maorysów, mówiła Guardianowi, że wybór kobiety na tron przez radę mężczyzn jest historycznym momentem i krokiem naprzód.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#



Najnowsze publikacje