O nas

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju zostało zarejestrowane w listopadzie 2021 r. jako forma prawna działającej wcześniej nieformalnej inicjatywy Salam Lab Laboratorium Pokoju

Nasza misja

W Salam Lab, kierujemy się 5 zasadami, które tworzą naszą misję i inspirują nasze działania.


Oddanie głosu tym, którzy go nie mają – osobom wykluczonym.


Budowanie mostów między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi.


Rzetelne informowanie o innych kulturach, sytuacji społeczno-politycznej, konfliktach na świecie poprzez dziennikarstwo pokoju.


Proponowanie nowych oraz krytyka istniejących rozwiązań systemowych i strukturalnych w zakresie m.in. polityki migracyjnej, pomocy humanitarnej i rozwojowej, edukacji, narracji medialnej, języka inkluzywnego.


Budowanie koalicji między organizacjami i osobami działającymi na rzecz pokoju.

Obszary działania

Salam Lab zbudowane jest z trzech gałęzi działalności: działań medialnych, pomocowo-interwencyjnych oraz edukacyjnych.


Działania Medialne

Salam Lab | Laboratorium Pokoju jest platformą poświęconą informacjom nt. migracji i praw człowieka. Za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz Facebooka, Instagrama i Twittera promujemy wiedzę o prawach człowieka, migracjach, uchodźstwie i islamie. Realizujemy też kampanie informacyjne na ten temat. Oddajemy głos osobom wykluczonym. Przygotowujemy też cotygodniowy przegląd prasy, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów Afryki Północnej oraz Azji Południowo-Zachodniej, który dostarczamy naszym odbiorcom i odbiorczyniom na maila.


Działania Pomocowo-Interwencyjne

W odpowiedzi na kryzys humanitarny panujący na pograniczu polsko-białoruskim w październiku 2021 r. utworzyliśmy Punkt Interwencji Kryzysowej na Podlasiu. Służył on pomocą uchodźcom i uchodźczyniom, którzy znaleźli się na terytorium Polski. Jesteśmy też częścią Grupy Granica i wspieramy działania GG o charakterze medialnym oraz edukacyjnym.

Wspieramy także osoby z doświadczeniem uchodźczym, które żyją w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Współpracujemy też z tymi, którzy rozpoczęli swoje życie poza ośrodkiem, przede wszystkim w Krakowie. W 2022 roku utworzyliśmy Punkt Pomocy „Żyj w Krakowie” przy Radziwiłłowskiej 3, zwany także po prostu „R3”, gdzie codziennie wspieramy osoby uchodźcze z całego świata, które zdecydowały się zacząć nowy rozdział w Polsce. Kiedyś pod tym samym adresem działała też prowadzona przez nas SPA – Społeczna Przestrzeń Aktywna, czyli miejsce integracji i spotkań starych i nowych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Dziś możecie uczestniczyć w zajęciach i spotkaniach w ramach inicjatywy SPA w nowym miejscu, przy ul. Sołtysa Dytmara 3 w Krakowie. Swoich ulubionych edukatorów i ulubione edukatorki spotkacie też w Miejscu Otwartym przy ul. Życzkowskiego.


Działania Edukacyjne

Wszechobecne dziś czarno-białe schematy myślenia o zjawiskach migracji na świecie, prowadzą do wzrostu przemocy i nienawiści. Naszym celem jest rozbijanie tych schematów i kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia podczas warsztatów i spotkań. Realizujemy warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, edukatorów, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, studentów, a także dla grup spoza środowiska szkolnego. Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami edukacyjnymi, zapisz się do naszego newslettera edukacyjnego.

W ramach naszych stałych programów edukacyjno-szkoleniowych prowadzimy:

  • warsztaty o tematyce migracyjnej
  • warsztaty antydyskryminacyjne
  • warsztaty międzykulturowo-integracyjne
  • warsztaty z wykorzystaniem gry detektywistycznej podejmujące temat tożsamości oraz mniejszości narodowych i etnicznych
  • EMPATIA W DZIAŁANIU – szkolenie z edukacji włączającej: wielokulturowość, mobilność, akceptacja

Nasze działania realizowane są dzięki wsparciu finansowemu darczyńców prywatnych i biznesowych, wsparciu instytucjonalnemu polskich i zagranicznych organizacji oraz dzięki naszym wspaniałym wolontariuszkom i wolontariuszom. 

Interesuje Cię nasza oferta edukacyjna, współpraca z nami w formie wolontariatu, praktyki studenckiej bądź stażu? Zapraszamy do działu WSPÓŁPRACA, napisz do nas wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.