Blanka Błaszczak-Rozenbaum
Specjalistka ds. edukacji
Jestem antropolożką kulturową i etnografką. Mam duże doświadczenie w edukacji muzealnej — zaczynałam w Zamku Królewskim w Warszawie, w Krakowie zaś prowadziłam zajęcia edukacyjne w Zamku Królewskim na Wawelu i w Muzeum Fotografii. Jestem również badaczką migracji i mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności ukraińskich w Polsce — byłam stypendystką dwóch projektów naukowych zajmujących się tematem diaspory ukraińskiej w Polsce.
W Salam Lab jestem od listopada 2022 roku. Temat wielokulturowości i dialogu międzykulturowego interesował mnie od dawna — dlatego też od wielu lat śledziłam treści pojawiające się w mediach społecznościowych Salam Lab. Rok przed podjęciem pracy w organizacji pracowałam jako edukatorka w edukacji domowej: miałam wówczas dużą styczność ze szkolną podstawą programową i zauważyłam, jak bardzo brakuje w niej tematu wielokulturowości i współczesnych ludzkich mobilności. Dlatego w Salam Lab zgłosiłam się do Działu Edukacji — wierzę, że to właśnie poprzez działania edukacyjne można najskuteczniej dokonać pozytywnej zmiany. Moja praca to przede wszystkim ciągłe wymyślanie 🙂 W Salam Lab na co dzień zajmuję się prowadzeniem warsztatów i szkoleń, pisaniem scenariuszy zajęć, tworzeniem pomysłów na nowe projekty i działania edukacyjne oraz utrzymywaniem kontaktów ze współpracującymi z nami instytucjami.
Czym jest dla ciebie różnorodność?
Różnorodność to dla mnie normalność — nikt nie jest taki sam, każdy z nas ma swoją indywidualną, skomplikowaną tożsamość. Zrozumienie tego, pozwala na otwarcie się na drugiego człowieka, który pozornie może wydawać się „inny”.
Który element misji Salam Lab jest dla ciebie najważniejszy?
Każdy element misji Salam Lab jest dla mnie ważny. 🙂 Na ten moment szczególne znaczenie ma dla mnie punkt „proponowanie nowych oraz krytyka istniejących rozwiązań systemowych i strukturalnych w zakresie m.in. edukacji”. Zmiany systemowe w szkolnictwie to jeden z ważniejszych obecnie tematów — włączenie do niego wątków związanych z dialogiem międzykulturowym i krytycznym spojrzeniem na współczesne zjawiska (jak neokolonializm) pozwoli na efektywniejsze budowanie empatycznego, demokratycznego społeczeństwa.
Nasz zespół: