ONZ ostrzega, że ​​przemoc na okupowanym Zachodnim Brzegu „wymyka się spod kontroli”

Izraelskie lotnictwo bombarduje biura prasowe w Strefie Gazy, 2021 r. Fot. Osama Eid via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)


Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Türk, w wydanym w piątek oświadczeniu ostrzegł, że sytuacja na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu zagraża życiu mieszkańców i mieszkanek Palestyny i Izraela oraz wezwał do natychmiastowego zaprzestania przemocy

Ten tekst został opublikowany w czerwcu 2023 roku.

Zdaniem Türka, eskalacja ataków jest napędzana przez „ostrą retorykę polityczną” i użycie przez Izrael zaawansowanej broni. 

Komisarz przypomniał, że „Izrael ma zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa humanitarnego, które nakazują zapewnić porządek publiczny i bezpieczeństwo na okupowanych terytoriach palestyńskich”.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

„Izrael musi pilnie zmienić swoją politykę i działania na okupowanym Zachodnim Brzegu, zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka, w tym ochroną i poszanowaniem prawa do życia” – powiedział Türk.

Tydzień przemocy

W poniedziałek Izrael przeprowadził serię nalotów na obóz uchodźców i uchodźczyń w Dżeninie. W wyniku ataku izraelskich sił bezpieczeństwa zginęło co najmniej siedmiu Palestyńczyków i Palestynek, w tym dzieci, a rannych zostało co najmniej 91 Palestyńczyków i Palestynek i siedmiu izraelskich żołnierzy.

Dzień po nalocie na Dżenin dwóch uzbrojonych Palestyńczyków zabiło czterech izraelskich osadników w pobliżu izraelskiej osady Eli na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Kilka godzin po tej strzelaninie izraelscy osadnicy wtargnęli do palestyńskich miast, podpalając domy i pojazdy, zabijając czterech Palestyńczyków.

W środę wieczorem pojawiły się kolejne doniesienia o izraelskim ataku z użyciem wojskowego drona w pobliżu Dżeninu, w wyniku którego zginęło co najmniej pięciu Palestyńczyków rzekomo należących do grupy bojowników.

Wezwanie o pokój

Ponad 700 tys. Izraelczyków i Izraelek mieszka w nielegalnych osiedlach na okupowanym Zachodnim Brzegu i okupowanej Wschodniej Jerozolimie, którą Izrael zdobył podczas wojny w 1967 roku. Osady nie są uznawane za terytorium Izraela na mocy prawa międzynarodowego.

Od początku tego roku izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 126 Palestyńczyków i Palestynek na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Wśród nich było 22 dzieci. W 2022 liczba ofiar izraelskich ataków wyniosła 155 osób i była największa od 17 lat. W ubiegłym roku zginęło także najwięcej Izraelczyków i Izraelek od 2016 roku.

„Aby ta przemoc się skończyła, okupacja musi się skończyć” – powiedział Türk. „Ludzie sprawujący władzę polityczną we wszystkich krajach wiedzą o tym i muszą podjąć natychmiastowe kroki, by zrealizować ten cel”.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

#



Najnowsze publikacje