Pakistan: film „Barbie” sprawdzany pod kątem „nieodpowiednich treści”


Premiera długo oczekiwanego hollywoodzkiego filmu „Barbie” została opóźniona w pakistańskiej prowincji Pendżab ze względu na konieczność sprawdzenia, czy produkcja nie zawiera „kontrowersyjnych treści”

Zanim „Barbie” trafi do pendżabskich kin, będzie musiała uzyskać zgodę władz prowincji, które cenzurują sceny sprzeczne ze społecznymi, kulturowymi i religijnymi wartościami kraju.

Decyzja ta spotkała się z krytyką użytkowników mediów społecznościowych. Internauci i internautki argumentują, że w filmie nie pojawiają się żadne kontrowersyjne elementy takie jak nagość czy wulgarny język. Podobnego zdania są pakistańscy eksperci prawni.

„Arbitralna decyzja”

„Decyzja przypomina zakaz, który nałożono na wielokrotnie nagradzany film »Joyland« i jest dość arbitralna. Jest także sprzeczna z wolnościami gwarantowanymi przez konstytucję. Widocznie samozwańczy obrońcy moralności publicznej, którzy stoją na czele komisji cenzorskiej w Pendżabie, uważają, że film tak nieszkodliwy jak Barbie może wstrząsnąć przekonaniami i wartościami 100 milionów ludzi mieszkających w największej prowincji kraju” – mówi The Guardian Osama Malik, pakistański prawnik.

Nagrodzony w Cannes pakistański kandydat do tegorocznych Oscarów, film „Joyland”, został zakazany w Pakistanie w listopadzie ze względu na naruszenie „norm przyzwoitości i moralności społeczeństwa”. 

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#Najnowsze publikacje