Pałac Buckingham odmawia zwrotu szczątków księcia Etiopii

Książę Alemayehu z Etiopii


Rodzina etiopskiego księcia Alemayehu domaga się, by Wielka Brytania zwróciła jego prochy do ojczyzny. Obecnie spoczywa on w kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor, gdzie pochowano go jeszcze w XIX w., za czasów panowania Królowej Wiktorii

“Jako rodzina i jako Etiopczycy chcemy, by jego szczątki wróciły. To nie jest kraj, w którym się urodził, pochowanie go tam nie było w porządku” – powiedział BBC królewski potomek, Fasil Minas

Rzecznik Pałacu Buckingham przekazał brytyjskiej telewizji, że przeniesienie ciała księcia nie jest możliwe bez zakłócenia spoczynku innych pochowanych w katakumbach kaplicy. Z oświadczenia rzecznika wynika też, że władze kaplicy są wrażliwe na potrzebę uczczenia pamięci księcia Alemayehu. Jednak mają jednocześnie „obowiązek zachowania godności zmarłych”.

Nie są to pierwsze żądania zwrotu prochów księcia. W 2007 roku upominał się o nie ówczesny prezydent Etiopii Girma Wolde-Giorgis. Jego prośby wysłane do królowej Elżbiety II nie spotkały się jednak z pozytywnym odzewem.

Książę Alemayehu trafił do Wielkiej Brytanii jako siedmiolatek. Osierocony, pobierał nauki na dworze Królowej Wiktorii. Zmarł mając zaledwie osiemnaście lat.

Profesor Alula Pankhrust, ekspert w zakresie stosunków brytyjsko-etiopskich, uważa, że zwrócenie ciała byłoby dla Wielkiej Brytanii „sposobem na przemyślenie swojej przeszłości. To refleksja i pogodzenie się z imperialną przeszłością”.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Anna Mikulska – reporterka, z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, pracy przymusowej i edukacji. Laureatka konkursu “Pisma. Magazynu Opinii” – „Między wierszami” za reportaż „Imigracja przez morze plastiku” oraz konkursu Festiwalu Wrażliwego w kategorii twórca szczególnie wrażliwy za dwa reportaże i projekt „Historie o Człowieku”. Obecnie specjalistka ds. badań Amnesty International. Współpracuje z redakcją Salam Lab od marca 2023 roku.



Najnowsze publikacje