Perskie śniadanie mistrzów, czyli adasi

Adasi – pożywne perskie śniadanie z soczewicy

Większość z nas nazwałaby go prawdopodobnie zupą. Dla Iranek i Irańczyków to ulubione pożywne śniadanie. Ten soczewicowy specjał znakomicie rozgrzewa w chłodne poranki, a rodzice chętnie podają go swoim pociechom

Soczewicowy skarb

Wielosetletnią tradycję przygotowywania tego śniadania potwierdzają m.in. źródła z XI wieku, jak powieść historyczna al-Bayhaqiego. Samą jednak obecność soczewicy w starożytnych miastach Azji Centralnej oraz Południowo-Wschodniej archeologowie i archeolożki datują na około 8 tysięcy lat temu. Już wtedy jadano te nasiona, ceniąc łatwość ich przygotowania.

Działanie prozdrowotne adasi cenione jest przez Persów nie bez podstaw. Używane do jego przygotowania produkty tworzą razem istną bombę składników odżywczych. Soczewica jest bogata między innymi w błonnik, kwas foliowy, potas, żelazo, mangan oraz polifenol. Mało w niej za to sodu i tłuszczów nasyconych. Na regularnym spożywaniu adasi mogą skorzystać w szczególności sportowcy, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej i odpowiedniej ilości białka w diecie.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Jak przygotować adasi

Adasi jest popularne w tak wielu miejscach, że przepis na tę potrawę ulega modyfikacji w zależności od regionu albo osobistych preferencji. Przykładowo niektórzy dodają do niego posiekane ziemniaki, jednak nie jest to obowiązkowy składnik. W daniu muszą się za to znaleźć soczewica i cebula. Równie ważne są też przyprawy, takie jak sól, pieprz, dzięgiel i kurkuma w proszku. Poniżej przykładowy przepis na to perskie śniadanie mistrzów.

Składniki: 
  • 2 do 3 szklanek soczewicy,
  • 2 średnie cebule,
  • sok z cytryny,
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
  • 2 średnie ziemniaki,
  • sól, czarny pieprz, tymianek, arcydzięgiel (opcjonalnie) i kurkuma, wedle uznania.
Sposób przygotowania: 
  1. Najpierw namocz soczewicę na 15 do 30 minut, a następnie opłucz ją i odłóż na bok.
  2. Umyj i pokrój cebulę w duże plasterki. Możesz też ją zetrzeć, ale tradycyjnie do przygotowania adasi używane są duże kawałki. 
  3. Postaw garnek na ogniu i wlej do niego olej. Podsmaż w nim cebulę aż się złocista.
  4. Dodaj sól, czarny pieprz i kurkumę do cebuli i poczekaj, aż aromat przypraw wypełni kuchnię. Następnie dodaj do nich koncentrat pomidorowy. 
  5. Całość należy dobrze podsmażyć, aż pomidor nada potrawie ciemnoczerwony kolor. Dodaj soczewicę do garnka z czterema szklankami wody, gdy pasta pomidorowa dobrze się usmaży. 
  6. W kolejnym kroku obierz ziemniaki, drobno je pokrój, umyj i dodaj do garnka z czarnym pieprzem, solą i tymiankiem.
  7. Odczekaj chwilę, aż całość się zagotuje. Następnie przykryj garnek pokrywką i gotuj potrawę na delikatnym ogniu przez 45 minut.
  8. Pod koniec gotowania dodaj arcydzięgiel do garnka.
  9. Twoje adasi jest gotowe do podania. Ułóż je w wybranym naczyniu, udekoruj smażoną cebulą i dzięglem, skrop sokiem z cytryny i zjedz z płaskim, wypiekanym tradycyjnie na kamiennym podłożu chlebem sangak.

Niech nie zniechęca Was dość długi czas gotowania warzyw. Bierzmy przykład z powolnych irańskich poranków i celebrujmy leniwe śniadanie z najbliższymi.

Nusz-e dżan! Smacznego!

Marianna Gracz – stażystka w redakcji Salam Lab.

***

Tekst powstał w ramach sobotniego cyklu „Śniadanie z Salam Lab”. Co tydzień w sobotę rano zapraszamy Was na ucztę, podczas której przybliżymy Wam kuchenne inspiracje z całego świata. Zachęcamy do oznaczania nas w mediach społecznościowych, dodając hasztag #ŚniadanieZSalamLab i do chwalenia się ciekawymi potrawami, których próbujecie!



Najnowsze publikacje