Pielgrzymi ruszyli do Mekki. Rozpoczyna się hadżdż


Muzułmanie i muzułmanki z różnych stron świata udadzą się do świątyni Al-Ka’aba, która jest centralnym punktem najświętszego miejsca islamu – Wielkiego Meczetu w Mekce. To właśnie w jego kierunku wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy

Już w tym tygodniu rozpoczyna się hadżdż, czyli pielgrzymka do Mekki. Jak podaje Associated Press, kilka dni temu, 12 czerwca, do Arabii Saudyjskiej dotarło już ponad półtora miliona osób. Pielgrzymkę do Mekki powinien odbyć przynajmniej raz w życiu każdy dorosły muzułmanin, jeśli tylko pozwala na to jego sytuacja. Odbywa się ona od 8 do 13 dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, które w 2024 roku przypadają na 14-19 czerwca.

Saudyjska turystyka religijna

Biura podróży już od wielu miesięcy kusiły ofertami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Taki wyjazd może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – wszystko zależy od kraju i długości pobytu. Sama pielgrzymka trwa kilka dni, ale wiele osób decyduje się zostać w Arabii Saudyjskiej dłużej, dlatego biura podróży oferują pakiety pobytów od pięciu do aż czterdziestu dni.

Mekka to miejsce, gdzie urodził się i doznał objawień prorok Muhammad. Z kolei sama świątynia Al-Ka’aba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu. Muzułmanie i muzułmanki wierzą, że tuż nad Wielkim Meczetem w Mekce znajdują się „wrota do niebios”. Miały powstać w momencie, w którym na ziemię spadł Czarny Kamień symbolizujący przymierze między Bogiem a ludzkością. Czarny Kamień jest wbudowany właśnie w świątynię Al-Ka’aba. 

Więcej o elementach pielgrzymki przeczytasz tutaj.

#Najnowsze publikacje