Pierwsza świeca na chanukii. Jak Żydzi i Żydówki obchodzą Chanukę?

Chanuka chanukija menora rodzina przy stole świętuje

Żydzi i Żydówki obchodzą dziś pierwszy dzień ośmiodniowego święta Chanuka (hebr. Święto Świateł). W tym roku rozpoczyna się ono wieczorem 7 grudnia, a kończy wieczorem 15

Chanuka jest świętem wyjątkowym, bo niewywodzącym się bezpośrednio z Tory. Według tradycji, jest ono związane z wydarzeniami historycznymi w Palestynie w II wieku p.n.e. Seleucydzi, czyli dynastia hellenistyczna rządząca ówcześnie Palestyną, starali się narzucić Żydom politeizm. Za panowania Antiocha IV Epifanesa zakazano kultywowania niektórych żydowskich obyczajów. W końcu czarę goryczy przelało umieszczenie posągu Zeusa w Świątyni Jerozolimskiej. Zbeszczeszczenie Świątyni stało się początkiem zbrojnego powstania, które ostatecznie trwało aż 7 lat, i zakończyło się triumfem Machabeuszy, czyli Żydów.

Ile świeczek zapala się na chanukii?

Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, opowiadała Gazecie Wyborczej o związku symboliki światła z wydarzeniami historycznymi: „gdy Żydzi, którzy walczyli o swoją świątynię, zwyciężyli, okazało się, że została im tylko jedna miarka oleju. Wtedy stał się cud, bo ta jedna miarka wystarczyła na osiem dni”.

To właśnie ten cud upamiętnia charakterystyczny dziewięcioramienny świecznik, nazywany chanukiją lub menorą chanukową. Każdego kolejnego dnia obchodów zapala się jedną świecę. Chanukiję tradycyjnie ustawia się w oknie, by można było ją oglądać także z zewnątrz.

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

W obliczu rosnących migracji spowodowanymi zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji staje się kluczowym wyzwaniem. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.

Nasze działania zależą od Twojego wsparcia. Każda złotówka pomaga nam kontynuować misję dostarczania rzetelnych informacji. Twój wkład to klucz do naszej niezależności.

W Polsce podczas obchodów je się często placki ziemniaczane. W Izraelu z kolei – chanukowe pączki. Ważne, by było tłusto i smacznie – w Chanukę nie należy się smucić i pościć, tylko objadać smakołykami. Dodatkowo, mimo że ta tradycja jest stosunkowo nowa, współcześnie dzieci każdego dnia obchodów dostają prezenty.

Wszystkim osobom obchodzącym Chanukę życzymy Chag Chanuka Sameach – Wesołej Chanuki!

#



Najnowsze publikacje