Iran: „za kobiety, życie, wolność”. Piosenka stała się viralem, a filmik miał 40 mln wyświetleń. Jak piosenka napisana z tweetów stała się hymnem protestów w Iranie
Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata. Chcesz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach, a w konsekwencji wiedzieć, co dzieje się w Laboratorium Pokoju? Zapisz się już teraz i czytaj newsletter na swoim mailu!
#SalamLabNews
„Za taniec na ulicy. Nasz strach, gdy całujemy ukochaną osobę. Za moją siostrę, twoją siostrę, nasze siostry” – zaczyna swoją piosenkę Szerwin Hadżipur, irański artysta. „Baraje” znaczy „za”. „Baraje” to też utwór, który stał się nieoficjalnym hymnem trwających protestów w Iranie, które wybuchły po tragicznej śmierci Mahsy Amini.
25-letni piosenkarz i kompozytor opublikował utwór na swoim Instagramie 28 września. Piosenka stała się viralem, a filmik Szerwina miał 40 mln wyświetleń. Młody Irańczyk siedzi i śpiewa utwór składający się z tweetów Iranek i Irańczyków, wyrażających swój gniew w związku z działaniami religijnych dyktatorów i sytuacją w kraju, a wpisy z Twittera pojawiają się na ekranie. Władze Iranu zmusiły Hadżipura do usunięcia wideo i aresztowały go, podobnie jak 1,5 tys. innych protestujących. Artysta został zwolniony za kaucją we wtorek. Jego prawnik nie skomentował jego wyjścia na wolność.
Dekady bólu
„Za dziewczynę, która wolałaby urodzić się jako chłopiec”. Utwór Szerwina Hadżipura jest przede wszystkim gestem solidarności dla Iranek walczących o wolność wyboru. Mówi o latach ucisku. Młody Irańczyk śpiewa też ogólnej złej sytuacji w Iranie: sytuacji ekonomicznej, zanieczyszczonym powietrzu, o tym, że gepardy perskie są zagrożone wyginięciem, a bezpańskie psy – mordowane na ulicach.
„Piosenka w prostych słowach wyraża dekady depresji, bólu i gniewu” – powiedziała Sarah, 32-letnia projektantka mody z Teheranu. Nazwała ją „kołysanką nadziei”, śpiewa się ją na ulicach podczas protestów, w szkołach, biurach, firmach, udostępnia w mediach społecznościowych. Aresztowanie Szerwina sprawiło, że stała się jeszcze bardziej popularna. Jak mówią Iranki i Irańczycy, już na zawsze pozostanie symbolem walki o wolność.
„Za kobiety, życie, wolność. Za wolność”.
Zdjęcie: YouTube.
Źródło: The Washington Post.