Pokojowa prasówka 14.03.2022


Jak co poniedziałek zapraszamy na przegląd prasy Salam Lab. Poniżej znajdziesz 6 newsów z całego świata.

Chcesz mieć dostęp do pełnej wersji pokojowej prasówki? W każdy poniedziałek otrzymywać nasz newsletter. Znajdziesz w nim 20-30 starannie wyselekcjonowanych newsów w każdej z 6 kategorii: polityka, społeczeństwo, kultura&sztuka, migracje, konflikty, prawa człowieka. Zostań naszym patronem_nką! 

Zostań naszą patronką i czytaj co tydzień pełny newsletter >>>

Społeczeństwo: Malezja

Czy uda się uratować tygrysy malajskie?

Podobnie jak w wielu innych regionach świata, również w Malezji pandemia koronawirusa wywarła bardzo korzystny wpływ na środowisko naturalne. Z dużym prawdopodobieństwem sytuacja ta przyczyniła się do utrzymania przy życiu ostatnich żyjących przedstawicieli tygrysów malajskich. Liczba szacowana na sto pięćdziesiąt kotów tego gatunku nie zmieniła się od dwóch lat. Dodatkowo, w minionym roku malezyjskie władze podjęły pewne starania na rzecz tygrysów, przeprowadzając szeroko zakrojoną akcję policyjną zatrzymań kłusowników i niszczenia sideł, mobilizując sieć wolontariuszy – rdzennych mieszkańców patrolujących dżunglę – oraz projektując zaostrzenie prawa antykłusowniczego. Jednak jak wskazuje Mark Rayan Darmaraj, specjalista do spraw ochrony przyrody, prawdziwym zagrożeniem są zorganizowane polowania zagranicznych kłusowników, szybki spadek populacji tygrysów uniemożliwiający ich reprodukcję oraz utrata naturalnych terenów bytowania, czyli wielkoskalowy wyrąb dżungli. Zdaniem Darmaraja, priorytetem powinna być jeszcze większa mobilizacja strażników lasu  – tak, by ten stał się niedostępny dla kłusowników.

więcej

Kultura&sztuka: Egipt

Miasto UNESCO „zniszczone” przez nowy projekt deweloperski

Rząd prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego ma ambitne plany przekształcenia miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco. Miejscowi z niepokojem obserwują prace budowlane, oskarżając władze o „oszpecanie” Świętej Katarzyny na południowym Synaju. „To, co sprzedaje się nam jako rozwój, w rzeczywistości rujnuje to starożytne i piękne miasto” – mówi Ahmed Ali, przewodnik turystyczny, mieszkaniec miasta Świętej Katarzyny. „Widok na większość starożytnych miejsc w mieście zostanie zasłonięty przez betonowe budynki, które powstaną w nim teraz w ramach nowego projektu deweloperskiego”. Jeden z mieszkańców powiedział, że nie widzi nic poza buldożerami, które burzą ważne części miasta, w tym starożytne budynki, i zastępują je betonowymi blokami, które tylko niszczą Świętą Katarzynę.

Projekt rozwoju miasta na Synaju, nazwany „Wielkim Przemienieniem”, jest osobiście sponsorowany przez prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego. Ma na celu wykorzystanie znaczenia miasta dla wyznawców islamu, chrześcijaństwa i judaizmu poprzez przekształcenie go w główną atrakcję religijną. Według ministra mieszkalnictwa, Assema al-Jazzara, projekt ma połączyć ważne miejsca, jak góry al-Tor, z innymi częściami Synaju, w tym z kurortami nad Morzem Czerwonym – Szarm el-Szejk i Dahab – poprzez nowoczesną sieć dróg. Minister zapewnił jednak, że projekt rozwoju Świętej Katarzyny nie będzie ingerował w jej charakter środowiskowy ani wizualny.

więcej

Migracje: Szwajcaria

ONZ chwali solidarność z Ukrainą i pyta o podwójne standardy

Powołana na stanowisko Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, we wtorek 8 marca pochwaliła solidarność okazywaną uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy. Podczas posiedzenia w Genewie skomentowała również, że inni migranci często spotykają się z push-backami i dyskryminacją na granicach UE. Bachelet zwróciła uwagę, że osoby uciekające przed wojną i prześladowaniami z innych krajów niż Ukraina doświadczyły karygodnego traktowania. Powiedziała, że „ludzkie podejście” powinno być regułą, a nie wyjątkiem. Podkreśliła też, że „istotne” jest, aby wszystkie państwa szanowały prawa uchodźców, niezależnie od koloru ich skóry, pochodzenia etnicznego, czy religii. Bachelet wezwała do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony życia osób uciekających. Wspomniała, że „ponad 2000 migrantów zmarło lub zaginęło na Morzu Śródziemnym w zeszłym roku. W sumie ponad 10 000 od 2017 roku”.

więcej

Polityka: USA

Poparcie dla autonomii Sahary Zachodniej elementem gry politycznej

Poprzedni prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, dał się poznać jako sojusznik Izraela. Trump chce być widziany jako zwolennik odbudowywania relacji tego państwa z krajami arabskimi, zwykle za cenę innych politycznych układów. W ten sposób pod koniec 2020 roku uznał zwierzchność Maroka nad terytorium Sahary Zachodniej w zamian za poprawę stosunków marokańsko-izraelskich. Ten gest spotkał się z ostrą reakcją saharyjskiego ruchu niepodległościowego Front Polisario oraz wspierającej go od lat Algierii. Trwająca właśnie wizyta Wendy Sherman, zastępczyni sekretarza stanu USA, miała na celu złagodzenie nastrojów, bez podważania dotychczasowych ustaleń. Stany naciskają na rozwiązanie toczącego się od pół wieku konfliktu poprzez przyznanie Saharze Zachodniej szerokiej autonomii w ramach państwa marokańskiego. Tło rozmów stanowią amerykańskie próby pozyskania głosu Maroka przeciwko agresji Rosji na Ukrainę.

więcej

Prawa Człowieka: Sri Lanka

Prawo aborcyjne zostanie złagodzone

Od 1883 roku na Sri Lance obowiązują drakońskie przepisy aborcyjne. Mają one mają wpływ nie tylko na kobiety, ale także na ludzi, którzy pomagają w aborcjach. Tamtejszy minister sprawiedliwości wezwał do zalegalizowania aborcji w przypadku gwałtu. Badanie z 2015 roku wykazało, że nielegalne aborcje są przyczyną 10-13% zgonów matek na Sri Lance. Według danych Ministerstwa Zdrowia zaś codziennie wykonuje się około 658 zabiegów. Odmawianie osobom dostępu do legalnej aborcji narusza prawa człowieka, w tym prawu do życia, zdrowia. Zakaz prowadzi też często do śmierci. Temat regulacji aborcji na Sri Lance jest poruszany od dziesięcioleci. Mimo powtarzających się społecznych apeli kolejne rządy nie były w stanie wprowadzić nowych przepisów.

więcej

Nie tylko Sri Lanka. W Meksyku dziennie 10 kobiet pada ofiarą zabójstw. Czytaj więcej feministycznych tekstów na Salam Lab >>>

Konflikty: Syria

ISIS ogłasza nowego lidera

Pomimo, że organizacja czasy “świetności” ma już za sobą, tzw. Państwo Islamskie nadal walczy o swoją pozycję i wpływy w Syrii, kraju pogrążonym w wojnie od ponad 10 lat. W czwartek ISIS ogłosiło oficjalnie śmierć swojego przywódcy, Abu Ibrahima al-Qurashiego, który miesiąc temu wysadził się w powietrze w trakcie nalotu amerykańskich sił na jego dom w syryjskiej prowincji Idlib. Tym samym organizacja ogłosiła, że nowym liderem zostanie Abu Hasan al-Hashemi al-Qurashi. Do tej pory nie pojawiło się zbyt wiele informacji o nowym przywódcy tzw. Państwa Islamskiego. Al-Qurashi będzie trzecim liderem w historii organizacji, jego kandydatura na ewentualnego następcę została zatwierdzona przez jego poprzednika oraz wyższych rangą oficerów. Jak twierdzą eksperci, decyzja została podjęta wcześniej, aby uniknąć destabilizacji grupy i podziałów wewnętrznych. Jednak nie wiemy nic o tożsamości i życiu nowego lidera ISIS.

więcej

Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Huseyin Celik, Mateusz Kubasiewicz, Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Ewa Owerczuk, Borys Paleczny, Iwona Pawłowska, Zuzanna Przygrodzka, Justyna Tarsa, Izabela Woźniak.

Zdjęcie: Thought Catalog, Unsplash.



Najnowsze publikacje