Jak co tydzień zapraszamy na przygotowany przez nas przegląd prasy. Poniżej czeka na Ciebie okrojona prasówka Salam Lab. W tym tygodniu przeczytacie wiadomości z Pakistanu, Ukrainy, Tajlandii, Włoch, Afganistanu i Egiptu
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Pakistan
Tłum sam wymierzył sprawiedliwość. Mężczyzna oskarżony o bluźnierstwo ukamienowany na śmierć
Tłum ukamieniował na śmierć mężczyznę, który miał zbeszcześcić Koran w jednej z wiosek we wschodnim Pakistanie. Jak podaje rzecznik policji, kustosz lokalnego meczetu zobaczył mężczyznę w średnim wieku, który podpalił świętą księgę muzułmanów. Zanim zjawiła się policja, rozwścieczony tłum zdążył otoczyć podejrzanego i obrzucić go kamieniami. Mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, a trzech policjantów, którzy próbowali go odciągnąć, zostało rannych. Do tej pory zatrzymano 80 podejrzanych, ale w zdarzeniu wzięło udział około 300 osób. Premier Pakistanu Imran Khan potępił lincz na swoim Twitterze oraz oświadczył, że samowolne wymierzanie sprawiedliwości będzie karane z całą surowością prawa. Warto zauważyć, że podobne sprawy są w Pakistanie na porządku dziennym, a kwestia bluźnierstwa pozostaje wyjątkowo drażliwym tematem. Surowe pakistańskie przepisy mają jednak niewiele wspólnego z prawem religijnym islamu, ponieważ są kopią przepisów brytyjskich kolonizatorów przeniesionych na grunt azjatycki.
Ukraina
Starsze Ukrainki są gotowe bronić swojego kraju
Od wybuchu konfliktu w Ukrainie w 2014 roku wiele starszych kobiet ochotniczo zaangażowało się w obronę ojczyzny poprzez kopanie okopów czy udzielanie pomocy medycznej. 79-letnia Ukrainka Walentyna Konstantinowska deklaruje, że jest gotowa zostać w swoim mieście i chwycić za broń, aby bronić Ukrainy, jeżeli dojdzie do kolejnej inwazji. Prawicowy, nacjonalistyczny, uważany za neonazistowski ukraiński ruch Azow regularnie organizuje szkolenia, które mają pomóc w przygotowaniu ludności do wojny. Azow edukuje z zakresu pierwszej pomoc, sposobów ewakuacji oraz posługiwania się bronią. Konstantinowska, która zdecydowanie nie popiera ideologii ruchu, mówi, że jedyną ideologią, którą wyznaje, jest obrona jej ojczyzny. Dlatego wiele Ukrainek chętnie bierze udział w szkoleniach organizowanych przez organizację. 72-letnia Ludmiła Halbay twierdzi, że treningi dają jej poczucie bezpieczeństwa, które straciła z powodu zachodnich narracji medialnych wokół sytuacji w Ukrainie.
Tajlandia
Amnesty International zmuszona do opuszczenia kraju?
Tajlandzkie radykalne grupy popierające monarchię oskarżają Amnesty International o działanie przeciwko bezpieczeństwu kraju. Wśród zarzutów wobec organizacji znalazło się ingerowanie w jego sprawy wewnętrzne. Amnesty International znalazła się w ogniu krytyki z powodu opowiedzenia się po stronie dwóch tysięcy niepełnoletnich obywateli i obywatelek Tajlandii. Są oni skazywani przez sądy za swoje przeciwne monarchii poglądy. Oskarżeni domagali się ustalenia progów majątkowych oraz ograniczenia wpływów rodziny królewskiej. Społeczności popierające obecny ustrój zorganizowały protest przed siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Transparenty skierowane do Amnesty International, które przynieśli protestujący, mówiły m.in. “wynoście się z Tajlandii”.
Włochy
Włoskie miasteczko spełnia ostatnie marzenie nieuleczalnie chorego migranta
John, 25-letni migrant z Ghany mieszkający we Włoszech, zachorował na nieuleczalny nowotwór. Ostatnim marzeniem młodego mężczyzny było móc jeszcze raz zobaczyć swoją rodzinę w ojczyźnie. John, który najpierw uciekł do Libii, kilka lat temu wylądował na włoskiej wyspie Lampedusa. Potem osiedlił się w wiosce Monferrato, odległej o 7 tys. kilometrów od jego ojczyzny. Mężczyzna znalazł pracę w lokalnej winnicy, ale choroba pokrzyżowała jego plany. Terapia nie przynosiła zamierzonych skutków, a stan 25-latka, przebywającego w hospicjum, tylko się pogarszał. Mieszkańcy małej miejscowości Monferrato w północnych Włoszech zrobili wszystko, co w ich mocy, aby spełnić ostatnie marzenie chorego. Zebrali pieniądze na lot oraz leki i zapewnili mu towarzysza podróży, a John spełnił swoje marzenie i odwiedził swoją rodzinę w Ghanie przed śmiercią. Jego historia poruszyła cały kraj, wspominał o niej także papież Franciszek.
Afganistan
Czym zakończą się negocjacje Zachodu z talibami?
„Wszyscy uczestnicy obiecali podjąć każdy możliwy wysiłek dla ogólnego dobra Afgańczyków” – oświadczyli talibowie po negocjacjach z przedstawicielami 16 państw Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Rozmowy miały miejsce w mieście Doha, stolicy Kataru, a delegacji Afganistanu przewodził talibski minister spraw zagranicznych Amir Khan Muttaqi. Negocjacje skupiały się wokół udostępnieniu talibom środków finansowych zamrożonych w bankach zachodnich państw i instytucji finansowych. Stawianym przez Europę i Amerykę warunkiem ich odmrożenia jest lepsza ochrona praw człowieka, w tym praw kobiet w emiracie. Chociaż w wydanym przez talibów oświadczeniu nie skonkretyzowano, jakie kroki zostaną podjęte, aby pomóc pogrążonemu w kryzysie humanitarnym afgańskiemu społeczenstwu, o możliwym finale rozmów poinformował Thomas Niklasson, reprezentant UE ds. Afganistanu. Wyjawił on, iż blok UE zamierza przeznaczyć 500 tys. euro na wsparcie działań ONZ i organizacji humanitarnych. W zamieszczonym na Twitterze wpisie potwierdził także, że obie strony zamierzają kontynuować dialog, zarówno w formie zdalnej, jak i stacjonarnej.
Egipt
Czy w Egipcie mieszkały dinozaury?
Grupa egipskich naukowców znalazła na Pustyni Arabskiej 16 śladów należących do dinozaurów. Odnalezione szczątki mają ponad 70 milionów lat. Odciski wskazują na to, że region zamieszkiwały mięsożerne i roślinożerne dinozaury. Jest to przełomowe odkrycie dla wszystkich badaczy, którzy zajmują się pradawną fauną regionu. Aż do tego momentu w środowiskach naukowych krążyły wyłącznie hipotezy o obecności dinozaurów na terenach północno-wschodniej Sahary, brakowało jednak dowodów na ich poparcie. Obecnie naukowcy pozostają w kontakcie z przedstawicielami egipskiej władzy i dążą do utworzenia rezerwatu przyrodniczego oraz zaplecza turystycznego w miejscu wyjątkowego odkrycia.
Prasówka pod redakcją Julii Parkot jest przygotowywana przez członków i członkinie działu medialnego Salam Lab: Huseyin Celik, Julia Janus, Daria Kabak, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Iwona Pawłowska, Izabela Płachta, Zuzanna Przygrodzka, Maja Robaszkiewicz, Weronika Rzeżutka, Justyna Tarsa, Gabriela Wieczorek, Izabela Woźniak.
Zdjęcie: Joice Kelly, Unsplash.