Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Chcesz wiedzieć o tym, co dzieje się w Laboratorium Pokoju oraz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach? Zapisz się już teraz i czytaj newsletter na swoim mailu!
Nieustannie pracujemy nad tym, aby treści przygotowywane dla naszych odbiorczyń i odbiorców były jeszcze lepsze. Chcemy, aby dostęp do ciekawych newsów z całego świata miało jeszcze więcej osób. Aby jeszcze więcej osób mogło czytać historie obalające krzywdzące stereotypy i oddające głos dyskryminowanym. Dlatego już dziś zapisz się do newslettera Salam Lab!
Poniżej przeczytasz jeden z newsów, który znajdziesz w dzisiejszej prasówce.

Zapisz się do naszego newslettera!
Co poniedziałek w twojej skrzynce mailowej będzie na ciebie czekać Pokojowa Prasówka Salam Lab przygotowywana przez członków i członkinie działu medialnego pod redakcją Julii Parkot.
#SalamLabNews: każdy z nich stracił rękę lub nogę z powodu niekończącego się konfliktu. Piłka nożna przywróciła im radość życia i wiarę w siebie
W tym przypadku piłka nożna to więcej niż sport. Poznajcie wyjątkową drużynę piłkarską, która powstała w Iraku. Wszyscy jej gracze przeżyli amputację z powodu wojny i niekończącego się konfliktu w ich kraju. „Ten zespół przywrócił mnie do życia” – opowiada 22-letni Ali.
Jako 7-letni chłopiec stracił rękę w trakcie ataku bombowego. Marzył o byciu bramkarzem, po tragicznym wypadku czuł, że jego życie legło w gruzach. To dzięki drużynie piłkarskiej odzyskał wiarę w siebie. Jego koledzy wiedzą, co czuje Ali. Każdy z nich stracił rękę lub nogę. Zespół składa się dziś z 30 graczy, którzy spotykają się trzy razy w tygodniu na jednym z bagdadzkich boisk.
Założycielem drużyny jest Mohamed an-Najjar. Mężczyzna stracił nogę w 2016 roku podczas walki z tzw. Państwem Islamskim. Zainspirował go zespół z Anglii i w 2021 roku sam postanowił założyć drużynę dla osób, które przeżyły to, co on – przeżyły amputację. „Większość graczy cierpiała na poważną depresję. Niektórzy myśleli nawet o samobójstwie, ponieważ stracili kończynę, a byli wcześniej zawodowymi graczami. Razem udało nam się wszystko przezwyciężyć”. Choć jak opowiada Mohamed większość ledwo wiąże koniec z końcem, wspólna gra w piłkę przywróciła im radość życia.
Rząd Iraku obiecuje pomoc finansową ofiarom walk z ISIS, jednak drużyna nie może liczyć na wsparcie państwa. Zespół działa dzięki datkom organizacji i stowarzyszeń. Nie wpływa to jednak na entuzjazm zawodników. Kule, które pomagają im się poruszać, także nie odbierają im motywacji na boisku. Co więcej, drużyna zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w piłce nożnej dla osób po amputacji, które odbędą się w Turcji pod koniec 2022 roku.
Źródło: al-Monitor.
Zdjęcie: Levi Meir Clancy via Unsplash.