Politycy straszą nas, że uchodźcy nie będą chcieli pracować. To bzdura. Muszą tylko poznać polski rynek pracy

Grupa ludzi w różnym wieku siedzi przy stole i ogląda prezentację

Takie przekonania są antyuchodźcze i ksenofobiczne – i w dodatku nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. A my mamy na to dowody!

Co piąta pracująca osoba uchodźcza z Ukrainy to wysoko wykwalifikowana specjalistka lub specjalista. Wśród zatrudnionych w Polsce Ukraińców i Ukrainek przeważają osoby z wykształceniem wyższym i niepełnym wyższym (59%). Niełatwo jednak wykorzystać swój potencjał, gdy nie zna się polskiego rynku pracy, praw pracowniczych i języka. Nasz program uzupełnia tę wiedzę. Co nowego w projekcie aktywizacji zawodowej?

Pewnym krokiem na polski rynek pracy

Za nami kolejny miesiąc projektu „Pewny krok. Odblokowanie potencjału”, który zakłada przygotowanie osób uchodźczych do podjęcia pracy w swojej specjalizacji w Polsce. Wśród Ukraińców i Ukrainek, którzy znaleźli zatrudnienie w naszym kraju po 24 lutego, zdecydowana większość pracuje poniżej swojego poziomu kwalifikacji i wykształcenia. Chcemy to zmienić – choćby na małą skalę. 

Dlatego od sierpnia prowadzimy zajęcia z języka polskiego i angielskiego, organizujemy spotkania z Urzędem Pracy oraz szkolimy uczestniczki programu z budowania ścieżki kariery i nostryfikacji ukraińskich dyplomów. Wśród nich są m.in. menadżerki, ekonomistki, prawniczki, księgowe. Zapewniamy im też grupowe wsparcie psychologiczne, a podczas zajęć – opiekę nad trzydziestorgiem dzieci uczestniczek.

To wszystko sprawia, że uczestniczki wykazują wysoką motywację do poprawy swojej sytuacji zawodowej, z czego bardzo się cieszymy. Regularnie wyrażają zadowolenie ze szkoleń, a dzięki wysokiej frekwencji i aktywności na zajęciach, widzimy, jak na naszych oczach zawiązują się przyszłe kontakty biznesowe, a także przyjaźnie.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo>>>

To, co jest wyjątkowe w naszym projekcie, to pomoc wolontariuszy i wolontariuszek, na którą zawsze możemy liczyć. Zespół wolontariacki prowadzi niektóre zajęcia i opiekuje się dziećmi. To wyjątkowe osoby, bez których projekt by nie ruszył.

Nad aktywizacją zawodową będziemy jeszcze pracować 6 tygodni. Cieszymy się, że możemy wspólnie z osobami uchodźczymi budować ich stabilną finansowo przyszłość w Polsce.

Projekt „Pewny krok. Odblokowanie potencjału” jest finansowany przez Mercy Corps.

#Najnowsze publikacje