Pożegnanie października. Co udało nam się zdziałać?

Nina Wójtowicz, koordynatorka projektu stażowego dla osób z doświadczeniem uchodźstwa z ramienia Salam Lab, reprezentowała nas spotkaniu IKEA Foundation Week.

kobieta w okularach spotkanie prezentacja zebranie

Pierwszy prawdziwie jesienny miesiąc za nami. Co się u nas działo w październiku? Czy poczuliśmy już jesienne chłody? Dowiesz się z podsumowania miesiąca

Dział Edu

W październiku Dział Edukacji zrealizował trzy szkolenia „Empatia i Wielokulturowość” w ramach projektu EMPATHY. W tym miesiącu nasze edukatorki poprowadziły warsztaty w MuFo Muzeum Fotografii w Krakowie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Szkole Podstawowej w Minodze.

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

Poza szkoleniami dla nauczycieli i nauczycielek oraz pracowników i pracowniczek muzealnych, rozpoczęłyśmy realizację warsztatów rodzinnych „Odkryj wielokulturowy Wawel”, a to dzięki współpracy z Działem Edukacji na Zamku Królewskim na Wawelu. Cykl odbywa się w ramach działań Centrum Wielokulturowego w Krakowie, którego jesteśmy Partnerem. Za nami już dwa spotkania. 7 października podczas warsztatów pt. “Wawel migrujący” rozmawialiśmy o tym jakie każdy, każda z nas ma doświadczenie migracyjne, jakie doświadczenie migracyjne mieli władcy i władczynie z dynastii Jagiellonów, badaliśmy pochodzenie muzealnych obiektów i zastanawialiśmy się, jak przedmioty, które przybyły do nas z innych miejsc, mogą na nas działać, czy mogą nas czegoś uczyć. 21 października  podczas warsztatów pt. „Wawel wielokulturowy” układaliśmy wielkoformatowe puzzle „Kulturowa mapa Polski”, które przedstawiają mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące nasz kraj. Puzzle posłużyły nam do rozmowy o tym, co to znaczy, że społeczeństwo jest wielokulturowe, kto tworzył społeczeństwo wielokulturowe w XVI wieku, a kto tworzy je dzisiaj.

Młoda kobieta na tle mapy uczy prowadzi warsztaty
Monika Zielińska prowadzi warsztaty. Fot. Zamek Królewski na Wawelu.

Kolejne warsztat w ramach cyklu: „Wawel nieorientalny”, odbędzie się 26 listopada. 

Projekt stażowy IKEA

W tym miesiącu Nina Wójtowicz, koordynatorka projektu stażowego dla osób z doświadczeniem uchodźstwa z ramienia Salam Lab, reprezentowała nas spotkaniu IKEA Foundation Week i opowiadała o naszych działaniach. Mówiła o tym, jak wsparła nas IKEA, i jakie jeszcze przed nami wyzwania. „Byliśmy pod wrażeniem tego, co robicie”, „jeśli tylko będziemy mogli to zawsze będziemy Was wspierać”, „możecie liczyć na nas w każdym aspekcie, bo pomaganie mamy w naszym ikeowskim DNA” – takie słowa skierowała do nas Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA, Małgorzata Oczkowska. Dziękujemy za docenienie.

Tutaj możecie dowiedzieć się więcej o naszym projekcie.

Już niedługo możecie spodziewać się materiałów podsumowujących nasz projekt, w którym współpracowałyśmy m.in. z IKEA i Fundacją Ocalenie.

Jeśli chcecie posłuchać historii osób z doświadczeniem uchodźstwa, zajrzyjcie do artykułu poniżej.

Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie

Ten październik to także czas ważnych pożegnań. Wraz z końcem miesiąca zamknęłyśmy działający 15 miesięcy Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3, zwanego pieszczotliwie „R3”. To tu wszystko się zaczęło. To tutaj działała noclegownia dla osób ewakuujących się z Ukrainy w zeszłym roku; to tu przychodziły do nas uchodźczynie i uchodźcy po rady i informacje; to tu prowadziłyśmy projekty pomocowe, które odmieniły życie wielu rodzin.

Każdy duży projekt kiedyś się kończy. Wokół Punktu Pomocy urosła wspaniała wielokulturowa społeczność pracowniczek, wolontariuszek i osób z doświadczeniem uchodźstwa, które zapamiętamy na zawsze.

Poniżej dzielimy się jedną z wielu historii uchodźczych, które miały szczęśliwe zakończenie.

Co będzie dalej z działaniami pomocowymi? Spokojna głowa – mamy na to wiele pomysłów. Przede wszystkim jeszcze do końca roku staramy się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń przy Radziwiłłowskiej 3. Nadal będzie ona służyć osobom koordynującym projekty Re:Match, Pewny Krok, Żyj w Krakowie oraz pracowni(cz)kom administracyjnym. Dla osób spoza programów będzie dostępna biblioteka Pani Tatiany.

Inne projekty pomocowe

A skoro już o kończących się projektach mowa… Domykamy wszystkie formalności związane z projektami pomocowymi. Pracownicy i pracowniczki projektu Żyj w Krakowie oddają kolejna mieszkania, w których przez ostatni rok mieszkały osoby z doświadczeniem uchodźstwa. W dwóch mieszkaniach udało się przedłużyć umowę z najemcą prawie bezkosztowo, już bez naszego udziału w następnych miesiącach. To ogromny sukces dla osób, które dopiero zaczynają swoje życie w Polsce. Gratulujemy.

Zajęcia „Życia w balansie” w jeż. ukraińskim w Społecznej Przestrzeni Aktywnej (SPA). Fot. Andrzej Rafael.

Projekt aktywizacji zawodowej Pewny Krok także zmierza ku końcowi. Wsparcie uczestniczek programu kończy się 31 października. W ramach ostatnich aktywności, w październiku uczestniczki odwiedziły Targi Pracy, a doradcy zawodowi z Fundacji Kolpinga zaoferowali nam 5 zaproszeń na kursy zawodowe dotyczące kadr i płac. Dziękujemy!

Media – szczególnie intensywny czas

Redakcja od 7 października pracuje na zwiększonych obrotach, starając się jak najlepiej i najbardziej obiektywnie raportować o sytuacji humanitarnej w Gazie. Nie jesteśmy jednak medium newsowym, to znaczy takim, które na bieżąco informuje o wydarzeniach dziejących się w czasie rzeczywistym. Dlatego też w naszych mediach szukajcie raczej eksplejnerów, czyli artykułów tłumaczących trudne pojęcia związane z historią Izraela i Palestyny, human stories, czyli historii cywilów i cywilek oraz wywiadów z ekspertami i ekspertkami, którzy przybliżają związki obu narodów. 

Chcesz otrzymywać nasz autorski przegląd prasy starannie wyselekcjonowanych wiadomości z całego świata?

Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących działaniach. Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Na naszych łamach ukazał się już m.in. tekst byłej korespondentki PAP w Izraelu i Palestynie i wywiad z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji Le Monde Diplomatique. Śledźcie naszą stronę Salam News, żeby nie przegapić żadnych artykułów!

Co nowego w SPA?

SPA, czyli Społeczna Przestrzeń Aktywna, to miejsce integracji nowych i dotychczasowych mieszkańców Krakowa. Przy ul. Dytmara 3 organizowane są zajęcia językowe, artystyczne, marketingowe, joga i wiele innych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co nowego wydarzyło się w naszej kolorowej przestrzeni, zachęcamy do zerknięcia na podsumowanie października sporządzone przez Solomiię Martyniuk – współprowadzącą media SPA.

Integrujemy się

W zeszłym tygodniu pracownicy i pracowniczki brali udział w spotkaniu nt. wykorzystania tzw. Skali Współpracy, która pomaga określić rodzaj i charakter kooperacji nawiązywanych w miejscu pracy. Żeby lepiej zrozumieć, z jakimi typami współpracy się mierzymy, wykonując nasze codzienne obowiązki, zagraliśmy (już po raz drugi) w grę „Poławiacze pereł”. To była dobra zabawa i otwierająca oczy nauka.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Na tych platformach znajdziecie przede wszystkim treści publicystyczne. Na LinkedInie publikujemy z kolei informacje o działaniach stowarzyszenia. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.



Najnowsze publikacje