Prasówka pokojowa 02.05.2022


Jak co poniedziałek zapraszamy na przegląd prasy Salam Lab. Poniżej znajdziesz 6 newsów z całego świata.

W majówkowym wydaniu naszej prasówki przeczytasz m.in. o świętym miesiącu Ramadan we Włoszech i Turcji. Dowiesz się też, dlaczego Indie kupują coraz więcej ropy od Rosji. Chcesz mieć dostęp do pełnej wersji pokojowej prasówki? W każdy poniedziałek będziesz otrzymywać nasz newsletter. Znajdziesz w nim 20-30 starannie wyselekcjonowanych newsów w każdej z 6 kategorii: polityka, społeczeństwo, kultura&sztuka, migracje, konflikty, prawa człowieka. Zostań naszym patronem/patronką na patronite.pl/SalamLab!

Zostań naszym patronem/patronką i czytaj całą prasówkę >>>

Indie

Indie kupują dwa razy więcej ropy od Rosji niż przed rokiem

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie minęły dwa miesiące. Indie, jako jedno z nielicznych demokratycznych państw, nadal wstrzymuje się od jawnego potępienia działań wojennych putinowskiej Rosji. W dodatku, w zastraszającym tempie kupuje od agresora ropę – dwukrotnie więcej, niż jeszcze rok temu. Rząd Indii bronił decyzji o kupowaniu rosyjskiej ropy. Stwierdził, że miesięczne zakupy Republiki są i tak mniejsze niż te, które Europa robi w ciągu jednego popołudnia. Ceny energii na świecie rosną, a Rosja obniża ceny swojego surowca, z czego skrzętnie korzystają Indie. Stany Zjednoczone stwierdziły, że chociaż indyjski import ropy z Rosji nie narusza międzynarodowych sankcji, to „wspieranie Rosji (…) jest wspieraniem inwazji, która ma niszczycielskie skutki”. Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, zakomunikował swoim indyjskim odpowiednikom, że Rosja jest gotowa na rozmowy o imporcie innych towarów, które mogłyby interesować Indie. Ponadto, nalegał też, aby płatności dokonywano w rublach.

więcej

Włochy

Międzywyznaniowy iftar. Arcybiskup i burmistrz Palermo dołączają do ramadanowego świętowania

Społeczność muzułmańska w Palermo, włoskim mieście na Sycylii, zorganizowała międzywyznaniowy iftar. Iftar to pierwszy posiłek, który spożywa muzułmanin lub muzułmanka po zachodzie Słońca w czasie świętego miesiąca Ramadan. W wieczerzy udział wzięli także czołowi członkowie włoskiego duchowieństwa i lokalnych władz miejskich, m.in burmistrz Leoluca Orlando czy arcybiskup Corrado Lorefice. Międzywyznaniowy iftar miał na celu promowanie pokoju, szacunku i integracji. W imprezie zorganizowanej przez tunezyjską społeczność miasta, przy wsparciu konsulatu marokańskiego i Miejskiej Rady Kultur, wzięło udział ponad tysiąc osób. Po kolacji wierni, w większości osoby z Tunezji, Maroka i Bangladeszu, modlili się na słynym placu Piazza Magione w najstarszej części centrum miasta.

więcej

Międzywyznaniowa wspólnota we Włoszech. Przeczytaj, jak migranci uratowali włoskie miasteczko >>>

Jordania

Wuj króla skazany na 18 lat więzienia

Walid al-Kurdi, wuj króla Jordanii Abd Allaha II ibn Husajna, został oskarżony o korupcję w czasie, gdy sprawował funkcję dyrektora generalnego i prezesa firmy wydobywczej Jordan Phosphate Mines. W czerwcu 2013 roku, kiedy al-Kurdi przebywał na emigracji w Londynie, jordański sąd skazał go na ponad 37 lat ciężkich robót, ukarał grzywną w wysokości 378,8 mln dolarów i zamroził jego majątek w kraju. Władze Jordanii od lat bezskutecznie usiłują schwytać al-Kurdiego, prosząc Wielką Brytanię o jego wydalenie z kraju. Tymczasem w Jordanii doszło do masowych protestów w związku z polityką gospodarczą i szerzącą się korupcją, a demonstranci domagali się uwięzienia wuja króla. W środę sprawa ponownie trafiła do sądu w Ammanie, przed którym zeznawało 27 świadków w sprawie umów inwestycyjnych dotyczących kopalni Shidiya, położonej w południowej Jordanii. Al-Kurdiego oskarżono o korupcję i nadużycia, a następnie skazano na 18 lat ciężkich robót i 268 mln dolarów  grzywny.

więcej

Turcja

Do Hagii Sophii wracają ramadanowe modlitwy

Pod koniec kwietnia w meczecie Hagia Sophia w Stambule odbyła się pierwsza od 88 lat modlitwa tarawih, czyli specjalna wieczorna modlitwa odprawiana zbiorowo przez muzułmanów i muzułmanki tradycji sunnickiej w okresie Ramadanu. Budynek Hagii Sophii przeszedł wiele transformacji, a w swojej historii był już katedrą, meczetem czy muzeum. Dziś ponownie pełni rolę meczetu po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił tę decyzję w 2020 roku. Pierwsza po tej zmianie muzułmańska modlitwa we wnętrzu świątyni odbyła się 24 lipca tego samego roku. Dla wielu Turków i Turczynek przekształcenie jej w meczet oznacza spełnienie długoletnich ambicji przywrócenia symbolu osmańskiej chwały. 

więcej

Etiopia

Przemoc przeciwko społeczności muzułmańskiej. Zginęło 20 muzułmanów

Do tragicznego zdarzenia doszło w regionie Amhara w północnej Etiopii. W mieście Gondar uzbrojony mężczyzna rzucił materiałem wybuchowym w grupę muzułmanów udających się na pogrzeb. Zabił tym samym trzy osoby, raniąc pięć kolejnych. Pozostałe ofiary zginęły w czasie chaosu, który pojawił się po wybuchu. „Obrabowano sklepy i próbowano podpalić trzy meczety” – powiedział Said Mohamed, przewodniczący Amharskiej Najwyższej Rady ds. Islamu. Obecnie regionalne władze prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Wykluczają oni, jakoby zamieszki były powiązane z konfliktem w regionie Tigraj, chociaż ten rozlewał się również na prowincję Amhara. Nie po raz pierwszy w owej części kraju doszło do eskalacji przemocy przeciwko społeczności muzułmańskiej. W 2019 roku władze aresztowały pięć osób podejrzanych o spalenie czterech meczetów.

więcej

KENIA

Zabójstwo homoseksualnej kobiety porusza kenijską społeczność LGBTQ

W Kenii osoby homoseksualne są niezmienne dyskryminowane zarówno przez społeczeństwo, jak i jednostki rządowe. Za ujawnianie związku z osobą tej samej płci czy mówienie o prawach społeczności LGBTQ osoby są szkalowane, izolowane z życia społecznego, zamykane w więzieniach czy nawet mordowane. Ciało zaginionej w ostatnim czasie Szeili Lumumby, Kenijki i homoseksualistki, znaleziono na po kilku dniach na ulicy. Kobieta została zgwałcona, a następnie zamordowana. Co więcej, nie jest to pojedynczy przypadek. W ostatnich latach prześladowania nasiliły się, a większość podobnych spraw jest uciszana przez władze. Tym razem społeczność LGBTQ postanowiła się zjednoczyć i działać. Śmierć Szeili zaczęto nagłaśniać w mediach społecznościowych, a wszystkie posty oznaczane są hasztagiem #JusticeForSheilia, czyli “sprawiedliwość dla Szeili”. „Szeila i ja mamy po 25 lat, obie jesteśmy lesbijkami. Nie mogę spać spokojnie jeśli wiem, że może mnie czekać ten sam los” – napisała jedna z użytkowniczek mediów społecznościowych.

więcej

Podwójnie wykluczeni. Osoby LGBTQ uciekają przed wojną w Ukrainie >>>

Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab:

Huseyin Celik, Julia Grygiel, Daria Kabak, Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Izabela Płachta, Zuzanna Przygrodzka, Gabriela Wieczorek, Izabela Woźniak

Zdjęcie: Michael Mims, Unsplash.



Najnowsze publikacje