Poniżej znajdziesz niepełną wersję przeglądu prasy Salam Lab. Całość jest dostępna dla osób współpracujących z Salam Lab. Jeśli jesteś zainteresowany_a dostępem do pełnej wersji, napisz do nas: kontakt@salamlab.pl
USA
Stany Zjednoczone grożą Rosji sankcjami, jeśli ta zaatakuje Ukrainę
W związku z doniesieniami o gromadzeniu się rosyjskich sił zbrojnych na granicy ukraińsko-rosyjskiej, 7 grudnia doszło do rozmowy online pomiędzy J. Bidenem i W. Putinem. Podczas spotkania prezydent Stanów Zjednoczonych zadeklarował gotowość wprowadzenia surowych sankcji ekonomicznych oraz blokady Nord Stream 2 w razie eskalacji konfliktu na granicy z Ukrainą. Prezydent Rosji zaprzeczył domniemanej intencji ataku oraz zażądał wiążących gwarancji powstrzymania “ekspansji” NATO na wschód. Joe Biden odmówił złożenia takiej obietnicy, podkreślając jednocześnie, że każde państwo ma prawo decydować o sobie w tej kwestii i nie należy pomijać Ukrainy w negocjacjach czy decyzjach jej dotyczących.
Pomimo braku przełomowych postanowień w omawianych kwestiach, każda ze stron wyraziła chęć do dalszego dialogu.
Mjanma
Rohingya pozywa Facebooka za ludobójstwo
W roku 2018 Facebook otwarcie przyznał, że nie zrobił wystarczająco dużo, żeby zapobiec wzrostowi mowy nienawiści i podżegania do przemocy wobec grupy etnicznej Rohingya. Przez społeczność międzynarodową przepłynęła wtedy fala oburzenia, jednak nie doprowadziło to do żadnych prawnych konsekwencji. Dopiero niedawne zeznania sygnalistki Frances Haugen uruchomiły zorganizowaną akcję adwokatów zajmujących się prawami człowieka. W sądzie w północnej dzielnicy San Francisco został złożony międzynarodowy pozew zbiorowy o odszkodowanie dla ofiar na kwotę 150 milionów funtów. Facebook został w nim oskarżony o „przehandlowanie lepszych wyników marketingowych za cenę życia Rohingya. Będąc w posiadaniu wiedzy i narzędzi do zatrzymania tragicznych konsekwencji, Facebook parł do przodu nie zważając na skutki”.
Mjanma
Aung San Suu Kyi skazana na dwa lata pozbawienia wolności
Była przywódczyni Mjanmy, Aung San Suu Kyi, została odsunięta od władzy w lutym tego roku w wyniku wojskowego zamachu stanu w kraju. W poniedziałek 6 grudnia sąd junty skazał noblistkę na 4 lata więzienia. Postawiono jej zarzuty dot. podżegania do sprzeciwu wobec wojska oraz nieprzestrzegania zasad związanych z pandemią COVID-19. Tego samego dnia wyrok został skrócony z 4 do 2 lat pozbawienia wolności.
Według Human Rights Watch, junta wojskowa aresztowała tysiące aktywistów, dziennikarzy i innych osób na podstawie zarzutów równie niesprawiedliwych jak te postawione Aung San Suu Kyi. Od czasu przeprowadzenia zamachu stanu siły wojskowe zabiły ponad 1200 osób i aresztowały ponad 7500. Opisywane są również przypadki tortur, gwałtów, morderstw i innych nieludzkich aktów, których dopuszcza się wojsko na mieszkańcach Mjanmy.
USA, Jemen
Wywodząca się z imigranckiej rodziny artystka wizualna i fotografka dedykuje swoje prace “ukrytym na widoku: migrantom”
Jej dzieła zostały okrzyknięte “jemeńskim futuryzmem” i zawierają barwne, lecz wciąż intymne i anonimowe portrety osób owiniętych w fantazyjne, etniczne tkaniny. Osoby fotografowane ustawiane są na tłach skrupulatnie wybieranych przez autorkę tak, by mieć pewność, iż pochodzą z etycznego źródła oraz tworzą efekt malarstwa iluzjonistycznego.
W swoich pracach Alia daje upust własnym doświadczeniom dorastania w wielokulturowej rodzinie. Jej rodzice lingwiści, żydowski ojciec z Jemenu oraz muzułmańska matka z Bośni, poznali na własnej skórze jak język, który służy jako narzędzie manipulacji i alienacji wpływa na dyskryminację mniejszości kulturowych i etnicznych. Na estetykę artystki wpłynęła również jej babcia, mistrzyni farbiarstwa ze środkowej części Jemenu, która poprzez tkaniny i hafty dokumentowała swoje doświadczenia z życia w kraju dotkniętym wojną. Fotografka uznaje swoje prace za wyraz “rdzennej solidarności” i pragnie oddać hołd Jemenowi, którego w jej wspomnieniach nie określają konflikty, ale starożytna architektura i urzekające piękno.
Europa
Cyfrowy mur twierdzy Europa
Dziennikarze Guardiana przeprowadzili śledztwo dotyczące wykorzystania przez UE zaawansowanej technologii do kontrolowania i powstrzymywania migracji. W państwach, które znajdują się przy zewnętrznych granicach UE, od Litwy do Grecji, w użyciu są militarne drony, czujniki ruchu, kamery termowizyjne, działa dźwiękowe i systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Frontex za 100 milionów euro zakupił drony produkowane przez izraelskie firmy, które były testowane w warunkach bojowych w trakcie nalotów na Gazę. W Grecji ogłuszające działa dźwiękowe służą do zniechęcania migrantów do przekraczania granicy. Nowo budowane obozy na greckich wyspach wyposażone są w systemy obserwacji, pozwalające na nieustającą kontrolę przetrzymywanych w nich osób. Litwa, Węgry i Grecja wykorzystują oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji do wykrywania kłamstw podczas przesłuchań migrantów.
Niemiecka europarlamentarzystka Özlem Demirel zwraca uwagę na to, że korzyści z przedstawiania migracji jako problemu bezpieczeństwa czerpie przede wszystkim przemysł zbrojeniowy. Demirel potępia też hipokryzję europejskiej polityki migracyjnej: “UE zawsze mówi o takich wartościach jak prawa człowieka, sprzeciwia się ich łamaniu, a tymczasem co tydzień coraz więcej ludzi umiera i musimy zapytać, czy UE nie występuje przeciwko swoim wartościom”.
Watykan
Wielki imam al-Azharu u papieża
Ahmed Al-Tayeb, Wielki imam uniwersytetu Al-Azhar spotkał się z głową kościoła katolickiego, papieżem Franciszkiem, aby omówić przyszłą wizję współpracy obu religii – islamu i chrześcijaństwa. Spotkanie miało miejsce w zeszłym miesiącu na Szczycie Przywódców Religijnych dotyczącym zmian klimatycznych.
Strony zgodnie ustaliły, że pragną kontynuować wspólny dialog oraz działać na rzecz pokoju i tolerancji. Wspólnym celem liderów religijnych jest także zwalczanie wszelkich przejawów nienawiści, konfliktów, wojen oraz ekstremizmu.
Liban
Fatalna sytuacja osób starszych w kraju pozbawionym opieki społecznej
Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) Liban jest jednym z szesnastu krajów na świecie, który nie oferuje żadnego rodzaju zabezpieczenia społecznego dla starszej części swojego społeczeństwa. Wszystkie osoby w wieku emerytalnym pozbawione pomocy ze strony państwa zmuszone są do polegania na wsparciu organizacji pozarządowych oraz grup pomocowych.
Trwający od 2019 roku kryzys ekonomiczny wywołał w kraju katastrofę humanitarną. Zapaść systemu bankowego, braki w produktach pierwszej potrzeby, trudności w zakupie środków medycznych oraz inne komplikacje dnia codziennego wpłynęły negatywnie na zdrowie psychiczne wielu obywateli Libanu.
Chiny
USA nie wyślą rządowej delegacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Rząd USA nie wyśle oficjalnej delegacji na zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r. w Pekinie, sprzeciwiając się praktykom Chin w zakresie praw człowieka – potwierdził w poniedziałek Biały Dom. Chodzi przede wszystkim o stosunek do mniejszości ujgurskiej, od lat poddawanej prześladowaniom ze strony rządu ChRL. Amerykańscy sportowcy wezmą jednak udział w zawodach.