Jak co tydzień zapraszamy na naszą pokojową prasówkę! Poniżej znajdziesz niepełną wersję przeglądu prasy Salam Lab. Wspieraj nas, jeśli chcesz mieć dostęp do całej pokojowej prasówki: patronite.pl/SalamLab lub napisz do nas: kontakt@salamlab.pl
Afganistan
Talibowie nakazują właścicielom sklepów usunąć głowy manekinów
Od momentu przejęcia rządów nad Afganistanem talibowie konsekwentnie wprowadzają przepisy ograniczające wolność, które najczęściej uderzają w kobiety. Jednym z nich jest wprowadzony ostatnio nakaz odcięcia głów manekinom, które według interpretacji talibów, naruszają przepisy islamu, religii zabraniającej przedstawiania ludzkich postaci.
Na początku afgańscy sprzedawcy jedynie zasłonili głowy manekinów lub całkowicie je schowali, jednak talibowie potępili takie zachowanie, twierdząc, że półśrodki nie zagwarantują błogosławieństwa Allaha. Gdy talibowie przejęli władzę w latach 90. po raz pierwszy, wysadzili dwa antyczne posągi Buddy z podobnych powodów, a to spotkało się z oburzeniem na całym świecie. Co więcej, gdy talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem w 2021 roku, zabronili dziewczynkom uczęszczania do szkół ponadpodstawowych, a wiele kobiet, które pracowały w sektorze publicznym, straciło pracę.
Arabia Saudyjska
Władze chcą deportować dwóch Ujgurów do Chin
Arabia Saudyjska przygotowuje się do deportacji dwóch muzułmańskich Ujgurów do Chin, gdzie grozi im areszt i tortury, jak alarmuje organizacja Human Rights Watch. Saudyjskie władze przetrzymują mężczyzn od listopada 2020 r., jednak nigdy nie postawiono im zarzutów, nie uczestniczyli też w żadnym procesie. Hemdullah Abduweli, córka jednego z nich, zamieściła w social mediach wideo w języku arabskim, w którym stwierdziła, że jej ojciec i jego towarzysz, Rozi, są narażeni na bezpośrednie ryzyko deportacji. Apeluje, aby Arabia Saudyjska pozwoliła im wrócić do Turcji, w której mieli status rezydentów. „Jeśli Arabia Saudyjska deportuje tych mężczyzn, wyśle jasny komunikat, że stoi ramię w ramię z chińskim rządem i jego zbrodniami przeciwko ludzkości wymierzonymi w turkijskich muzułmanów” – powiedział Michael Page, zastępca dyrektora ds. Bliskiego Wschodu w Human Rights Watch.
Arabia Saudyjska
Saudyjska księżniczka, która krytykowała następcę tronu, zwolniona z więzienia po trzech latach
Jak poinformowała organizacja zajmująca się prawami człowieka ALQST, saudyjskie władze wypuściły na wolność księżniczkę Basmah bint Saud, która prawie trzy lata temu została uwięziona bez postawienia zarzutów wraz z córką. Basmah bint Saud Al-Saud jest najmłodszą córką króla Sauda, który panował w latach 1953-1964. Warto zauważyć, że 57-letnia księżniczka jest znaną obrończynią praw kobiet i zwolenniczką ustanowienia monarchii konstytucyjnej. Kobieta śmiało krytykowała działania Mohammeda bin Salmana, następcy tronu Arabii Saudyjskiej, a prywatnie jej kuzyna. Księżniczka została aresztowana w momencie, gdy miała wyjechać do Szwajcarii na leczenie. W kwietniu 2020 r. błagała króla Salmana i księcia Mohammeda bin Salmana o zwolnienie z aresztu właśnie z powodów zdrowotnych.
Armenia, Azerbejdżan
Wymiana ognia między ormiańskimi a azerskimi siłami
We wtorek doszło do wymiany ognia między ormiańskimi i azerskimi siłami. Zginęło trzech Ormian oraz jeden żołnierz po stronie Azerów. Narody oskarżyły się nawzajem o sprowokowanie strzelaniny. Jak czytamy w opublikowanym niedawno raporcie, od podpisania rozejmu 10 listopada 2020 roku, który zakończył eskalację konfliktu w Górskim Karabachu, w starciach pomiędzy Azerami i Ormianami zginęły 94 osoby, w tym jeden rosyjski żołnierz z korpusu pokojowego.
Irak
Konserwatywne grupy chcą zakazać koncertów w Iraku
Irakijczycy boją się, że konserwatywne środowiska zabronią organizacji koncertów w Iraku. W kraju zrobiło się głośno po tym, jak pod koniec grudnia muzułmańska uczelnia Baqir al-Olum wydała oświadczenie potępiające koncerty w stolicy. Kilka dni wcześniej szyicki duchowny Jawad al-Khalisi podczas piątkowego kazania skrytykował koncerty w Bagdadzie, wzywając do zjednoczenia wysiłków na rzecz zamknięcia stadionów, aren i klubów. „Szariat wymaga tego, aby odrzucić, potępić i zamknąć wszystkie miejsca, w których szerzy się nieprzyzwoitość i korupcję” – powiedział. “Kampania przeciwko koncertom” rozpoczęła się, gdy Mohammad Ramadan, egipski piosenkarz, rozpiął koszulę podczas swojego koncertu w Bagdadzie 10 grudnia 2021 roku. Irakijczycy, a w szczególności mieszkańcy stolicy, obawiają się, że sprawa koncertów może być jedynie pretekstem, a konserwatywne środowiska chcą w rzeczywistości zdobyć kontrolę nad społeczeństwem oraz dojść do władzy. Saadoun Mohsen Damad, prezenter telewizyjny z Al-Iraqia, specjalista ds. religii i ekstremizmu, napisał na Twitterze: „Podczas gdy Arabia Saudyjska stopniowo oddala się od ekstremizmu, Irak zmierza w jego kierunku. Gratuluję islamskim partiom ich osiągnięć w Iraku”.
Korea Południowa
Sąd nie uznał związków jednopłciowych
Sąd w Seulu odrzucił wniosek dotyczący możliwości zgłoszenia do wspólnego ubezpieczenia zdrowotnego osoby w związkach jednopłciowych. Mimo, że w Korei Południowej nie jest możliwe zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, pewien mężczyzna był w stanie zarejestrować swojego partnera jako swojego współmałżonka. W związku z tym, przysługiwała mu opieka zdrowotna zapewniana przez pracodawcę artnera. Gdy sprawa zyskała rozgłos, Narodowe Centrum Ubezpieczeń Zdrowotnych (NHIS – National Health Insurance Service) unieważniło potwierdzony wcześniej zapis. Precedens ten zwraca uwagę na brak ochrony prawnej związków zawieranych przez osoby tej samej płci w Korei Południowej. Brak odpowiednich regulacji może prowadzić do poważnych konsekwencji, szczególnie w państwie, w którym dyskryminacja, złe traktowanie oraz przemoc wobec osób LGBTQ+ są tak powszechne.
Oman
Polscy archeolodzy odkryli grę planszową sprzed… 4 tysięcy lat
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego dokonał wyjątkowego odkrycia. W czasie wykopalisk w dolinie Kumayrah w Omanie polscy archeolodzy znaleźli w dawnej osadzie kamienną tabliczkę, której używano do gry 4 tysiące lat temu. Jak mówi Piotr Bieliński z UW, kierownik polsko-omańskich wykopalisk, plansza nie jest raczej przedmiotem luksusowym, jednak jej odkrycie w tym miejscu dowodzi, że rozrywka była dostępna nie tylko dla rządzących, ale także dla niższych warstw społecznych. W osadzie, w której znaleziono historyczną planszówkę, dokonano także innych wyjątkowych odkryć. Archeolodzy natrafili między innymi na cztery okazałe wieże oraz liczne miedziane przedmioty.
Zimbabwe
Rabunkowa gospodarka złożami naturalnymi uderza w mieszkańców Zimbabwe
Historia relacji Zimbabwe z Chinami wyróżnia się na tle innych państw regionu. Już w 1979 roku Chiny udzieliły wsparcia Afrykańskiemu Narodowemu Związkowi Zimbabwe, jednej ze stron wojny domowej, socjalistycznej partyzantce Roberta Mugabe. Wygrana Mugabe i jego wieloletnie dyktatorskie rządy zacieśniły relacje polityczne i ekonomiczne między krajami, jednak dopiero niezwykle przychylna polityka następcy dyktatora, Emmersona Mnangagwy, umożliwiła chińskim firmom eksploatację zimbabweńskich złóż naturalnych na obecną skalę. W 2018 roku Mnangagwa świeżo po objęciu władzy zadeklarował Chinom “przyjaźń na dobre i złe”, podpisując wielomiliardowe kontrakty na pozyskiwanie skał i metali ciężkich. To, jak ta przyjaźń wygląda z perspektywy mieszkańców Zimbabwe, opisuje Nyasha Chingono w reportażu The Guardian. W wymiarze ekologicznym i społecznym obowiązuje gospodarka rabunkowa. Oprócz zniszczeń krajobrazu, uciążliwego hałasu i zanieczyszczenia powietrza dochodzi do licznych przypadków zniszczeń infrastruktury drogowej, pól uprawnych oraz budynków mieszkalnych, a sami mieszkańcy są zastraszani i zmuszani do sprzedawania swoich majątków po zaniżonych kwotach. Od ponad dwudziestu lat na rzecz tych społeczności działają prawnicy Zimbabwe Environmental Law Association (ZELA). O złą sytuację oskarżają przede wszystkim lokalne władze, które ich zdaniem powinny lepiej chronić interesy własnych obywateli. Tymczasem Polite Kambamura, wiceminister ds. kopalni, oficjalnie deklaruje pełne wsparcie pokrzywdzonych i zapewnia, że wszelkie kwestie środowiskowe są odpowiednio sprawdzane przed rozpoczęciem inwestycji.