Jak co poniedziałek zapraszamy na przegląd prasy Salam Lab. Poniżej znajdziesz 6 newsów z całego świata.
Chcesz mieć dostęp do pełnej wersji pokojowej prasówki? W każdy poniedziałek będziesz otrzymywać nasz newsletter. Znajdziesz w nim 20-30 starannie wyselekcjonowanych newsów w każdej z 6 kategorii: polityka, społeczeństwo, kultura&sztuka, migracje, konflikty, prawa człowieka.
Zostań naszą patronką i czytaj pełny newsletter! >>>
Arabia Saudyjska
Boris Johnson rozmawia z Mohammedem bin Salmanem o wojnie w Ukrainie i cenach ropy
16 marca premier Zjednoczonego Królestwa, Boris Johnson, spotkał się z księciem Arabii Saudyjskiej, Mohammadem bin Salmanem, oraz saudyjskim ministrem ds. energii, księciem Abdulazzizem bin Salmanem. Rozmowy polityków koncentrowały się wokół wojny w Ukrainie, a także kilku innych międzynarodowych i regionalnych problemów. Podjęto również temat cen ropy naftowej i, korzystnej z punktu widzenia Saudyjczyków, strategii uniezależnienia się Europy od dostaw surowców energetycznych z Rosji.
Johnson został jednym z pierwszych zachodnich przywódców, dla których Arabia Saudyjska stała się celem oficjalnej wizyty po morderstwie dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 roku. Wzbudził tym samym krytykę licznych zachodnich polityków i komentatorów. Lider brytyjskiej opozycji, Keir Starmer, stwierdził, że choć każdy krok w celu obniżenia cen energii jest krokiem we właściwym kierunku, strategią pozyskiwania energii nie może być „odwrócenie się od jednego dyktatora i nawiązanie współpracy z drugim”. Niechęć wielu wzbudza również brak jednoznacznego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez saudyjskie władze. Nie bez znaczenia są też systemowe naruszenia praw człowieka w kraju wahhabitów, w tym liczne przypadki stosowania kary śmierci.
Jemen
19 mln Jemeńczyków i Jemenek będzie głodować
4,3 miliarda dolarów – tyle potrzeba, aby zapewnić wszystkim Jemenkom i Jemeńczykom dostęp do wystarczającej ilości żywności w tym roku. Liczbę osób zagrożonych głodem w pogrążonym w konflikcie kraju szacuje się na 19 milionów. Sytuacja pogorszyła się na początku roku, gdy ONZ musiała zmniejszyć program żywieniowy, który wspierał 8 milionów ludzi. Stało się tak ze względu na niewystarczającą ilość środków finansowych. Do końca roku aż trzy czwarte populacji będzie uzależnione od zewnętrznych programów pomocowych i dostarczanej przez nie żywności.
Gospodarka Jemenu nie zaspokaja podstawowych potrzeb Jemeńczyków i Jemenek. Dzieje się tak głównie za sprawą działań koalicji państw arabskich pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, która blokuje większość jemeńskich portów i przepływ towarów. Ponadto, zarówno rząd w Sanie, jak i buntujący się przeciwko niemu ruch Hutich, nakładają różne restrykcje na kontrolowanych przez siebie terenach. Kryzys humanitarny usiłuje zażegnać ONZ. Jej działania spotykają się jednak z krytyką, uderzającą m.in. w nieefektywne zarządzanie dostawami żywności, które niekiedy są przechwytywane przez Hutich, zatrzymujących towary dla własnego, wąskiego grona.
Izrael
Politycy chcą kupować greckie wyspy
Żydowski Fundusz Narodowy (JNF) debatował nad możliwością zakupu niezamieszkałych wysp na Morzu Śródziemnym. Fundusz jest żydowską instytucją finansową utworzoną 29 grudnia 1901 roku na V Kongresie Syjonistycznym w Bazylei przez Theodora Herzla. Pomysł zakupu wysp zasugerował jeden z członków partii kierowanej przez izraelskiego ministra obrony, Benny’ego Gantza. Według polityków, w Grecji znajduje się około 40 pustych wysp, którymi Izrael mógłby być zainteresowany. W razie wojny, miałyby one pełnić rolę kolejnej „żelaznej kopuły dla narodu żydowskiego”. Pomysł zakupu pojawił się po zagranicznych publikacjach przekonujących, że zasięg irańskich rakiet jest wystarczający, by dosięgnąć terytorium Izraela. Fundusz nie jest upoważniony do nabywania ziemi poza granicami Izraela, dlatego też wniosek został odrzucony. JNF gromadził środki finansowe na zakup ziemi dla żydowskich osadników oraz pod zasiedlenie Palestyny.
USA
Czy rząd ochroni Afgańczyków i Afganki przed deportacją?
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA poinformował, że przyznał Afganistanowi tymczasowy status ochronny (TPS) na okres 18 miesięcy. Administracja prezydenta Joe Bidena uzasadnia swoją decyzję „trwającym konfliktem zbrojnym oraz nadzwyczajnymi warunkami, które uniemożliwiają obywatelom i obywatelkom tego kraju bezpieczny powrót”. Ponad 74 tys. Afgańczyków i Afganek uciekło do Stanów Zjednoczonych po chaotycznej ewakuacji Kabulu w sierpniu ubiegłego roku. Początkowo umieszczono ich w bazach wojskowych, a następnie osiedlono na terenie kilku stanów. Większość uchodźców i uchodźczyń z Afganistanu przebywa w USA na przepustce warunkowej, która pozwala im na pozostanie w kraju przez okres do dwóch lat. Nie daje im jednak prawa stałego pobytu ani ścieżki do uzyskania obywatelstwa. Wprowadzony tymczasowy status ochronny pozwoliłby uchodźcom i uchodźczyniom na legalną pracę i życie w kraju po wygaśnięciu okresu warunkowego, do czasu uregulowania ich statusu imigracyjnego. Eksperci i ekspertki od migracji ostrzegają jednak, że propozycja administracji Bidena jest tylko rozwiązaniem tymczasowym.
Iran
Brytyjska aktywistka Zaghari-Ratcliffe uwolniona po 6 latach
Nazanin Zaghari-Ratcliffe, posiadająca podwójne obywatelstwo aktywistka i pracowniczka organizacji pomocowej, wróciła do Wielkiej Brytanii. Zaghari-Ratcliffe została aresztowana w 2016 roku za rzekomą próbę obalenia rządu Iranu i szpiegostwo. Przez 6 lat pozbawienia wolności konsulat nie był w stanie jej pomóc, ponieważ Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa. Większość wyroku kobieta spędziła w więzieniu Evin w Teheranie. W marcu 2020 roku zmieniono warunki odbywania kary i od tamtej pory przebywała w areszcie domowym. Przez cały ten czas jej mąż Richard, który mieszka wraz z ich córką w Londynie, prowadził kampanię na rzecz uwolnienia żony. Do kraju wrócił też Anousheh Ashouri, emerytowany inżynier, który został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo. Zatrzymani stali się kartą przetargową w negocjacjach Iranu z Zachodem w sprawie programu nuklearnego Teheranu.
Arabia Saudyjska: przeczytaj o Loujain al-Hathloul, aktywistce, która otrzymała nagrodę Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Hávla >>>
Arabia Saudyjska
Festiwal na cześć róż pomaga w ożywieniu gospodarki
Trwa 17. Festiwal Róży z Taif. Kwiatowe święto co roku przyciąga gości i gościnie z całego kraju. Przybywają, by doświadczyć, jak zapach róży wypełnia cały region oraz zobaczyć, jak wygląda proces zbiorów i produkcji tradycyjnych różanych wyrobów. Róża z Taif jest destylowana i przetwarzana na najdroższy olejek różany na świecie. Służy on zarówno do produkcji lokalnych perfum oraz tych tworzonych przez znane międzynarodowe marki. Nazwa kwiatu pochodzi od miejsca jego upraw. Gatunek ten potrzebuje specyficznych warunków, by rosnąć. Miasto Taif jest uważane za głównego eksportera różanego zapachu, zarówno w Królestwie, jak i całym regionie. Istnieje tu około 900 plantacji, które produkują ponad 300 milionów kwiatów w okresie od marca do kwietnia. Celem festiwalu są rozwój turystyki, ożywienie gospodarki i aktywizacja społeczeństwa. Kwiatowe święto pomaga także w realizacji planu „Wizja 2030”, czyli projektu saudyjskich władz, którego priorytetem jest dywersyfikacja gospodarki.
Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Huseyin Celik, Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Ewa Owerczuk, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Izabela Płachta, Zuzanna Przygrodzka, Maja Robaszkiewicz, Weronika Rzeżutka-Wróblewska, Justyna Tarsa, Izabela Woźniak.
Zdjęcie: Parastoo Maneki, Flickr.