Jak co tydzień zapraszamy na naszą pokojową prasówkę! Poniżej znajdziesz niepełną wersję przeglądu prasy Salam Lab. Wspieraj nas, jeśli chcesz mieć dostęp do całej pokojowej prasówki: patronite.pl/SalamLab lub napisz do nas: kontakt@salamlab.pl
Afganistan
Talibowie używają gazu pieprzowego podczas protestu Afganek walczących o swoje prawa
Siły bezpieczeństwa talibów użyły gazu pieprzowego podczas protestu kobiet domagających się prawa do edukacji i pracy. Od momentu przejęcia władzy w 2021 roku, talibowie systematycznie pozbawiają afgańskie społeczeństwo wielu praw, a ograniczenia dotyczą w szczególności właśnie kobiet. W związku z tym, około 20 Afganek zebrało się przed Uniwersytetem w Kabulu, skandując hasło „równość i sprawiedliwość” i niosąc transparenty z napisem „prawa kobiet, prawa człowieka”. Protestujące zostały jednak rozpędzone, gdy na miejscu pojawiły się trzy pojazdy talibów, którzy użyli gazu pieprzowego, by wystraszyć kobiety. Jedna z nich trafiła do szpitala z powodu silnej reakcji alergicznej.
Egipt
Kobiety-przewodniczki zmieniają postrzegania Egiptu
Coraz więcej egipskich kobiet angażuje się w pracę w sektorze turystyki – jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki kraju. Wdrażane przez nie projekty pozwalają doświadczyć wizyty w Egipcie z innej perspektywy. Autorki programów odchodzą od komercyjnych rozrywek oferowanych turystom. W swoich planach wycieczek skupiają się na miejscach niezauważanych, tworząc przestrzeń do zgłębiania zwyczajów miejscowej ludności. Pozwala to włączyć się przedstawicielom lokalnych społeczności do tworzenia narracji o danym rejonie. Co ciekawe, działania przewodniczek są wspierane przez rząd – w listopadzie 2018 roku w programie reform turystyki uwzględniono konieczność zwiększenia zatrudnienia kobiet w tym sektorze. Ponadto, w maju 2019 roku w Egipcie wprowadzono program Gender Equality Seal, będący częścią Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Działania mają pomóc we wzmocnieniu pozycji egipskich kobiet, w tym także pracownic sektora turystycznego.
Francja
Francuzi chcą zakazać hidżabów podczas zawodów sportowych
Senat we Francji głosował za zakazem noszenia hidżabu podczas zawodów sportowych. Głównym argumentem, który miał przemawiać za wprowadzeniem zakazu, było zachowanie neutralności podczas imprez publicznych. Projekt ustawy, która zabraniałaby noszenia „rzucających się w oczy symboli religijnych”, został przegłosowany na wtorkowym posiedzeniu. Co więcej, ponad rok temu francuski parlament zatwierdził projekt wzmożenia nadzoru nad meczetami, klubami oraz szkołami w kontekście islamu, a wszystko to, by „chronić” Francję przed radykalnym islamem. Ten projekt oraz inne zmiany, jakie wprowadzono, są pomysłem prezydenta Emmanuela Macrona na promocję poszanowania francuskich wartości.
Indie
Żałoba po śmierci tygrysicy
Mieszkańcy Indii ze smutkiem pożegnali tygrysicę znaną jako „Supermama”, która 15 stycznia umarła w rezerwacie położonym w Parku Narodowym Pench. Tygrysica żyła ponad 16 lat i wydała na świat 29 młodych. Odegrała tym samym istotną rolę w podtrzymaniu populacji tygrysów w rejonie. Wielu mieszkańców okolicy uczestniczyło w zgodnej z hinduskimi tradycjami uroczystości pogrzebowej ukochanej tygrysicy.
Liban
Syryjscy uchodźcy cierpią z powodu mrozów
Od wtorku w Libanie trwa burza śnieżna, która według prognoz swój szczyt miała osiągnąć w czwartek. Wielu Libańczyków i Syryjczyków walczy o przetrwanie w niskiej temperaturze paląc plastik i stare ubrania. Z powodu kryzysu ekonomicznego w Libanie wiele rodzin nie ma środków na to, by zakupić opał. Cena tony drewna przewyższa miesięczną płacę minimalną pięciokrotnie, a ciągłe przerwy w dostawach energii sprawiają, że grzejniki elektryczne są bezużyteczne. W jeszcze trudniejszej sytuacji znalazły się setki tysięcy syryjskich uchodźców w Libanie, którym za jedyne schronienie przed zimnem służą namioty i koce. Rodziny, które nie otrzymują wsparcia finansowego od bliskich zza granicy, nie mają środków na zakup opału i boją się, że umrą z powodu wychłodzenia.
Turcja
Kobiety protestują przeciwko wysokim cenom artykułów higienicznych
Turczynki wzywają rząd do obniżenia podatków i podjęcia innych działań w celu obniżenia cen artykułów higienicznych. W kraju szaleje inflacja, która według rządowego instytutu statystycznego w 2021 roku wyniosła 36,08%. Niezależni badacze podają, że wskaźnik ten wyniósł aż 82,81%. Aby zwrócić uwagę na problem cen, tureckie studentki zorganizowały demonstracje. Oprócz tego, w wielu uniwersyteckich toaletach umieściły „pudełka solidarności”, z których inne koleżanki mogą bezpłatnie wziąć artykuły higieniczne, takie jak podpaski. Co więcej, czołowy turecki magazyn satyryczny “LeMan” rozpoczął własną kampanię, sprzeciwiając się wysokim cenom środków higieny osobistej dla kobiet.
Wielka Brytania
Halal speed dating dla samotnych muzułmanów
Brytyjska aplikacja randkowa Singlemuslim.com ponownie zorganizuje spotkanie halal speed dating, aby pomóc muzułmanom znaleźć idealnego partnera. Portal randkowy został założony w 1999 roku i jest jednym z największych na świecie. Wydarzenie w Londynie cieszy się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ odbędzie się w okolicy Walentynek. „Wielu naszych członków — warunkiem wstępnym jest to, że są muzułmanami — nadal chce mieć możliwość spotykania się z ludźmi twarzą w twarz w środowisku halal, które nie będzie ich salonem czy domem” — powiedział Adeem Younis, założyciel aplikacji. Spotkanie poprowadzi brytyjsko-marokańska komiczka Fatiha El-Ghorri. Singlom i singielkom będą mogły towarzyszyć przyzwoitki.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zamach w Abu Dhabi
Trzy osoby zginęły w wyniku eksplozji ciężarówek z paliwem niedaleko Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Za zamachem przy użyciu dronów stoi jemeński ruch polityczno-militarny Huti. Warto zauważyć, że ZEA są częścią koalicji prowadzonej przez Arabię Saudyjską, która wspiera rząd Jemenu w walce z Huti. Ruch Huti sprzymierzony jest z Iranem pozostającym w konflikcie z Arabią Saudyjską i państwami Zatoki Perskiej. Zamach jest zatem częścią gry politycznej i może znacznie wpłynąć na zaognienie się konfliktu w Jemenie. W zamachu zginęło dwóch Hindusów i jeden Pakistańczyk, pracownik naftowego giganta ADNOC. Bojownicy Huti chwalą się udaną operacją militarną podczas, gdy służby bezpieczeństwa radzą pracownikom trzymać się z dala od obiektów, które stały się celem Huti, dla własnego bezpieczeństwa.