Jak co tydzień zapraszamy na naszą pokojową prasówkę. Tym razem będzie o pierwszej prezydentce Hondurasu, najgorszym kryzysie humanitarnym w najnowszej historii Afganistanu i włoskich programach stypendialnych dla uchodźców i uchodźczyń
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Czeczenia
Policja porwała kobietę, by wywrzeć presję na jej synach
20 stycznia czeczeńska policja wtargnęła do mieszkania Zaremy Musajewy w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji, aresztowała kobietę i wywiozła do Czeczenii. Świadkami zdarzenia był jej mąż oraz prawniczka, z której relacji wynika, że Zarema zemdlała, po czym została wyciągnięta z mieszkania przez oficerów. Prawniczka podkreśla też, że policjanci nie zabrali dokumentów kobiety ani insuliny, bez której zdrowie Musajewy jest zagrożone. Powodem zatrzymania miała być konieczność przesłuchania jej w sprawie oszustwa. W rzeczywistości, celem policji było wywarcie presji na jej synach. Według czeczeńskich służb, młodszy syn Musajewy jest zaangażowany w działanie antyrządowego kanału 1ADAT w aplikacji Telegram. Starszy syn, który również został przesłuchany, jest prawnikiem w Komitecie Przeciw Torturom, organizacji działającej w rejonie Kaukazu Północnego. Czeczeńska policja w ostatnim czasie dokonała wielu podobnych zatrzymań rodzin osób krytykujących rząd, które mieszkają za granicą.
Afganistan
Ludzie sprzedają dzieci i własne organy, by przeżyć zimę
Dramatyczna sytuacja w Afganistanie, kryzys humanitarny i trudna zima sprawiły, że ludzie muszą walczyć o przetrwanie za wszelką cenę. Badghis Rahmati, 50-letnia Afganka, powiedziała w rozmowie z The Guardian, że musiała zdecydować się na sprzedaż swoich kilkuletnich córek przyszłym mężom. Dziewczynki pozostaną z mamą do wejścia w okres dojrzewania, jednak później trafią w ręce obcych ludzi. Rahmati sprzedała także swoją prawą nerkę, aby ona i jej dzieci miały co jeść. Choć w Afganistanie “sprzedaż córek” w ramach aranżowanych małżeństw nie jest nowym zjawiskiem, to kryzys w państwie sprawił, że sprzedaje się coraz młodsze dzieci, a handel narządami stał się powszechną praktyką. Jest to “najgorszy kryzys humanitarny w nowej historii Afganistanu”, jak podaje Ghulam M. Isaczai z ONZ.
Afganistan
Talibowie atakują domy aktywistek
W związku z ostatnimi demonstracjami Afganek, które wyszły na ulice, by walczyć o swoje prawa, talibowie wtargnęli do domów wielu aktywistek w Kabulu. Wiele kobiet zostało pobitych i aresztowanych. Jedną z zatrzymanych aktywistek jest Tamana Zaryabi Paryani, która tuż przed aresztowaniem opublikowała wraz z siostrami filmik w mediach społecznościowych, w którym błagają o pomoc, gdy talibowie pukają do ich drzwi. Świadkowie zdarzenia potwierdzają, że pod mieszkaniem Paryani pojawili się uzbrojeni talibowie, którzy dobijali się do mieszkania, rozkazując, by kobiety otworzyły. Jednak Mobin Khan, rzecznik policji talibów w Kabulu, napisał na Twitterze, że post Paryani to “wymyślony dramat”. Dodał, że „obrażanie religijnych i narodowych wartości narodu afgańskiego nie będzie już tolerowane”, nawiązując do demonstracji, podczas której protestujące symbolicznie spaliły burkę. Organizacja Human Rights Watch apeluje, że w ostatnim czasie do brutalnych napadów na Afganki i Afgańczyków, domagających się przestrzegania praw człowieka, dochodzi coraz częściej.
Bahrajn
Remont żydowskiego cmentarza
Cmentarz w Manamie, stolicy Bahrajnu, od ponad 100 lat służy za miejsce pochówku społeczności żydowskiej. Association of Gulf Jewish Communities, czyli Stowarzyszenie Gmin Żydowskich Zatoki Perskiej, rozpoczęło starania o odrestaurowanie obiektu. Celem członków stowarzyszenia jest pozyskanie funduszy na renowację i konserwację cmentarza. “Chcemy, aby nasza społeczność była pewna, że cmentarz posłuży jeszcze przyszłym pokoleniom” – powiedział Ebrahim Dawood Nonoo, jeden z przedstawicieli gminy żydowskiej Bahrajnu. W ramach projektu, nagrobki zostaną odrestaurowane, planowane jest również posadzenie nowych drzew. Pod koniec XIX wieku Żydzi z Iranu, Iraku oraz Indii zaczęli osiedlać się w Bahrajnie, wówczas zbudowano też pierwszą synagogę.
Egipt
Pierwszy arabskojęzyczny film Netflixa wzbudza kontrowersje
Premiera pierwszego arabskojęzycznego filmu Netflixa “Perfect Strangers” wywołała oburzenie w środowisku konserwatywnych muzułmanów. Remake słynnej włoskiej komedii pojawił się na Netflixie 20 stycznia. Spotkał się z dość dużą krytyką, w związku z rosnącym wpływem fundamentalistów w Egipcie. Konserwatyści oskarżyli producenta o “rozpowszechnianie dewiacji”. Film opowiada historię grupy przyjaciół, którzy podczas wspólnej kolacji, postanawiają zdradzić wszystko, co znajduje się w ich telefonach. W związku z tym, na jaw wychodzi wiele sekretów. Co ciekawe, Ayman Mahfouz, egipski prawnik, zagroził postępowaniem sądowym przeciwko Ministerstwu Kultury, jeśli nie zabroni ono projekcji filmu w Egipcie. Jego zdaniem produkcja “szerzy truciznę w społeczeństwie” i “promuje homoseksualizm”. Jednak według dużej części społeczeństwa i środowiska artystycznego, krytyka filmu jest absurdalną próbą odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów gospodarczych i politycznych w kraju. Tarek El-Shennawi, krytyk filmowy, uważa, że zamieszanie wokół “Perfect Strangers” pokazało, że Egipt jest świadkiem walki konserwatystów i świeckich środowisk o wpływy w kraju.
Honduras
Pierwsza kobieta prezydentką
Xiomara Castro została zaprzysiężona na pierwszą prezydentkę Hondurasu w czwartek 27 sierpnia 2022 roku. To ogromne zwycięstwo i zwieńczenie działań ruchu, który Castro zapoczątkowała ponad 12 lat temu. Jej zwycięstwo w wyborach, przeprowadzonych w Hondurasie 28 listopada ubiegłego roku, dało nadzieję na zmianę warunków życia kobiet w kraju. Honduras to państwo z największym wskaźnikiem kobietobójstw w Ameryce Łacińskiej To również tam obowiązuje najbardziej drakońskie prawo aborcyjne. Aktywistki są przekonane, że nowa prezydentka z centro-liberalnej partii “Libre” nie tylko podejmie działania, dzięki którym poprawie ulegną warunki życia kobiet w Hondurasie, ale także przyspieszy proces zmiany kulturowej całego kraju. Honduras to obecnie jedyne państwo w Ameryce Łacińskiej, w którym obowiązuje całkowity zakaz aborcji oraz stosowania środków antykoncepcyjnych. Castro chce także walczyć z przemocą wobec kobiet oraz zjawiskiem kobietobójstwa. Chociaż środowiska aktywistyczne zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to problem, który da się wyeliminować w ciągu czteroletniej kadencji, to są przekonane, że w tym czasie możliwe jest przygotowanie gruntu pod bezpieczną i wolną od przemocy przyszłość dla kobiet i dziewczynek zamieszkujących Honduras.
Syria
Krwawe starcia pomiędzy ISIS a Syryjskimi Siłami Demokratycznymi
W poniedziałek, w północnej części Syrii około 300 bojowników tzw. Państwa Islamskiego poddało się w czasie walk z członkami Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), czyli zbrojnego ugrupowania Kurdów. Następne dni przyniosły jednak o wiele bardziej krwawe wydarzenia. Ponad 100 bojowników ISIS i kilkudziesięciu członków SDF zginęło w czasie bitwy o więzienie zajęte przez DAESH. Organizacje Save the Children oraz Human Rights Watch poinformowały, iż wśród rannych i zabitych znajdują się dzieci – w placówce przetrzymywano nieletnich chłopców, pochodzących m.in z Iraku. Niektórzy z nich spędzili w niej ponad 3 lata. Według doniesień medialnych, bojownicy ISIS wykorzystywali ich jako ludzkie tarcze. Później, w czasie ofensywy, fundamentaliści religijni mieli traktować nieletnich jako zakładników. W północno-wschodniej Syrii znajduje się kilkadziesiąt więzień, w których przetrzymywane są osoby powiązane z tzw. Państwem Islamskim, a kontrolę nad nimi sprawuje SDF. Placówki te dysponują ograniczonymi zasobami, a kurdyjska administracja nie jest w stanie w pełni kontrolować ich funkcjonowania. W kraju znajdują się również oddzielne placówki dla powiązanych z terrorystami kobiet i dzieci.
Włochy
Programy stypendialne dla uchodźców i uchodźczyń
UNICORE to program stypendialny, który umożliwia uchodźcom i uchodźczyniom mieszkającym we Włoszech zdobycie wyższego wykształcenia. Jego pełna nazwa to Corridors for Refugees, czyli Korytarze dla uchodźców. Stypendium jest realizowane dzięki współpracy między miejscowymi uniwersytetami a UNHCR. Celem programu jest stworzenie bezpiecznych miejsc, w których uchodźcy i uchodźczynie będą mogli spełniać swoje marzenia, nie ryzykując własnego życia. Szacuje się, że na studia wyższe dostaje się zaledwie 5% uchodźców i uchodźczyń. W związku z tym, UNHCR chce dać możliwość kształcenia się 15% z nich. Warto dodać, że w ciągu 3 lat UNICORE zrealizował 70 stypendiów na 28 uniwersytetach w całych Włoszech, a w ubiegłym roku z szansy na zdobycie wykształcenia skorzystało 45 osób.
Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Julia Janus, Mateusz Kubasiewicz, Anna Małoszewska, Michał Misiarczyk, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Ewa Owerczuk, Gabriela Wieczorek, Karol Wilczyński, Izabela Woźniak.