Poniżej znajdziesz niepełną wersję przeglądu prasy Salam Lab. Całość jest dostępna dla osób współpracujących z Salam Lab. Jeśli jesteś zainteresowany_a dostępem do pełnej wersji, napisz do nas: kontakt@salamlab.pl
Grecja
Zainaugurowano obrady afgańskiego parlamentu kobiet na uchodźstwie
“Nasi ludzie nie mają nic. Matki sprzedają swoje dzieci (…). Musimy podnieść głos, musimy położyć temu kres” – mówi 35-letnia Yousufi Bek, która uciekła z Afganistanu z mężem i trójką małych dzieci po tym, jak w sierpniu do władzy doszli talibowie.
Bek pochodząca z północnej prowincji Takhar jest jedną z 28 posłanek, które znalazły schronienie w Grecji. Do niedawna kobiety te stanowiły ponad 40% deputowanych parlamentu Afganistanu. Teraz chcą walczyć z nielegalnym reżimem, który pozbawił kobiety praw i pogrążył ich kraj w jeszcze większej nędzy i głodzie, który został wywołany załamaniem gospodarczym spowodowanym wycofaniem się Amerykanów i sankcjami nałożonymi na talibów.
W nadchodzących tygodniach posłanki odbędą wirtualne sesje z administracją Joe Bidena, członkami Kongresu USA i urzędnikami Rady Bezpieczeństwa ONZ, które będzie wspierane przez Mina’s List, organizację non-profit wspierającą polityczne przywództwo kobiet i współpracującą z afgańskimi prawodawcami. Oprócz problemów dotyczących talibów, chcą również zająć się kwestią uchodźców z Afganistanu żyjących w często przerażających warunkach na terenie Grecji.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Honduras
Xiomara Castro, liderka ruchu opozycyjnego, została nową prezydentką
Ponad połowa honduraskich wyborców i wyborczyń zaufała w niedzielnych (28.11) wyborach Xiomarze Castro, dzięki czemu została ona nową prezydetką Hondurasu (i pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii kraju). Polityczka otrzymała aż 53.4% głosów, a kandydat rządzącej Partii Narodowej Nasry Asfura – 34.1%. Kilkanaście lat temu Castro cieszyła się tytułem Pierwszej Damy Hondurasu, a gdy rządy jej męża zakończył pucz wojskowy, stała się liderką ruchu opozycyjnego. W swoim programie zawarła m.in zwiększenie dostępności do aborcji (postulat ten jest trudny do spełnienia ze względu na przeprowadzoną w tym roku zmianę konstytucji) oraz zbliżenie gospodarcze z Chinami. W czasie sprawowania kadencji, nowo wybrana prezydentka będzie musiała poradzić sobie z problemami bezrobocia, korupcji oraz organizowania transgranicznych migracji przez gangi narkotykowe. Przebieg wyborów monitorowali obserwatorzy UE. Ich niepokój wzbudziła polityczna przemoc w czasie kampanii oraz aktywne wsparcie kandydata partii rządzącej przez publiczne media.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Liban
Protesty przeciwko sytuacji ekonomicznej
“Nikomu już nie ufam. To wszystko kłamcy i złodzieje. Nie chcę jałmużny. Chcę tylko godnego życia” – mówi o libańskich politykach Mohammad, taksówkarz z Bejrutu, który wziął udział w poniedziałkowych (29.11) protestach. W ciągu ostatniego miesiąca rząd w Libanie co tydzień podnosił ceny paliwa i zniósł część dotacji na lekarstwa. W wielu miastach protestujący przeciwko sytuacji ekonomicznej wyszli na ulicę, zablokowali drogi i zbudowali barykady z podpalonych opon.
Libański rząd nie był w stanie zgromadzić się przez ostatnie 2 miesiące, ponieważ nie mógł zgodzić się w kwestii możliwości rozwiązania kryzysu dyplomatycznego z krajami Zatoki Perskiej. Przedstawiciele opozycji twierdzą, że problemem tego i poprzednich rządów jest brak gotowości do wzięcia na siebie odpowiedzialności za decyzje potrzebne do rozwiązania kryzysu.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Strefa Gazy
Mieszkańcy Gazy protestują przeciwko polityce Hamasu
Zrzeszeni w ruchu “Chcemy Żyć” (“We Want to Live”) mieszkańcy Strefy Gazy zapowiedzieli organizację protestów przeciwko polityce Hamasu. Ich postulaty dotyczą walki z bezrobociem oraz poprawy ekonomicznych warunków bytowania ludności. Sam ruch uformował się w marcu 2019 r. i za pomocą mediów społecznościowych zachęcał do pokojowego protestowania przeciwko problemom mieszkańców i mieszkanek Gazy. Zainteresowanie nim wśród Palestyńczyków i Palestynek wzrosło w listopadzie tego roku, gdy media obiegła informacja o utonięciu w pobliżu greckiego wybrzeża grupy migrantów ze Strefy Gazy. W wydanym pod koniec zeszłego miesiąca oświadczeniu, ruch stwierdza: „Wzrost cen opróżnia nasze kieszenie, wraz z nielegalnymi podatkami i mytami, które de facto rząd pobiera od kupców, dostawców, firm i biznesmenów siłą”. W czasie poprzednich protestów członkowie Hamasu aresztowali kilkunastu manifestantów. Cały ruch uważają natomiast za sterowany z zagranicy, mający na celu zrazić Palestyńczyków i Palestynki do militarnej organizacji.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Libia
Korytarze humanitarne ocaliły niemal setkę osób
Po przybyciu do Libii wielu migrantów i uchodźców staje w obliczu niebezpieczeństwa, w tym wyzysku i nadużyć ze strony handlarzy ludźmi lub przemytników. Osoby, które doświadczyły przemocy, znalazły się wśród 93 pasażerów na pokładzie pierwszego od dwóch lat lotu ewakuacyjnego do Włoch. COVID-19 i zamknięcie granic oznaczały, że w 2020 r. nie można było wykonywać żadnych lotów. “Jestem taka szczęśliwa, że mogę lecieć!” wykrzykiwała Hayat z Erytrei. ”Muszę wyjechać. Potrzebuję bezpiecznego miejsca, gdzie będę mogła wychować syna”. Grupa ta jest pierwszą z 500 osób, które w najbliższym roku zostaną ewakuowane do Włoch w ramach nowego mechanizmu. Ten łączy ewakuacje w nagłych przypadkach z korytarzami humanitarnymi.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Sudan Południowy
Katastrofa klimatyczna prowadzi do powodzi
Trzy lata powodzi spowodowały, że mieszkańcy nie mają ziemi pod uprawy ani jedzenia. Wielu z nich zmuszonych jest do ucieczki przed żywiołem bądź przeczesywania wód zamieszkanych przez krokodyle w poszukiwaniu pożywienia. Szereg miejscowości nie ma dostępu do elektryczności czy wody pitnej, a wiele dzieci jest odciętych od szkoły. W związku z tym około 1,7 miliona ludzi przemieszczało się w obrębie kraju.
Według szacunków ONZ do tej pory 780 tysięcy ludzi doświadczyło powodzi i przewiduje się, że liczby te będą rosnąć. Ocenia się, że 2,5 miliona ludzi mierzy się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zaś 100 tysięcy żyje na granicy głodu.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>
Polska
Columbia Journalism Review krytycznie o stanie wolności mediów
Jedno z najważniejszych mediów analizujących dziennikarstwo na świecie pisze o sytuacji na polsko-białoruskim pograniczu: “Cokolwiek wydarzy się dalej, nierealistyczne wydaje się oczekiwanie, że władze polskie – a nawet białoruskie – dobrowolnie zrezygnują z kontroli narracji”. Autor analizy, Jon Allsop, zebrał wszystkie informacje dotyczące ograniczenia wolności słowa na pograniczu oraz wskazał, w jaki sposób rozwija się strategia rządu.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
Niemcy
Berlińska wytwórnia wydaje twórczość algierskiego artysty-aktywisty
Urodzony w Algierii, w regionie Kabylie, Majid Soula zaczyna swoją karierę muzyczną będąc samoukiem. Szybko jednak staje się dla niego jasne, że pobyt w Algierii nie tylko ogranicza jego rozwój jako artysty, ale również wiąże się z realnym ryzykiem pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za poglądy polityczne. Dlatego w latach 70. przenosi się do Paryża, gdzie działa do dziś. Jego muzyka jest wkładem w rozwój i dziedzictwo kulturowe Amazigh, czyli ludności zamieszkującej rejony Północnej Afryki i Sahary.
Znana wytwórnia Habibi Funk z siedzibą w Berlinie, która wspiera artystów ze “świata arabskiego” i promuje to, co najlepsze w arabskim disco, highlife i funk, z dumą prezentuje album Chant Amazigh – dostępny już od 10. grudnia.
Więcej o premierze tutaj>>
A pre-order winyla zamówicie tutaj>>