Jak co tydzień zapraszamy Cię na przygotowany przez nas przegląd prasy. Poniżej znajdziesz niepełną wersję pokojowej prasówki Salam Lab.
Chcesz mieć dostęp do całości i regularnie otrzymywać na maila przegląd wiadomości z całego świata w każdej z sześciu kategorii: migracje, prawa człowieka, polityka, konflikty, kultura i sztuka oraz społeczeństwo? Taka prasówka może znaleźć się w Twojej skrzynce mailowej! Zapisz się na newsletter tutaj:
Zapisz się na nasz newsletter! >>>
Chile
Protesty przeciwko migracji z Wenezueli
Chile może pochwalić się tytułem jednego z najbogatszych państw Ameryki Łacińskiej. Warunki społeczno-ekonomiczne przyciągają do niego imigrantów z pogrążonej w chaosie i hiperinflacji Wenezueli. Jednakże w relacjach pomiędzy Chilijczykami a Wenezuelczykami nie brakuje napięć. Kiedy wideo przedstawiające chilijskich policjantów atakowanych przez wenezuelskich dealerów narkotykowych rozprzestrzeniło się w internecie, mieszkańcy Chile wyszli na ulicę domagając się bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej. W czasie zgromadzenia w mieście Iquique, które przyciągnęło około 4000 osób, przynajmniej jedna osoba została pobita. Ponadto, tłum zniszczył przedmioty należące do migrantów budujących swoje obozy wzdłuż ulic. Policja nie aresztowała jednak nikogo, ponieważ „nie miał miejsca poważny nieporządek”. Migracje, kontrola graniczna i przestępczość są obecnie głównymi tematami w debacie publicznej Chile.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Oskarżenia o łamanie praw pracowniczych przez władze w czasie Expo 2020
Według organizacji zajmującej się prawami człowieka ochroniarze, sprzątaczki i personel hotelarski na Expo 2020 w Dubaju pracuje w “bardzo nieodpowiednich warunkach”, które mogą być “równoznaczne z pracą przymusową”. Pracownicy-imigranci zatrudnieni na międzynarodowych targach w ZEA – odbywających się teraz po opóźnieniu przez pandemię – twierdzą, że zostali zmuszeni do płacenia nielegalnych opłat rekrutacyjnych, doświadczyli dyskryminacji rasowej, odebrano im pensje i skonfiskowano paszporty – czytamy w raporcie organizacji Equidem. Nazywane „największym światowym show”, Expo 2020 gości 192 pawilony narodowe, prezentujące najnowsze pomysły w zakresie technologii i zrównoważonego rozwoju. Jednak raport Equidem podkreślił „znaczny rozdźwięk między deklarowanymi ambicjami Emiratu bycia nowoczesnym, międzynarodowym państwem a rzeczywistością dyskryminacji rasowej i praktykami pracy przymusowej, z którymi borykają się pracownicy-imigranci”.
Irak
Władze ChRL przejmują kontrolę nad kluczowymi aspektami gospodarki
Interesy Chin w Iraku, zakotwiczone w energetyce zaspokajającej ich rosnące potrzeby, rozszerzają się. Pekin buduje elektrownie, fabryki, stacje uzdatniania wody, a także bardzo potrzebne szkoły w całym kraju – donosi LA Times. Dziesiątki kontraktów podpisanych w ostatnich latach zapewniają rosnące wpływy Chin, podczas gdy duże zachodnie firmy, w tym USA, planują opuszczenie Iraku. Chińskie firmy dominują w kluczowym sektorze gospodarczym Iraku, czyli ropy. Pekin konsumuje 40% irackiego eksportu ropy i gazu. Ale nie ma tu mowy o wąskim skupieniu się na węglowodorach. Chińskie inwestycje rozrosły się o inne branże, finanse, transport, budownictwo i komunikację. Zmiana nastąpiła po ogłoszeniu w 2013 roku przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga ambitnej Inicjatywy Pasa i Szlaku, nazwanej nowym Jedwabnym Szlakiem, składającej się z szerokiego wachlarza inicjatyw rozwojowych i inwestycyjnych od Azji Wschodniej przez Azję Zachodnią po Europę.
Wspieraj dziennikarstwo pokoju, wspieraj Salam Lab >>>
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Władze apelują do USA o uznanie ruchu Huti za organizację terrorystyczną
W związku z ostatnimi atakami na cele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, emiraccy politycy wezwali USA do ponownego uznania ruchu Huti za organizację terrorystyczną. Yousef al-Otaiba, ambasador ZEA, oraz Lana Zaki Nusseibeh, reprezentująca emirackie interesy w ONZ, twierdzą, że uznanie jemeńskiej bojówki za organizację terrorystyczną pomogłoby w pokonaniu Huti i walce z katastrofą humanitarną w Jemenie. W ubiegłym roku prezydent Joe Biden odwołał decyzję swojego poprzednika, który to uznał ruch za organizację terrorystyczną. Co ciekawe, dyplomaci z ZEA wezwali także do wsparcia w zapewnieniu odpowiedniego sprzętu wojskowego. Miałby on pomóc w ochronie kraju przed atakami bojowników. ZEA intensyfikują współpracę z USA, aby móc lepiej bronić się przed ruchem Huti, ale też chronić amerykańskie interesy w regionie. Al-Otaiba i Nusseibeh wezwali również do wywarcia większej presji na Iran, który zapewnia Huti zarówno wsparcie finansowe, jak i wojskowe, eksportując tysiące sztuk broni do Jemenu.
Syria
Atak zimy pogorszył i tak tragiczne już warunki w obozach dla uchodźców
Śnieżyce w północno-zachodniej Syrii sieją spustoszenie w obozach, w których żyją tysiące wewnętrznie przesiedlonych osób. Jak podają syryjskie władze, około 70 obozów odczuło skutki ataku zimy. Uchodźcy i uchodźczynie żyją bez dostępu do ogrzewania i podstawowej opieki medycznej. Z powodu tragicznych warunków w jednym z obozów zmarło dziecko. Bezradni ludzie są odcięci od świata z powodu zasypanych dróg. Śnieżyca zniszczyła całkowicie 920 namiotów, a około 1900 kolejnych zostało uszkodzonych. Atak zimy wpłynął na życie osób migrujących w całym regionie. W obozach w libańskiej dolinie Bekaa czy obozach na terenie Jordanii warunki są równie fatalne. Organizacje niosące pomoc potrzebującym uchodźcom i uchodźczyniom apelują o pomoc.
Przeczytaj więcej o sytuacji uchodźców w Syrii >>>
Strefa Gazy
Hamas produkuje serial, aby przeciwstawić się „Faudzie”
Hamas chce wprowadzić swoją narrację w scenariuszu najnowszego serialu, który zostanie wyemitowany podczas Ramadanu na ponad piętnastu palestyńskich i arabskich kanałach satelitarnych. Prace nad 30-odcinkowym serialem, w którym wystąpi grupa aktorów ze Strefy Gazy, trwały od około roku. Każdy odcinek ma na celu podkreślenie narracji rządzących Strefą w opozycji do narracji izraelskiej, na której opiera się popularny serial “Fauda”.
Szef działu produkcji artystycznej Hamasu mówi, że fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach ze Strefy Gazy. Jedną z nich jest np. nieudana operacja Sajjeret Matkal w Chan Junus. Serial skupia się na wywiadowczej i informacyjnej analizie ruchu oporu w Strefie Gazy, który prześciga schematy izraelskiego aparatu bezpieczeństwa, podkreślając ważne wydarzenie wywiadowcze. Jest nim infiltracja izraelskiej komórki wysłanej do Strefy Gazy w celu uprowadzenia prominentnego przywódcy ruchu oporu. Producenci zadeklarowali, że serial ma być dostępny za darmo dla każdego kanału telewizyjnego, który zechce go pokazać. Ma to na celu uświadomienie widzów, jak wygląda opór w Strefie Gazy z perspektywy Hamasu.
Podoba Ci się przygotowany przez nas przegląd prasy? Chcesz mieć dostęp do całej pokojowej prasówki Salam Lab? Zapisz się do naszego newslettera:
Zapisz się na nasz newsletter! >>>
Prasówkę pod redakcją Karola Wilczyńskiego przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab:
Huseyin Celik
Julia Janus
Michał Misiarczyk
Borys Paleczny
Julia Parkot
Iwona Pawłowska
Izabela Płachta
Zuzanna Przygrodzka
Justyna Trasa
Izabela Woźniak
Zdjęcie: Unsplash.
Pomóż nam pomagać. Pokazuj razem z nami, że świat nie jest czarno-biały. Wesprzyj nasze działania na zrzutka.pl/salamlab