Skip to content Skip to footer

Prasówka w nowym wydaniu. Czytaj ją na swoim mailu

Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Chcesz wiedzieć o tym, co dzieje się w Laboratorium Pokoju oraz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach? Zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Nieustannie pracujemy nad tym, aby treści przygotowywane dla naszych odbiorczyń i odbiorców były jeszcze lepsze. Chcemy, aby dostęp do ciekawych newsów z całego świata miało jeszcze więcej osób. Aby jeszcze więcej osób mogło czytać historie obalające krzywdzące stereotypy i oddające głos dyskryminowanym. Dlatego już dziś zapisz się do newslettera Salam Lab!

Poniżej przeczytasz jeden z newsów, który znajdziesz w dzisiejszej prasówce.

Salam Lab News: środowiska religijne w Egipcie bojkotują Disney’a

Uczeni z al-Azharu, teologicznej uczelni muzułmańskiej w Kairze przez wielu uważanej za religijny autorytet, ostrzegli egipskie społeczeństwo przed rzekomym „zepsuciem”, które promują produkcje Disney’a. Wezwali rodziców, nauczycieli i nauczycielki oraz media do bojkotu filmów oraz walki na rzecz „wzmocnienia wartości religijnych wśród młodych”. Wszystko to w związku z planami wprowadzenia postaci LGBT+ do disneyowskich filmów. 

9 czerwca przedstawiciele jednej z instytucji al-Azharu ds. fatw oświadczyli, że homoseksualizm jest „naganny” i „obsceniczny”, a różnorodność postaci w filmach dla dzieci „w rzeczywistości ma na celu zniszczenie systemu wartości moralnych i społecznych instytucji rodzinnej oraz zniekształcenie egipskiej tożsamości”. 

W marcu tego roku Karey Burke z Disney’s General Entertainment Content powiedziała, że dołoży wszelkich starań, aby powstające treści były w jak największym stopniu inkluzywne. Aby głos wykluczonych osób stał się jak najbardziej słyszalny. Jej zdaniem, pomysł Disney’a pomoże w uczeniu dzieci wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Wesprze je także w znalezieniu drogi do własnej tożsamości.

Innego zdania jest egipska prezenterka Lamis el-Hadidy. „Disney jest największym producentem treści dla najmłodszych na świecie. Jak możemy chronić nasze dzieci? Wszyscy dorastaliśmy oglądając filmy Disney’a. Jak mogę oglądać geja Kaczora Donalda lub Myszkę Miki?” – zastanawiała się na wizji.

Źródło: al-Monitor

Zdjęcie: Rumman Amin, Unsplash.

Dane rejestrowe

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
NIP: 6772471257
REGON: 520484716

 

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju jest wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych  prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Numer w ewidencji stowarzyszeń zwykłych: 191.

Data wpisu do ewidencji: 17.11.2021 r.

Adres korespondencyjny

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
kontakt@salamlab.pl

Numer konta bankowego

57 1140 2004 0000 3102 8192 3774 (mBank)

IBAN: PL57 1140 2004 0000 3102 8192 3774

SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

Salam Lab ◆ Laboratorium Pokoju. Wszelkie prawa zastrzeżone.