Prawo do azylu nie może być zawieszane

Fot. Wikipedia Commons


Polska Strategia Migracyjna na lata 2025-2030, która została ogłoszona w październiku przez polski rząd, budzi poważne obawy organizacji pozarządowych w kraju i Europie. Zakłada ona możliwość czasowego i miejscowego zawieszania dostępu do procedur azylowych. Takie działania kłócą się z podstawowymi prawami człowieka, podważając solidarność, rządy prawa i godność osób uciekających przed prześladowaniami

My, niżej podpisane organizacje pozarządowe w Polsce i całej Europie, jesteśmy głęboko zaniepokojeni deklarowanymi przez Polskę intencjami zawieszenia dostępu do azylu, co stanowi poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób poszukujących bezpieczeństwa” — piszą w oświadczeniu z 15 listopada organizacje pozarządowe.

Co więcej, zaproponowane zmiany mogą stać się precedensem, wpływającym na inne państwa Unii Europejskiej. Wprowadzenie tymczasowych ograniczeń dostępu do azylu podważa międzynarodowe standardy ochrony, które są fundamentem demokratycznych wartości Europy.

107 organizacji z Polski i Europy apeluje o realny dialog z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, które oferują wiedzę i doświadczenie w budowaniu odpowiedzialnej polityki migracyjnej. Wykluczenie tych głosów prowadzi do nieetycznych rozwiązań, zagrażających wspólnym wartościom europejskim. Jako Salam Lab podpisałyśmy to oświadczenie. 

Wysłuchanie publiczne

Z kolei w ten  poniedziałek odbyło się wysłuchanie publiczne ws. wyżej wymienionej strategii. „Obecny rząd zachował się dokładnie jak poprzednicy — bez słowa wyjaśnienia nie wzięto pod uwagę głosu organizacji pozarządowych, ale również środowiska akademickiego, samorządów, czy samych migrantów i migrantek. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć — dzisiejsze wysłuchanie, nie jest konsultacjami społecznymi” — informuje Konsorcjum Migracyjne. „Postanowiliśmy, w przeciwieństwie do przedstawicieli MSWiA, działać zgodnie z zaplanowanym przez nich harmonogramem i przeprowadziliśmy konsultacje strategii w ramach organizowanego przez nas Forum Współpracy i Integracji. To już nie pierwszy raz kiedy udało nam się działać sprawniej i bardziej przewidywalnie niż resort odpowiedzialny za zarządzanie migracjami i bezpieczeństwo wszystkich przebywających w Polsce osób” — czytamy dalej.  Rekomendacje i komentarze ze spotkania cytuje Konsorcjum na swoim koncie na Instagramie.

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. W świecie przepełnionym negatywnymi treściami, staramy się informować również o pozytywnych wydarzeniach z krajów Azji i Afryki. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów.

Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. To Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za Wasz wkład, który pomaga nam zachować niezależność.

#



Najnowsze publikacje