Prezydent Wenezueli zamierza zagarnąć ziemie sąsiedniej Gujany

Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro (2019). Fot. Kremlin.ru. Wikimedia Commons, Attribution 4.0 International.

Nicolás Maduro prezydent Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił, że wyda Gujańczykom i Gujankom wenezuelskie dowody osobiste i zintensyfikuje działania na rzecz przekształcenia przygranicznego regionu w część Wenezueli 

Wenezuela zgłosiła roszczenia do bogatego w ropę regionu Essequibo, który stanowi dwie trzecie Gujany. 

„Mimo bliskości Wenezueli, mieszkańcy i mieszkanki graniczącego z Gujaną miasta Mabaruma mają niewiele wspólnego ze swoimi hiszpańskojęzycznymi sąsiadami” – mówi Brentnol Ashley, gubernator gujańskiego regionu Barima-Waini, cytowany przez The Guardian. Państwo to leży na wschodzie Wenezueli w północnej części Ameryki Południowej. Zamieszkiwane jest przez 800 tys. ludzi, a językiem urzędowym jest angielski. 

Mieszkańcy i mieszkanki obawiają się, że Maduro może siłą zagarnąć Essequibo. „Ludzie obawiają się inwazji” – powiedziała Nazima Raghubir, dziennikarka mieszkająca w stolicy kraju, Georgetown, również cytowana przez The Guardian.

W niedzielę, 10 grudnia, w Wenezueli przeprowadzono referendum dotyczące aneksji części terytorium Gujany. Maduro twierdzi, że 95 proc. Wenezuelczyków i Wenezuelek popiera zagarnięcie ziem, chociaż zdaniem ekspertów, frekwencja prawdopodobnie została zawyżona przez władze. 

Prezydent Wenezueli rozpoczął już pierwsze działania w związku z planowanym przejęciem regionu – między innymi poszukiwanie złóż ropy.

„Wenezuela coraz głośniej mówi o swoich roszczeniach do tego terytorium, odkąd w 2015 r. odkryto w tym regionie złoża ropy warte miliardy baryłek. Istnieją coraz większe obawy, że te pretensje mogą przerodzić się w działania” – pisze The Guardian.

Gujana tymczasem zwróciła się o wsparcie do swoich sojuszników, między innymi Stanów Zjednoczonych, które przeprowadziły pokazowy lot nad granicą wenezuelsko-gujańską.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#Najnowsze publikacje