Pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę Salam Lab zorganizował Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3.

R3 – jak go skrótowo nazywają wolontariusze i wolontariuszki – współtworzyliśmy razem z zespołami Fundacji Zustricz i UAinKrakow oraz dzięki wsparciu JCC Kraków, Szlachetnej Paczki, Internationaler Bund Polska i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Radziwiłłowska 3, Kraków
pon-pt 9:00-17:00

+48 12 323 66 20

Od maja Punkt Pomocy Radziwiłłowska 3 zmienił nieco swoją funkcję.

Nadal działamy jako punkt podstawowej informacji i pomocy oraz centrum wsparcia mieszkaniowego i relokacyjnego. Nie oferujemy już jednak interwencyjnych noclegów przy ul. Radziwiłłowskiej 3.

Osoby, które zgłaszają się z potrzebami noclegowymi, kierowane są bezpośrednio do mieszkań z naszej bazy zaufanych osób lub są odsyłane do innych punktów. Nadal jesteśmy operatorem działań związanych z zakwaterowaniem, infolinii i recepcji. Na razie znaleźliśmy mieszkanie długo– i krótkoterminowe dla 11 090 osób.

Wszystkim potrzebującym zapewniamy także darmowe wsparcie psychologiczne. Nasze asystentki kulturowe i asystenci kulturowi zapewniają beneficjentom i beneficjentkom wsparcie w urzędach, podczas umawiania wizyt lekarskich czy zapisywania dzieci do szkół. Załatwiają także osobom z doświadczeniem uchodźczym zasiłki i świadczenia socjalne, jak w przypadku pewnej uchodźczyni i jej syna z niepełnosprawnością. Byliśmy przy niej przez cały proces starania się o polskie potwierdzenie stopnia niepełnosprawności: w czasie wywiadów lekarskich, wypełniania i składania dokumentów, spotkań z komisją. Beneficjentka, która początkowo nawet nie wiedziała, że może otrzymać zasiłek od państwa, dowiedziała się o takiej możliwości i dzięki nam złożyła dokumenty.

Codziennie wysłuchujemy wielu uchodźczych historii, a każda z nich jest inna.

Punkt Pomocy "Żyj w Krakowie". Wolontariuszki i wolontariusze obsługują infolinię pomocową.
fot. Maciej Zygmunt

Panu Andrzejowi pomogliśmy sfinansować zastrzyki na chore kolana. Mówi, że gdy „po wszystkich operacjach się ożeni, to na ślub zaprosi wszystkich wolontariuszy i wolontariuszki”.

Niektóre osoby same włączają się w życie Punktu Pomocy i zostają wolontariuszami, jak pani Tatiana z Charkowa. Albo zakładają Salam Biblioteczkę na R3, jak programistka, która została bibliotekarką, czyli druga pani Tatiana – z Kijowa.

Stworzyliśmy miejsce spotkań jednoczące ludzi różnych narodowości.

Nie udałoby się nam bez naszych partnerów

Fundacja Biedronka

Dzięki umowie z Fundacją Biedronki, która prowadzi program „Witamy i pomagamy – noclegi”, mamy skuteczne narzędzia, żeby pomagać.

Program koncentruje się na zapewnieniu bezpłatnych i tymczasowych noclegów najbardziej potrzebującym uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy. Fundacja wspiera w ten sposób operacyjnie organizacje takie, jak Salam Lab, które opiekują się osobami w kryzysie uchodźczym, jednocześnie pracując na rzecz grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Biedronka funduje i przekazuje noclegi poprzez platformę eTravel

Dzięki naszej współpracy z Fundacją, możemy zapewnić osobom uchodźczym krótkoterminowe pobyty w hotelach, pensjonatach i ośrodkach noclegowych w całej Polsce.

Logo Fundacji Biedronki, partnera Punktu Pomocy "Żyj w Krakowie"

Logo AirBnb, partnera Punktu Pomocy "Żyj w Krakowie"

AirBnB

Drugim ważnym partnerem jest dla nas AirBnB. Firma udostępnia część mieszkań przeznaczonych na najem krótkoterminowy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną.

Dzięki naszej współpracy, Salam Lab może samodzielnie rezerwować mieszkania na stronie AirBnB dla naszych beneficjentek i beneficjentów zza wschodniej granicy. Nasz zespół zarządzający relokacją uchodźców i uchodźczyń ma możliwość dokonywania rezerwacji na całej platformie aż na 30 dni.


Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego

Dziękujemy także Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, która umożliwiła nam zapewnienie zakwaterowania na trzy miesiące dla osób uchodźczych w hotelach Hilton i Conrad.

Logo Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, partnera Punktu Pomocy "Żyj w Krakowie"

Ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę trwa, uchodźcy i uchodźczynie cały czas potrzebują wsparcia przy rozpoczynaniu nowego życia w Polsce.

Dzięki firmom i instytucjom takim, jak AirBnB, Fundacja Biedronki, czy Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, możemy zapewnić rodzinom, parom, kobietom z dziećmi i innym osobom uchodźczym bezpieczny nocleg.

Dziękujemy za Wasze wsparcie!

Nasze działania nie byłyby też możliwe bez pomocy naszych patronów.

Jesteśmy wdzięczni za wsparcie przekazane nam m.in. przez Mercy Corps, Alight, Americares, Fundację Bayer, Fundację Air Liquide, Fundację Dentons, IKEA, American Red Cross, JCC Kraków i Fons Catala.