PROJEKT ZAKOŃCZONY
Re:Match
Program pilotażowy
Lepsza relokacja w Unii Europejskiej.
Dzięki analizie danych i wykorzystaniu algorytmów znajdujemy miejsce dla Ciebie.
Jaki jest cel projektu Re:Match?
Relokacja osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie do gmin w Niemczech przygotowanych do ich przyjęcia poprzez dopasowanie indywidualnych potrzeb ludzi do potrzeb gmin. Ten projekt pilotażowy bazuje na indywidualnym podejściu i jest dopasowany do potrzeb osób uchodźczych z Ukrainy.
W ramach projektu planowana jest relokacja 100-150 osób, które już mieszkają na terytorium Polski lub niedawno przyjechały.
W projekcie weźmie udział około 10 gmin w Niemczech.
Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?
Sprawdź oficjalną stronę internetową Re:Match.
Jak działa relokacja poprzez dopasowanie?
Od lutego 2022 roku w wyniku rosyjskiej agresji ponad 9 milionów osób opuściło Ukrainę i przeniosło się do europejskich państw sąsiednich.
Działania różnych podmiotów, które rozlokowują osoby poszukujące schronienia, rzadko koncentrują się zarówno na indywidualnych potrzebach ludzi, jak i możliwościach gmin przyjmujących.
Re:Match to innowacyjny model dopasowywania osób potrzebujących schronienia i przyjmujących, który może rozwiązać ten problem: uwzględnia on indywidualne profile i preferencje osób poszukujących schronienia i porównuje je z tym, co mogą zapewnić niemieckie miasta. Uwzględniane są również potrzeby gmin, takie jak lokalny rynek pracy.
Re:Match wykorzystuje algorytm dopasowywania preferencji, aby zadowolić obie strony. Umożliwia to zindywidualizowane i zorientowane na potrzeby przyjęcie i relokację. Proces ten uwzględnia takie kryteria jak infrastruktura miejska, rynek mieszkaniowy i rynek pracy, kursy językowe i powiązania rodzinne.
Co chcemy osiągnąć?
W oparciu o międzynarodowe doświadczenia, Berlin Governance Platform i Salam Lab współpracują w pilotażu tego innowacyjnego projektu.
Projekt ma na celu zaoferowanie rozwiązania dla wyzwań w zakresie przyjmowania i (europejskiej) relokacji osób poszukujących schronienia z Ukrainy. Ponadto, projekt wysyła silny polityczny sygnał solidarności w stronę jednostek miejskich. Po raz pierwszy Re:Match testuje, jak dobrowolne przyjmowanie osób uchodźczych przez gminy może działać na poziomie europejskim.
Procedura dopasowywania jest obecnie opracowywana w ścisłej współpracy z niemieckimi administracjami miejskimi, międzynarodowymi ekspertami i ekspertkami ds. dopasowania i Stowarzyszeniem Salam Lab.
Dla kogo jest ten program?
Ze względu na postanowienia prawne możesz wziąć udział w projekcie tylko jeśli:
- uciekasz przed rosyjską agresją w Ukrainie,
- masz obywatelstwo ukraińskie
wkrótce przybędziesz lub już przyjechałeś do Polski, - nie złożyłeś(aś) jeszcze wniosku o zezwolenie na pobyt w Niemczech.
1.
Informacja
Chcesz wziąć udział w projekcie lub masz jakieś pytania? Skontaktuj się z koordynatorką relokacji do Niemiec w Salam Lab:
Tetiana Szapka
relocation@salamlab.pl
+48451698513
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy szczegóły projektu.
2.
Wywiad
Następnym krokiem będzie rozmowa na żywo. Podczas rozmowy omówimy twoje potrzeby razem z zespołem Salam Lab i zapewnimy informacje na temat procedury dopasowania osoby uchodźczej do gminy.
3.
„Matching”, czyli dopasowanie
Na podstawie podanych przez Ciebie informacji znajdziemy najlepiej pasującą do Twoich potrzeb gminę. Nasza specjalistka omówi z Tobą wyniki i dostarczy więcej informacji o gminie. To Ty podejmujesz ostateczną decyzję o miejscu przeprowadzki.
4.
Przeprowadzka
Po poinformowaniu gminy, wspólnie z Tobą zaaranżujemy przeprowadzkę, włącznie z organizacją podróży i zapewnieniem wszystkich koniecznych informacji.
5.
Relokacja
Po przybyciu na miejsce zostaniesz zarejestrowany, by otrzymać pozwolenie na pobyt w Niemczech. Od tego momentu możesz się już urządzać w Twoim nowym mieście.
Partnerzy