Zapraszamy do lektury naszej cotygodniowej prasówki dla Patronów i Patronek. Raz w miesiącu udostępniamy ją szerszej publiczności
W naszej prasówce przeczytasz m.in. o jordańskim artyście Tamerze Al-Ahmar, wsparciu żywnościowym Kataru dla Libanu, wydawaniu kart pracy dla dzieci w Syrii oraz nowym gospodarzu rozmów pokojowych między Afganistanem i Talibami – Iranie. Przeczytasz także o nadużyciach firm odzieżowych w czasie pandemii, udaremnionej próbie przemytu narkotyków do Arabii Saudyjskiej, rozpoczęciu prac nad nową konstytucją Chile czy odkryciu rosyjskich archeologów w irackiej prowincji Dhi Qar.
POKÓJ
W tej części prasówki informujemy o tematyce ściśle związanej z budowaniem pokoju: działaniach na rzecz budowy kultury spotkania, oddawania sprawiedliwości ofiarom konfliktów oraz ich oprawcom, a także o nowatorskich przykładach zwalczania nierówności. Znajdziesz tu też przykłady znakomitego dziennikarstwa pokoju (“Peace Journalism”).
#Jordania
Jordański artysta, Tamer Al-Ahmar, za pomocą sztuki składa hołd największym arabskim diwom. To głównie piosenkarki oraz aktorki, a wśród nich takie artystki jak Asmahan, Sabah, Fairuz, Umm Kulthum oraz Warda al-Jazairia. “Są ikonami, które miały decydujący wpływ na naszą tożsamość kulturową” – mówi Al-Ahmar. Postacie szkicuje w stylu pop-art.
To sprawia, że kobiety, których czasy świetności przypadają na wiek XIX wydają się wiecznie żywe. Praca Al-Ahmara została doceniona zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej (na przykład udział w prestiżowej Konferencji Arabskiej na Harvardzie). Obecnie jego prace można obejrzeć w dwóch galeriach sztuki w Ammanie. Na instagramie znajdziesz jego profil pod nazwą @tameralahmarart.
Przeczytaj obszerny reportaż na ten temat >>
#Katar #Liban
Jak podaje państwowa agencja informacyjna Kataru, państwo zatoki perskiej dostarczać będzie libańskim siłom zbrojnym 70 ton żywności miesięcznie. Liban zmaga się z największym od czasów wojny domowej (1975-1990) kryzysem gospodarczym i politycznym. Na apel szefa armii Libanu Josepha Aoun zareagował minister spraw zagranicznych Kataru – szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani.
Obecnie media nie są w stanie podać więcej szczegółów dotyczących oferowanej pomocy. Gabinet Libanu podał się do dymisji po masowym wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu zeszłego roku. Żeby międzynarodowa pomoc humanitarna i gospodarcza była możliwa, w kraju należy uformować nowy rząd.
Więcej na ten temat przeczytasz poniżej oraz tutaj>>
#Syria
W Manbij, mieście kontrolowanym przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), pod koniec czerwca rozpoczęło wydawanie kart pracy dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat. Jest to pierwsza tego rodzaju decyzja w północno-wschodniej Syrii i może zostać rozszerzona na wszystkie obszary znajdujące się pod kontrolą kierowanej przez Kurdów Administracji Autonomicznej.
Aby otrzymać kartę, rodzina musi przedstawić dokumenty tożsamości potwierdzające wiek dziecka, rodzaj wykonywanej pracy i godziny pracy. 24 marca Urząd Ochrony Dziecka wydał instrukcję określającą rodzaje czynności, których dzieciom nie wolno wykonywać ze względu na klasyfikację jako niebezpieczne i wyjątkowo niebezpieczne. To m.in. wiercenie, prace budowlane i prace z udziałem środków chemicznych lub wymagające dużego wysiłku fizycznego.
Dzieci mogą pracować z rodziną i bliskimi, w sklepach, aptekach, bibliotekach i drukarniach, w rolnictwie, na farmach i przy farbie, zgodnie z okólnikiem. „Brak szkół jest jednym z głównych powodów pozbawienia dzieci edukacji i zmuszania ich do pracy. Tym, co powstrzymuje rodziców przed posyłaniem dzieci do szkoły, jest separatystyczny [kurdyjski] program nauczania narzucony szkołom przez SDF. Zamiast tego rodzice wysyłają dzieci do szkoleń technicznych, a nie do szkół”.
#Afganistan
Siły talibów wkroczyły do miasta Bagh-e Sherkat (prowincja Kunduz, północny Afganistan) i za pomocą głośników nakazały mieszkańcom opuszczenie domów w ciągu dwóch godzin. Jak informuje Human Rights Watch, Talibowie przeprowadzają serię ataków na jego mieszkańców w odwecie za współpracę cywilów w rządem Afgańskim. Według ofiar, bojownicy nie tylko żądają opuszczenia domów, ale plądrują je i palą.
“Pomogliśmy rządowi, a oni zostawili nas talibom. Talibowie spalili nasze domy. Tak bardzo się boimy – obie strony zmuszają nas do pomocy. Jesteśmy biednymi ludźmi – nie mamy wyboru.” – wyznaje 24-letnia kobieta. Patrycja Gossman, zastępczyni dyrektora HRW ds. Azji twierdzi, że to ostrzeżenie przed kolejnymi brutalnymi działaniami. Według międzynarodowego prawa humanitarnego ataki odwetowe są formą zbiorowej kary i są zabronione.
#Afganistan #Iran
Iran został gospodarzem rozmów pokojowych między rządem Afgańskim, a Talibami. W tym tygodniu, zgromadził przedstawicieli obu stron na dwudniowym szczycie w Teheranie. Choć spotkanie nie doprowadziło do porozumienia, pojawiło się istotne oświadczenie, w którym uznano potrzebę zakończenia wojny domowej w tym kraju.
Rząd Afgański wciąż jednak obawia się odrodzenia sieci ugrupowań islamistycznych dążących do poszerzenia wpływów w kraju. Obecnie w państwie Azji Środkowej trwa proces stopniowego wycofania wojsk USA. Tereny, które opuszczają szybko przejmowane są przez Talibów. Ci drudzy, odrzucają też wszelkie proponowane sposoby rozwiązania konfliktu.
WYKLUCZENI
W tej części naszej prasówki przeczytasz o sytuacji osób wykluczonych, o tym w jaki sposób są łamane prawa człowieka w różnych stronach świata oraz o informacjach dotyczących migracji i uchodźstwa.
#Polska
W maju liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS osiągnęła rekordową liczbę niemal 800 tysięcy. Oznacza to przyrost o prawie 192 tys. osób w ciągu roku. Zgodnie z danymi ZUS, największą grupę wśród cudzoziemców, aż 586 tys. osób, stanowią obywatele Ukrainy. Od kilkunastu lat liczba obcokrajowców pracujących na terenie Polski cały czas rośnie.
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS nie równa się oczywiście liczbie wszystkich obywateli innych krajów mieszkających w Polsce. Zgodnie z danymi GUS za rok 2019, liczba ta wynosiła ponad dwa miliony. Biorąc pod uwagę duży przyrost w ciągu ostatniego roku, można szacować, że obecnie w Polsce mieszka kilkaset tysięcy cudzoziemców więcej.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
#Etiopia
W związku z trwającym w regionie Tigray konfliktem zbrojnym około 2 miliony osób zostało przesiedlonych. Pomocy osobom w kryzysie, niedożywionym i pokrzywdzonym, udzielają przesiedlone pielęgniarki i młodzi lekarze, którzy zgłosili się do pomocy najbardziej potrzebującym.
Choć brakuje podstawowych leków i wyposażenia medycznego, społeczność lokalna wraz z agencjami ONZ takimi jak UNHCR była w stanie zebrać koce, siatki chroniące przed komarami czy mydło.
Więcej o sytuacji w Etiopii przeczytasz w reportażu UNHCR tutaj>>
#Kanada
Kahsennenhawe Sky-Deer jako pierwsza kobieta w historii została wybrana na Wielką Szefową Rady Mohawk w Kahnawake. Sky-Deer pełniła wcześniej funkcję Szefowej Rady przez 12 lat. Podczas ogłoszenia swojej kandydatury, Sky-Deer wskazała, że chce być liderką, który przywróci zaufanie do instytucji poprzez ich dekolonizację. Kobieta jest także aktywną członkinią społeczności LGBT+. Jej poprzednik, Mike Delisle, określił jej elekcję jako pozytywny znak i krok we właściwym kierunku.
#Gruzja
Marsz równości w Tbilisi został odwołany ze względu na ataki osób powiązanych ze skrajną prawicą na dziennikarzy i siedzibę organizatorów marszu. Około dwudziestu dziennikarzy zostało rannych, wielu z nich zgłosiło zniszczenie aparatów fotograficznych i innego sprzętu. Premier Gruzji Irakli Garibashvili oskarżył organizatorów marszu o prowokację, która doprowadziła do aktów przemocy. Jeden z członków parlamentu stwierdził, że marsze równości sponsorowane są przez “radykalną opozycję”. Organizatorzy marszu stwierdzili, że obojętność rządu doprowadziła do zagrożenia zdrowia i życia obywateli Gruzji.
#Niemcy
7 lipca 2021 r. czterech mężczyzn – trzech ochroniarzy i jeden pracownik socjalny – zostało ukaranych grzywną za znęcanie się nad osobami ubiegającymi się o azyl w ośrodku recepcyjnym Burbach w zachodnich Niemczech. Sąd wyróżnił dziewięć przypadków, w których oskarżeni zamknęli oczekujących w tzw. “pokojach problemowych”. Ponadto wyciekły zdjęcia ukazujące liczne nadużycia wobec przebywających w ośrodku.
Jedno z nich przedstawia uchodźcę, któremu kazano leżeć na materacu nasiąkniętym wymiocinami. Na kolejnym strażnik uciska butem szyję osoby leżącej na podłodze z kajdankami za plecami. Proces skłonił władze regionalne do ponownej oceny standardów w tego typu obiektach.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
#Chiny
WeChat to popularny chiński komunikator i serwis społecznościowy, na którym od dawna działały grupy uniwersyteckie związane ze środowiskiem LGBTQ. Są to między innymi Parada Gejowska Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong, ColoursWorld na Uniwersytecie Pekińskim czy Towarzystwo Zhihe na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.
Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie
W obliczu rosnącej migracji ludności spowodowanej zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.
Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za każdy wkład, który pomaga nam zachować niezależność.
W ostatnim czasie te oraz dziesiątki innych kont o podobnym charakterze otrzymało komunikat: „Cała zawartość została zablokowana, a korzystanie z konta zostało zawieszone”. Pretekstem do blokady było rzekome naruszenia przepisów dotyczących kont publicznych na platformie. Sytuacja wywołała solidarność z poszkodowanymi oraz oburzenie i sprzeciw wobec nierównego traktowania przez władze mniejszości seksualnych i płciowych w Chinach. Konta, którym udało się uniknąć cenzury, wzywały do protestów rozpowszechniając listy usuniętych profili.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
#Indonezja #Kambodża #Bangladesz
Według badania przeprowadzonych przez Clean Clothes Campaign firmy takie jak Primark, Nike oraz H&M, choć nie złamały żadnych przepisów, nie zapewniły swoim pracownikom odpowiedniego wynagrodzenia podczas pandemii. Niszczycielskie konsekwencje pandemii odczuli pracownicy przemysłu odzieżowego w Indonezji, Kambodży i Bangladeszu. Podczas rozmów, które z nimi przeprowadzono, ponad połowa z 49 ankietowanych stwierdziła, że płacono im mniej, niż przed pandemią. Przedstawiciele H&M i Nike twierdzą, że wszyscy pracownicy w ich łańcuchach dostaw otrzymali rekompensatę zgodnie z lokalnymi wymogami. Primark wskazał zaś, że poważnie traktuje wyniki raportu i z zadowoleniem przyjąłby wszelkie dowody problemów płacowych w fabrykach dostawców wymienionych w raporcie.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj>>
#Chile
Przedstawicielka rdzennej grupy etnicznej Mapuche, Elisa Loncon, poprowadzi przygotowania projektu nowej konstytucji Chile. Profesorka uniwersytecka oraz działaczka praw edukacyjnych i językowych została wybrana podczas zgromadzenia konstytucyjnego zwołanego w niedzielę w Santiago. Projekt konstytucji ma zastąpić poprzednią Magna Carta, która powstała podczas dyktatury Augusto Pinocheta.
W kraju aktualna konstytucja postrzegana jest jako źródło nierówności społecznych. W maju chilijscy wyborcy wybrali dziesiątki postępowych i niezależnych delegatów do przeredagowania konstytucji, wykluczając tym samym konserwatystów. Ci drudzy bez jednej trzeciej mandatów, nie mają możliwości wetowania propozycji.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
SZERZEJ
W tej sekcji naszej prasówki będziemy polecać dłuższe reportaże, podcasty i analizy dotyczące interesujących spraw z Polski, Europy i świata.
#ArabiaSaudyjska
Saudyjskie służby celne udaremniły próbę przemytu do kraju ponad 4,5 mln tabletek amfetaminy, lokalnie znanej jako captagon, ukrytej w transporcie pomarańczy, jak podała w ubiegłą środę Al-Arabiya, państwowa telewizja. Przesyłka przybywająca z Libanu przez port w Dżuddzie, składająca się z kartonów pomarańczy, została skonfiskowana po tym, jak poddano ją procedurom celnym i zbadano za pomocą urządzeń rentgenowskich. Władze saudyjskie powiedziały, że aresztowały kilka osób podejrzanych o oczekiwanie na przybycie skrzynek w porcie.
W kwietniu tego roku, Arabia Saudyjska zakazała importu owoców i warzyw z Libanu po tym, jak władze udaremniły dwie próby przemytu narkotyków ukrytych w granatach. Zakaz Arabii Saudyjskiej na libańskie towary grozi jedynie pogłębieniem kryzysu gospodarczego w tym kraju.
Więcej o przemycie narkotyków w Arabii Saudyjskiej oraz o sytuacji w Libanie przeczytasz tutaj oraz tutaj>>
#StrefaGazy
W Międzynarodowy Dzień Jogi jedna z palestyńskich organizacji we współpracy z ambasadą Indii zorganizowała sesję jogi dla ratowników medycznych w Strefie Gazy. Praktyka jogi, która znana jest z dobroczynnego wpływu na zdrowie psychiczne, miała pomóc palestyńskim medykom w uwolnieniu się od stresu, traum i negatywnych skutków ostatnich starć z Izraelem. Wydarzenie wywołało jednak niezadowolenie społeczne i wzbudziło wiele kontrowersji. Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie i konserwatywnej części społeczeństwa to praktyka sprzeczna z islamem. Jednak organizatorzy wydarzenia podkreślają, że uprawiają jogę jako sport, nie religię, a uczestnicy sesji cieszą się, że mogli wziąć udział w wydarzeniu.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
#Syria
Setki kobiet oskarżanych o powiązania z tzw. Państwem Islamskich i przetrzymywanych w obozie Al-Hawl w Syrii wychodzą za mąż za mężczyzn poznanych on-line. Zawarcie wirtualnego małżeństwa jest łatwą i popularną drogą ucieczki dla kobiet przetrzymywanych w obozie dla osób powiązanych z ISIS, który znany jest obecnie jako przestrzeń, w której szerzą się ekstremistyczne idee i przestępczość.
Praktyka stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Syrii i zachodnich rządów niechętnych repatriacji obywatelek, które wyemigrowały, by dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego. Każde „małżeństwo” przebiega według tego samego schematu: kobieta zakłada profil na Facebooku lub Instagramie, publikuje zdjęcia nawiązujące do ISIS i prosi społeczność muzułmańską o ratunek. Wyraźnie radykalne treści lub rozmowy z potencjalnymi mężami przenoszą się do zaszyfrowanej aplikacji Telegram, w której trudniej jest wykryć działalność terrorystyczną. Większość przyszłych mężów to stosunkowo zamożni muzułmanie mieszkający w Europie Zachodniej, dla których ślub z kobietą z Al-Hawl jest kwestią honoru, sposobem na podniesienie swojej pozycji społecznej oraz rodzajem działalności charytatywnej. Małżeństwa zawierane są przez telefon, a panna młoda w ramach posagu otrzymuje nową komórkę oraz regularny dopływ pieniędzy.
Wiele wirtualnych związków wydaje się mieć charakter czysto charytatywny, jednak, jak potwierdza The Guardian, wiele z nich przekształciło się w relacje erotyczne. Co więcej, część mężczyzn decyduje się w końcu na wydostanie nowych żon z obozu Al-Hawl. Dzięki przemytnikom, których sieci działają w ostatnim czasie wyjątkowo sprawnie, kobiety uciekają z obozu. Średni koszt ucieczki to 15 tysięcy dolarów, jednak zależy on od wielu czynników, takich jak narodowość, fakt czy kobieta ma dzieci oraz od tego, czy chce uciec prywatnym samochodem czy zadowoli ją przeprawa w cysternie.
Więcej na temat sytuacji byłych kobiet ISIS przeczytasz tutaj>>
#Haiti
Prezydent Haiti Jovenel Moïse został zamordowany przez “uzbrojoną grupę komandosów”. Napastnicy wtargnęli do jego rezydencji i zastrzelili go w nocy z wtorku na środę (6-7.07). Poważnie ranna została także jego żona, która przebywa w szpitalu. Ambasador Haiti w USA poinformował, że sprawcy podczas akcji byli przebrani za agentów amerykańskiej agencji antynarkotykowej. W czwartek (8.07) szef haitańskiej policji Leon Charles poinformował, że zidentyfikowano 28 odpowiedzialnych za atak na prezydenta – 26 Kolumbijczyków i dwóch Amerykanów pochodzenia haitańskiego. Część z nich aresztowano. Wciąż jednak poszukiwani są zleceniodawcy zamachu.
Minister obrony Kolumbii Diego Molano oświadczył, że ze wstępnych ustaleń wynika, że co najmniej sześciu najemników podejrzanych o udział w zabójstwie prezydenta może być byłymi kolumbijskimi żołnierzami. 53-letni Moïse zginął zaledwie 24 godziny po tym, gdy mianował nowego premiera Ariela Henry’ego do objęcia stanowiska szefa rządu i przygotowania kraju do zbliżających się wyborów prezydenckich. Okres jego prezydentury był naznaczony licznymi protestami i zarzutami o korupcję. Przeciwnicy oskarżali go nawet o próbę wprowadzenia w kraju dyktatury. Część społeczeństwa uważała mandat sprawowania władzy przez Moisa za bezprawny. Rządził on dekretem przez ponad rok po tym, jak kraj nie przeprowadził wyborów parlamentarnych oraz chciał przeforsować kontrowersyjne zmiany w konstytucji. Oprócz tego Haiti boryka się z rosnącym kryzysem humanitarnym, brakiem żywności oraz przemocą spowodowaną działalnością gangów. Pierre Espérance z Haitian National Human Rights Defense Network przekazał, że gangi kontrolują 60 proc. terytorium kraju, a od 2018 r. doszło w nim do dwunastu masakr.
Rząd Haiti wprowadził dwutygodniowy stan wyjątkowy. W stolicy zamknięte są sklepy, banki, czy stacje benzynowe. Zamknięto również granicę z Dominikaną i lotnisko. Jovenel Moïse jest czwartym prezydentem w historii Haiti, który został zamordowany.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>
#Irak
Grupa rosyjskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia w irackiej prowincji Dhi Qar – odnaleźli pradawną osadę sprzed około 4000 lat. Odkrycia dokonano na obszarze Tell al-Duhaila, na którym znajduje się ponad 1200 stanowisk archeologicznych, w tym Wielki Ziggurat z Ur z czasów sumeryjskich i grobowiec królewski. Przedmioty, które odkryto są podobne do tych odnalezionych w grobowcu egipskiego Tutanchamona. Misja znalazła również starożytny port, w którym kiedyś kotwiczyły statki, oraz pozostałości muru świątyni o szerokości około 4 metrów.
Aleksiej Jankowski-Diakonoff, szef rosyjskiej misji wykopaliskowej, która rozpoczęła prace w kwietniu 2021 r. powiedział, że według wstępnych szacunków miasto mogło pełnić funkcję stolicy państwa założonego pod koniec starożytnej ery babilońskiej.
#Nigeria
Transcorp Energy planuje budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Nigerii.
W ubiegły czwartek, korporacja Transcorp Energy Ltd.ogłosiła plany budowy elektrowni jądrowej, jako alternatywnego źródła energii, mającego poprawić dostęp do elektryczności dla mieszkańców Nigerii. Według zapewnień korporacji, elektrownia ma stanowić tańsze i mniej skomplikowane rozwiązanie dla stabilnego i niezawodnego wytwarzania energii w kraju, wykorzystując tzw. technologię modelu OPEN100.
Według danych Banku Światowego, nieco ponad 55% ludności największej gospodarki Afryki ma dostęp do elektryczności. Minister Nauki i Technologii Ogbonnaya Onu powołał komitet składający się z przedstawicieli Transcorp oraz rządu, który ma zarządzać realizacją projektu.
Więcej o planach budowy elektrowni przeczytasz tutaj oraz tutaj>>
#Egipt
Egipski rząd w ostatnich tygodniach prowadzi zaciekłą kampanię przeciwko kaznodziejom ruchu salafickiego podejrzewanego o związki z Bractwem Muzułmańskim. Pod koniec czerwca wydano wydano szereg decyzji zakazujących głoszenia kazań konkretnym duchownym w meczetach. Rozpoczęła się również antysalaficka kampania w egipskich mediach.
Jest to elementem strategii rządu egipskiego w walce z przeciwnikami politycznymi. Bractwo Muzułmańskie i objęcie urzędu przez związanego z tą organizacją prezydenta Morsiego w 2012 roku pomogły salafickim szejkom regularnie pojawiać się w kanałach telewizji satelitarnej.
Wielu prominentnych szejków salafickich w podzięce sprzeciwiało się demonstracjom domagającym się usunięcia Morsiego 30 czerwca 2013 roku. Po jego obaleniu, sytuacja salafitów w Egipcie jest coraz trudniejsza.
Prasówkę pod redakcją Karola Wilczyńskiego przygotowały: Natalia Andruszko, Joanna Bogdanowicz, Nicole Czaplińska, Aleksandra Dudzińska, Laura Maksimowicz, Julia Parkot, Anna Słania, Agnieszka Stefańska.