Zapraszamy do lektury naszej cotygodniowej prasówki dla Patronów i Patronek. Raz w miesiącu udostępniamy ją szerszej publiczności.
W naszej prasówce przeczytasz m.in. o tym, co grozi żonie dyktatora Syrii, Asmie al-Asad; jak w walce z pandemią radzą sobie uchodźcy Rohingya w Bangladeszu; dlaczego rząd w Omanie zablokował aplikację Clubhouse; dlaczego uchodźcy w Kanadzie zdecydowali się na strajk głodowy; jakie zmiany czekają kobiety i dziewczęta w Indonezji w związku z nowym wpisem do kodeksu prawnego; oraz o renowacji jednej z najpiękniejszych szkół na świecie, która znajduje się w Bagdadzie i powstaniu nowego Światowego Muzeum Żydowskiego.
POKÓJ
W tej części prasówki informujemy o tematyce ściśle związanej z budowaniem pokoju: działaniach na rzecz budowy kultury spotkania, oddawania sprawiedliwości ofiarom konfliktów oraz ich oprawcom, a także o nowatorskich przykładach zwalczania nierówności. Znajdziesz tu też przykłady znakomitego dziennikarstwa pokoju (“Peace Journalism”).
#Jazydzi
Dzięki zaangażowaniu społeczności międzynarodowej, w tym administracji Joe Bidena i kurdyjskich aktywistów walczących o prawa człowieka, kobiety ze społeczności jazydzkiej mogły odzyskać swoje dzieci, urodzone w niewoli tzw. Państwa Islamskiego.
Tak, jak po zdobyciu terenów opanowanych wcześniej przez ISIS, jazydzkie kobiety mogły wrócić do swoich rodzin, tak ich dzieci musiały zostać przekazane do sierocińców. Było to wynikiem przekonania, że dzieci bojowników tzw. Państwa Islamskiego nigdy nie będą w stanie zasymilować się z jazydzką społecznością.
Przeczytaj obszerny reportaż na ten temat >>
#Syria
Czy pochodząca z Londynu żona syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada straci brytyjskie obywatelstwo? O tym zadecyduje policja metropolitalna w Wielkiej Brytanii, która zarzuca jej współudział w zbrodniach wojennych.
W 2017 roku o odebranie brytyjskiego obywatelstwa Asmie al–Asad zaapelowała do rządu Theresy May grupa brytyjskich parlamentarzystów oraz przedstawiciele syryjskiej społeczności mieszkającej w Zjednoczonym Królestwie. Syryjska pierwsza dama jest oskarżona m.in. o podżeganie do aktów terrorystycznych w Syrii, pochwałę użycia broni chemicznej, czy zachęcanie do zbrodni na ludności cywilnej. Co grozi Asmie al-Asad? Jeżeli funkcjonariusze policji zbiorą wystarczające dowody, które pozwolą oskarżyć ją o zbrodnie wojenne, to nie tylko grozi jej odebranie brytyjskiego obywatelstwa, ale również będzie ona podlegać międzynarodowemu nakazowi aresztowania.

#Japonia
Wzrost liczby małżeństw osób tej samej płci. W kraju od kilku lat trwa walka o równość osób LGBT+. W Japonii prawie 80% obywateli popiera prawa do małżeństw takich osób. Społeczeństwo jest oburzone wyszydzaniem osób homoseksualnych i transpłciowych przez media.
Niedawno sędzia orzekająca, że związki jednopłciowe są niezgodne z konstytucją, uznała prawo za dyskryminujące. Z grupy państw G7 jedynie Japonia nie uznaje związków osób tej samej płci.
#Tanzania
Zmarł prezydent Tanzanii John Pombe Magufuli. Urzędnicy rządowi podali informację, że zmarł na skutek choroby serca, jednak media donoszą, że przyczyną śmierci miały być powikłania wywołane wirusem Covid-19. Zmiana na stanowisku głowy państwa ma być przełomowym momentem dla polityki kraju, w którym przez lata były łamane prawa człowieka. Nową prezydentką została Samia Suluhu Hassan, którą do tej pory pełniła funkcję wiceprezydentki.
Więcej o niej przeczytasz tutaj:
#Sudan
Władze Sudanu podjęły kroki w sprawie Alego Kushayba. Przywódca policji oraz dowódca Sił Obrony Ludowej Sudanu ma stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Jest oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, których dopuścił się w Darfurze.
Sprawa dotyczy także zbiegów MTK przebywających w sudańskich aresztach. Organizacja Narodów Zjednoczonych nakłada na Sudan obowiązek współpracy w sprawie ukarania przestępców.
#Katar
Zgodnie z nowym ustaleniem o pracy minimalnej wszyscy pracownicy zatrudnieni w Katarze będą zarabiać 275 dolarów miesięcznie. Jest to pierwsza ustawa niedyskryminująca osób z różnych rejonów świata w tym obszarze Zatoki Perskiej. Nowe prawo ma pomóc w walce z wyzyskiem i nadużyciami pracodawców. Skorzysta z niego blisko pół miliona osób.
#Izrael #ZjednoczoneEmiratyArabskie
Kilka miesięcy po znormalizowaniu stosunków Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Izraelem reprezentacje obu państw w rugby spotkały się na boisku. Mecz odbył się bez żadnych incydentów i został wygrany przez Izraelczyków.
Sport stał się ważnym aspektem w relacjach obu państw, również przez zakup udziałów w Beitar Jerozolima przez członka rodziny rządzącej w Abu Zabi.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>
#Bangladesz #Rohingya
Od początku pandemii rząd Bangaldeszu wykazał niezwykłą solidarność we włączaniu uchodźców Rohingya do planów walki z COVID-19. Dzięki współpracy z międzynarodowymi agencjami, zostało utworzonych 14 ośrodków izolacji oraz leczenia (ITC) w obozach uchodźczych jak i w okolicznych społecznościach w Cox Bazar.

Do końca roku 2020 było tam ponad 1200 miejsc noclegowych dla pacjentów z objawami od łagodnych do ciężkich. Na początku 2021 roku rząd Bangladeszu rozpoczął wdrażanie krajowego programu szczepień, uwzględniając uchodźców Rohingya przy zastosowaniu tych samych kryteriów priorytetyzacji osób najbardziej narażonych.
Dowiedz się więcej o pacjentach w Cox Bazar >>
#Libia
Pierwsza kobieta na stanowisku Minister Spraw Zagranicznych w Libii, Najla El-Mangoush, zostanie zaprzysiężona w przyszłym tygodniu. Do El-Mangoush, z wykształcenia prawniczki, dołączą cztery inne kobiety, w tym Halima Abdulrahman, jako Minister Sprawiedliwości. Tymczasowy rząd premiera Abdula Hamida Dbeyeba powstał w wyniku rozmów prowadzonych przez ONZ.
Jego zadaniem jest zjednoczenie instytucji państwowych w Libii oraz nadzorowanie przebiegu grudniowych wyborów. W tym momencie, kobiety obejmują jedynie 15% stanowisk w rządzie, szacuje się jednak, że po nominacji wiceministrów odsetek ten wzrośnie. Mieszkańcy Libii są podzieleni nominacją El-Mangoush na tak wysokie stanowisko. POjawiają się zarówno głosy mówiące, że jest to szansa na parytet i być może kobietę na czele rządu w niedalekiej przyszłości, jak i podnoszące, że kobiety nie mają prawa wypowiadać ani decydować w tematach politycznych.
El-Mangoush jest absolwentką Center for Justice and Peacebuilding na Eastern Mennonite University.
Więcej o tym przeczytasz tutaj >>

WYKLUCZENI
W tej części naszej prasówki przeczytasz o sytuacji osób wykluczonych, o tym w jaki sposób są łamane prawa człowieka w różnych stronach świata oraz o informacjach dotyczących migracji i uchodźstwa.
#Oman
Oman blokuje Clubhouse. W poniedziałek przedstawiciel omańskiego rządu zakomunikował, że aplikacja została zablokowana “ze względu na brak odpowiedniej licencji”. Nie jest jeszcze wiadome, czy aplikacja została zablokowana permanentnie. Popularna w ostatnim czasie aplikacja Clubhouse pozwala na swobodne rozmowy użytkowników m.in. na tematy polityczne i społeczne.
Użytkownicy mają możliwość dołączenia do “pokoi” i rozmowy z pozostałymi użytkownikami. Aplikacja nie pozwala na nagrywanie dyskusji, a po ich zakończeniu pokoje znikają, co w znacznym stopniu zmniejsza możliwość ingerencji z zewnątrz. Clubhouse zyskał na popularności nie tylko w Omanie, ale też innych państwach Zatoki Perskiej gdzie dostęp do portali społecznościowych bywa ograniczony.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>
#Maroko
Marokańska policja została oskarżona o podpalanie obozu dla uchodźców znajdującego się na północy kraju. Migranci, którzy przebywali w obozie zostali pozbawieni dachu nad głową oraz rzeczy osobistych. Nie jest to pierwszy atak marokańskiej policji na obóz dla uchodźców.
Zdarzają się one regularnie po próbach przedstania się migrantów do Europy — Marokańczycy stosują je jako formę zastraszenia i ukarania uchodźców.
Więcej o tym przeczytasz tutaj>>
#Kanada
Strajki głodowe w ośrodku zatrzymań imigrantów w Montrealu. Więźniowie obawiają się o możliwość zakażenia koronawirusem. Są zdesperowani, ponieważ władze nie podejmują żadnych działań mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. W przypadku zainfekowania wirusem nie otrzymują specjalistycznej pomocy. Chcemy być traktowani z godnością, a przede wszystkim chcemy być chronieni w czasie pandemii, jak każdy obywatel Kanady – mówi jeden z więźniów.
#Szwecja
Jak donoszą lokalne media, zamaskowani mężczyźni próbowali podpalić szkołę dla dzieci ze wspólnoty muzułmańskiej w centrum Szwecji. Do zdarzenia miało dojść w poniedziałek, kiedy to sprawcy wybili okna znajdujące się na najniższym piętrze budynku, wrzucając tam łatwopalne materiały. Dyrektor szkoły Al Salam Skolan („Szkoła Pokoju”) w rozmowie z dziennikarzami ujawnił, że próba podpalenia została w całości nagrana przez kamery CCTV. Dodał, iż atak miał miejsce wcześnie rano, więc żaden z uczniów nie znajdował się wtedy w budynku. Policja podjęła już czynności mające na celu ustalenie sprawców zdarzenia.
Podkreślić należy, że wzrost znaczenia ruchów sprzeciwiających się imigracji obserwuje się w tej części Skandynawii od lat. Uważa się, że incydent może mieć związek z rosnącym poparciem dla prawicowej partii Szwedzkich Demokratów, która otwarcie odpowiada się za dyskryminacją muzułmanów, będąc tym samym trzecią co do wielkości partią w Szwecji.
#Gwatemala
Niepokojące dane napływają z raportów Human Rights Watch dotyczących przemocy i dyskryminacji w Gwatemali. Ofiarami stają się najczęściej osoby LGBT+. Są one narażone na prześladowania nie tylko ze strony opinii publicznej, ale także władz i policji. W sytuacji, kiedy wzywają pomoc są obrażane i traktowane w agresywny sposób.
Według biura Rzecznika Praw Obywatelskich w styczniu zginęło co najmniej pięć osób transseksualnych i homoseksualnych.

#Indonezja
Rząd wprowadził kodeks ubioru dla dziewcząt i kobiet. Od tej pory mają one nosić stroje zakrywające głowę, szyję i klatkę piersiową. W przypadku nieprzestrzegania zasad nie mogą kontynuować nauki lub pracy w placówkach objętych nakazem. Nowe przepisy są niezgodne z dekretem wydanym w lutym 2021 roku, mówiącym o zakazie nadużywania zasad ubioru w szkołach państwowych w Indonezji.
#USA
Od początku pandemii w USA wzrosła liczba ataków na osoby pochodzenia azjatyckiego. Ofiarami napaści są najczęściej kobiety. 16 marca 2021 roku w Atlancie doszło do strzelanin w salonach masażu. Zginęło osiem osób. Takie wydarzenia potwierdzają, że dyskryminacja rasowa stanowi ogromny problem w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o ataku przeczytasz tutaj >>
#USA #Haiti
21 – tyle samolotów z Haitańczykami wyleciało z USA do ich kraju od 1 lutego 2021 roku. Administracja Joe Bidena wydaliła osoby uciekające przed niepokojami politycznymi, kryzysem humanitarnym i falami przemocy, które mają miejsce w Haiti. Migranci obawiają się powtórki wydarzeń z czasów prezydentury Billa Clintona, który nie wywiązał się z obietnicy pomocy i zapewnienia lokum dla szukających bezpiecznego schronienia mieszkańców Haiti.
Na ten temat przeczytasz więcej tutaj >>
#Turcja
Turcja wycofała się z traktatu podpisanego w 2011 roku, tzw. Konwencji Stambulskiej. Dotyczył on zapobiegania przemocy domowej i nadużyć seksualnych wobec kobiet. Według konserwatystów ustalenie narusza wartości rodzinne i zwiększa liczbę rozwodów. W geście protestu Turczynki wyszły na ulice wielu miast kraju, nawołując rząd do przestrzegania konwencji. Nasz współpracownik, Tomasz Pietrzak, pisze na ten temat specjalną analizę. Opublikujemy ją na SalamLab.pl w niedzielę rano.
#Mjanma
Pracownicy jednej z fabryk odzieżowych w Yangon, stolicy Mjanmy, zostali zamknięci w budynku przez swoich przełożonych, uniemożliwiając im tym samym udział w protestach 18 lutego przeciwko zamachowi stanu. Około 20 pracowników zostało następnie zwolnionych z powodu opuszczonych zmian.
Zatrudnieni przez GY Sen, firmę zaopatrującą znaną branżę odzieżową Primark, zapowiedzieli że będą nadal protestować przeciwko dyktaturze wojskowej i utrzymaniu związków zawodowych.
Federacja Pracowników Przemysłu Odzieżowego w Mjanmie wezwała znane marki do publicznego potępienia zamachu stanu, zapewniając że żaden z pracowników nie zostanie ukarany za udział w strajku. Jak wynika z raportów ONZ w ciągu ostatniego roku co najmniej 10 000 mjanmańskich pracowników z branży odzieżowej zostało zwolnionych.
SZERZEJ
W tej sekcji naszej prasówki będziemy polecać dłuższe reportaże, podcasty i analizy dotyczące interesujących spraw z Polski, Europy i świata.
#Mali
Coraz więcej Malijczyków musi szukać schronienia w obozach dla przesiedleńców z uwagi na zaostrzające się konflikty militarne w rejonie Mopti (środkowe Mali).
Mieszkańcy Mali, mając świadomość, że państwo nie jest w stanie przejąć kontroli nad radykalnymi grupami dżihadystycznymi, szukają bezpieczeństwa i stabilizacji poprzez dołączenie do bojowników. Szczególnie podatni są na to młodzi mężczyźni z niższych klas społecznych.
Obecnie to posiadanie broni gwarantuje władzę w państwie – dżihadystyczni rebelianci nałożyli na mieszkańców nowe podatki, zamknęli szkoły, zakazali słuchania muzyki. Jedyne rozwiązania dla obywateli to ucieczka, walka lub pełne posłuszeństwo. Posłuszeństwo nie zawsze jest jednak gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ nie tylko dżihadyści są zagrożeniem dla Malijczyków – lud Fulbe jest regularnie prześladowany, a nawet mordowany, także przez malijską armię. Wszystkie strony konfliktu wykorzystują stare zatargi między ludem Fulbe a Dogonami do pogłębienia działań wojennych. W samym rejonie Mopti, w 2020 roku, konflikt spowodował śmierć ponad 1500 ludzi.

#USA #Laos
Świetny reportaż na temat zapomnianych ofiar wojny w Wietnamie – głównie dzieci i wnuków osób, które były jej świadkami. Zobaczcie poruszające zdjęcia i poznajcie prawdziwą cenę wojny (tekst polecił nam nasz niezawodny Patron, Radek Pociask).
KULTURA
W tej sekcji będziemy polecać najbardziej interesujące informacje dotyczące kultury, ze szczególnym uwzględnieniem państw arabskich oraz społeczności zamie-szkujących Azję Południowo-Zachodnią (ale nie tylko). Przeczytasz też tutaj o najciekawszych inicjatywach kulturalnych na rzecz pokoju.
#Irak
Irackie Ministerstwo Kultury, Turystki i Starożytności ogłosiło w lutym program renowacji madrasy Mustansirija, średniowiecznego kompleksu naukowego, założonego w Bagdadzie w czasach Kalifatu Abbasydów.
Odnowa budynku ma zapewnić mu miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Specjaliści Ministerstwa Kultury do spraw konserwacji i odnowy zabytków, zaprzeczają plotkom sugerującym, że prace restauratorskie zniszczą historyczną wartość obiektu – wszelkie prace wykonywane są pod czujnym okiem naukowców i specjalistów. Szeroki zakres renowacji obejmuje zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem wód gruntowych i wilgoci, odnowę podwórza, dachu, okien, drzwi i ogrodzenia.
Prace restauratorskie mają sprawić, że madrasa zacznie być doceniana jako budynek o wysokiej wartości archeologicznej, turystycznej i kulturowej. Ten historyczny kompleks naukowy w nowej odsłonie ma szanse stać się ważnym centrum życia kulturalnego i artystycznego, a nawet potencjalnym muzeum historycznym Bagdadu.
Dowiedz się więcej o tym tutaj>>

#Izrael
Jak informuje “The Independent”, izraelscy naukowcy odnaleźli nowe fragmenty tzw. zwojów znad Morza Martwego. Jest to pierwsze takie znalezisko od ponad 60 lat. Odkrycie jest efektem kilkuletnich przeszukiwań Pustyni Judzkiej przez izraelskich badaczy z Urzędu Starożytności Izraela (IAA), przeprowadzonych w celu ocalenia wspomnianych fragmentów przed złodziejami. Organizacja apeluje do rządu Izraela, aby ten przeznaczył więcej środków na prowadzenie badań oraz wykopalisk, gdyż uważa się, że tereny te mogą skrywać jeszcze więcej biblijnych fragmentów oraz cennych, archeologicznych skarbów. Najnowsze znalezisko zdaje się uzasadniać tę potrzebę.
Zwoje znad Morza Martwego są jednymi z najwcześniejszych tekstów napisanych po hebrajsku. Liczą one około 2 000 lat. Najnowsze odkrycie stanowią greckie tłumaczenia ksiąg Nahuma i Zachariasza z Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>
Znalezisko zbiegło się w czasie z ogłoszeniem powstania nowego Światowego Muzeum Żydowskiego w Tel Awiwie. O planach przeczytacie na stronie muzeum >>
***
W przygotowaniu prasówki brały i brali udział członkowie działu medialnego Salam Lab. Bardzo dziękujemy!
Joanna Bogdanowicz
Aleksandra Dudzińska
Julia Kręzel
Kinga Kubacka
Laura Maksimowicz
Anna Małoszewska
Jakub Sewehli
Anna Wilczyńska
Karol Wilczyński
Joanna Wójcik
Bardzo dziękujemy naszym Patronom i Patronkom, dzięki którym działa Salam Lab oraz powstaje ta cotygodniowa prasówka. Spośród nich, szczególne podziękowania kierujemy do Hany Meissner-Aouina oraz Radka Pociaska za pomoc w przygotowaniu informacji!
***
Chcesz budować razem z nami pokój i zespół Salam Lab?
Dołącz do nas i wypełnij formularz >>
Wspieraj nasze działania dzięki internetowej Zrzutce lub zostań naszą_ym Patronką_em na Patronite!
Nie zapomnij polecić nas swoim znajomym, których interesują tego typu informacje o pokoju i wykluczonych :).