Sue Mbaya to podkasterka z Zimbabwe, która postanowiła położyć kres tabu wokół tematu menopauzy. Co w jej audycji opowiadają kobiety, które przechodzą ten okres w życiu?
Na całym świecie liczba osób przechodzących menopauzę rośnie. W 2021 r. kobiety w wieku 50 lat i starsze stanowiły 26% całości światowej populacji kobiet, w porównaniu z 22% 10 lat wcześniej. Mimo tej tendencji osoby wchodzące w wiek menopauzalny nadal nie otrzymują odpowiedniego wsparcia, są stygmatyzowane, a ich potrzeby ignorowane przez społeczeństwo, a nawet przez personel medyczny.
Stygmę wokół tego naturalnego okresu w życiu każdej kobiety chce przełamać Sue Mbaya z Zimbabwe, która do swojego podcastu o menopauzie zaprasza kobiety z całego świata, by podzieliły się swoimi doświadczeniami. Sue liczy, że dzięki rosnącej liczbie głosów normalizujących to zjawisko, kobiety przechodzące te zmiany zaczną czuć się pewniej, a ich społeczności będą bardziej otwarte. „Guardian” publikuje ich słowa na swoich łamach.
Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie
Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. W świecie przepełnionym negatywnymi treściami, staramy się informować również o pozytywnych wydarzeniach z krajów Azji i Afryki. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów.
Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. To Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za Wasz wkład, który pomaga nam zachować niezależność.
Menopauza: w Brazylii nadal tabu
Kika Lobo z Rio de Janeiro podkreśla, że menopauza nadaje kobiecie etykietki starości, co w brazylijskim społeczeństwie jest równe ze śmiercią. Ta uwaga, jak twierdzi Lobo, jest szczególnie prawdziwa w Rio, mieście mającym obsesję na punkcie wyglądu i życia pełnią życia. Chociaż Lobo uważa, że świadomość na temat zmian zachodzących w organizmie kobiety z roku na rok się zwiększa, to w Brazylii pozostaje ona wciąż w dużej mierze tabu. W menopauzie Lobo najbardziej przeszkadza brak możliwości skupienia się, drażliwość, zmęczenie i przyrost masy ciała.
Lucia Valentino Roman z Sudanu Południowego mówi „od kobiet oczekuje się tutaj, że będą rodziły dzieci aż do śmierci”. Sama doświadczyła wczesnej, bo rozpoczętej w wieku 38 lat, menopauzy. Lucia pracuje jako urzędniczka ds. zdrowia reprodukcyjnego w Ministerstwie Zdrowia i dzięki temu wie, jakie postawy przejawiają Sudańczycy i Sudanki wobec seksualności i menopauzy. „Dla kobiet w wielu społecznościach brak miesiączki i brak ciąży w młodym wieku to wielki wstyd” – mówi Guardianowi.
Wsparcie w najbliższych
„Lekarki powiedziały mi, że moje objawy wcale nie są najgorsze i że jeśli zaczną mi opowiadać, jak źle może się czuć kobieta doświadczająca menopauzy, natychmiast sama tak zacznę się czuć” – relacjonuje Pajal Talredźa z Indii. Uwaga lekarki sugerowała, że kobiety w tym wieku są podatne na manipulację i chętnie wyolbrzymiają swoje symptomy. Pajal nie uzyskała pomocy zdrowotnej, mimo że doświadczała chronicznego zmęczenia i obniżonego nastroju. Jej sprzymierzeńcem okazał się jednak jej mąż, który traktował jej objawy poważnie i z empatią. Namówił ją do wspólnego praktykowania jogi i innych aktywności fizycznych, po których Pajal czuje się trochę lepiej.
Większość kobiet, które użyczyły swoich wypowiedzi Guardianowi mówi jasno: tylko poprzez otwartą rozmowę na temat menopauzy, mamy szansę zacząć traktować ją poważnie i przełamać tabu, przez które kobiety często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia.