Przejdź do treści

Ratownicy z Syrii wspierają Ukrainę nagrywając samouczki o pierwszej pomocy… i inne newsy

Fot. Unpslash, Joel Muniz.

Dwie młode kobiety śmiejące się

W tym tygodniu w Pokojowej Prasówce dowiesz się m.in. o tym, jak Syryjczycy pomagają Ukrainie. Przeczytasz też, jak dziesiątki tysięcy osób, ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii, mogą zostać odesłane do Rwandy

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Palestyna

Kobieta ginie z rąk izraelskich żołnierzy. Osierociła szóstkę dzieci

44-letnia Ghada Sabateen zamierzała odwiedzić krewnych i krewne w Betlejem. Po drodze zginęła z rąk izraelskich żołnierzy. Kobieta miała szóstkę dzieci, które nigdy nie sądziły, że wychodząc do szkoły w ubiegłą niedzielę, widzą matkę po raz ostatni. Najmłodsze z nich ma 11 lat. Rodzina przybyła do Palestyny z sąsiedniej Jordanii kilka lat wcześniej, po śmierci ojca. Dziś dzieci zostały sierotami. „Mam tylko 18 lat. Przykro mi, że straciłem mamę w ten sposób, ale czuję się odpowiedzialny za opiekę nad moim młodszym rodzeństwem. Wciąż nie rozumieją, co się stało” – mówi Mohammed, syn Ghady. 

Sabateen szła chodnikiem wzdłuż głównej drogi. Grupa trzech uzbrojonych izraelskich żołnierzy zaczęła krzyczeć na nią, żeby się zatrzymała i odeszła od chodnika. Siły izraelskie twierdzą, że Sabateen w podejrzany sposób zbliżała się do żołnierzy, którzy oddali w powietrze „strzały ostrzegawcze”. Kobieta nadal szła w ich stronę. Oddali strzał w jej nogę. Ghada cierpiała na poważną wadę wzroku. „Oprócz tego, że była przestraszona, mogła nawet nie widzieć, dokąd zmierza” – powiedział Mohammed. „Na nagraniu widać, że nie trzyma niczego w rękach. Jesteśmy pewni, że żołnierze również to widzieli” – powiedział lokalny aktywista, Ali Yousef. „Była nieuzbrojona, nia miała noża, nic. Ale sprawdzili to dopiero po tym, jak ją zabili. Trzech żołnierzy przeciwko tej jednej kobiecie. Mogli ją zatrzymać, nie strzelać do niej. Ale wybrali najłatwiejsze wyjście: po prostu ją zastrzelić” – dodał. 

Kobieta miała leżeć na chodniku przez 20 minut, wykrwawiając się, zanim żołnierze wezwali karetkę. Co więcej, tego dnia w Palestynie zginęły trzy inne osoby. Wśród ofiar znajdują się kobieta i 16-latek. Izraelska organizacja zajmująca się prawami człowieka, B’Tselem, potępiła postrzelenie Ghady w oświadczeniu, nazywając to zdarzenie „przerażającym”. Organizacja stwierdziła, że ​​zabijanie nieuzbrojonych osób, które nie stanowią dla nikogo zagrożenia, „nie jest niczym nowym” w polityce sił Izraela.

więcej

Wielka Brytania

Dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl mogą zostać odesłane do Rwandy

W ramach nowej polityki migracyjnej dziesiątki tysięcy migrantów i migrantek, którzy szukają schronienia w Wielkiej Brytanii, zostaną odesłane do Rwandy, jak poinformował Boris Johnson. Premier podkreślił na konferencji prasowej, że afrykańskie państwo, które w zeszłym roku zostało skrytykowane przez Wielką Brytanię za łamanie praw człowieka, jest jednym z “najbezpieczniejszych krajów na świecie”. Zapowiedział również, że Royal Navy przejmie patrolowanie kanału La Manche w celu przechwytywania małych łodzi płynących z Francji. Osoby z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdziły, że plan zakładał przekazanie zatrzymanym „biletu w jedną stronę” do kraju i „zachęcenie” ich do rozpoczęcia tam nowego życia. W związku z terminem ogłoszenia informacji pojawiły się głosy, że Johnson wykorzystuje tę politykę, aby uniknąć sytuacji, w której stanie się pierwszym premierem uznanym za „winnego popełnienia przestępstwa” podczas sprawowania urzędu. Przemawiając na konferencji prasowej w Kent, Johnson powiedział, że program jest konieczny, aby „ocalić niezliczoną liczbę istnień ludzkich” przed handlem ludźmi.

więcej

Chcą ubiegać się o azyl. Doświadczają zastraszania na granicach UE >>>

Syria

Ratownicy z Syrii wspierają Ukrainę nagrywając samouczki o pierwszej pomocy

W zbombardowanym budynku w mieście Ariha w północno-zachodniej Syrii ratownicy medyczni nagrywają filmy instruktażowe dla ukraińskich ochotników i ochotniczek, którzy pomagają ofiarom wojny w Ukrainie. W samouczkach można znaleźć liczne wskazówki na temat tego, jak udzielać pierwszej pomocy, zakładać opatrunki czy zatamować krwawienie. Krótkie filmy zostaną przetłumaczone na język ukraiński i umieszczone w internecie. Za inicjatywą stoją Białe Hełmy, czyli ochotnicza formacja obrony cywilnej w Syrii. Rosyjskie naloty są codziennością dla wielu Syryjczyków i Syryjek, zwłaszcza na północnym-zachodzie w prowincji Idlib. W związku z tym, osoby z Syrii postanowiły podzielić się gorzkimi doświadczeniami, zdobytymi w ciągu ponad dekady wojny.

Rosja przystąpiła do wojny domowej w Syrii w 2015 roku. Wsparcie Putina pozwoliło prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi odzyskać utracone wpływy i przewagę. “Wierzymy, że należy podzielić się naszymi doświadczeniami z Syrii. Robimy to dla osób działających na rzecz pomocy humanitarnej w Ukrainie” – mówi do kamery ratownik-wolontariusz Ismail al-Abdullah. Wszystko po to, aby ofiar śmiertelnych było jak najmniej. Mohamed Hadż Musa, Syryjczyk i student medycyny, powiedział, że ma nadzieję, że porady pomogą poradzić sobie z obrażeniami. Podczas wojny można je zobaczyć w każdej chwili. „Przeżyliśmy to samo i widzieliśmy takie same ofiary” – stwierdził Hadż Musa. Ma nadzieję, że jego doświadczenie pomoże innym ratownikom i ratowniczkom ratować ludzkie życie.

więcej

Indonezja

Parlament zaostrza kary za przemoc seksualną

Gdy zrobiło się głośno o dyrektorze muzułmańskiej szkoły dla dziewcząt, który gwałcił swoje uczennice, parlament Indonezji zatwierdził nowe prawo ustalające kary za przemoc seksualną. Według nowych zapisów, ofiarami przemocy seksualnej mogą być także zarówno mężczyźni, jak i dzieci. Indonezyjski kodeks karny, będący pozostałością po holenderskiej epoce kolonialnej, uznawał, że gwałt i inne przestępstwa seksualne mogą zostać popełnione wyłącznie przez mężczyzn wobec kobiet. Nowe prawo uznaje różne formy przemocy seksualnej: fizyczne i niefizyczne molestowanie seksualne, tortury seksualne, przymusową antykoncepcję, przymusową sterylizację, przymusowe małżeństwo, niewolnictwo seksualne i molestowanie seksualne w sieci. Oprócz uznania przemocy seksualnej za czyn karalny, ustawa zawiera także przepisy dotyczące ochrony ofiar. Przez lata prawo nie było nowelizowane, ponieważ próby podjęcia dyskusji o przemocy seksualnej na nowo były blokowane przez muzułmańską Partię Dobrobytu i Sprawiedliwości (PKS).

więcej

Iran

Amnesty International alarmuje: państwo celowo utrudnia więźniom dostęp do opieki zdrowotnej

W ciągu ostatnich miesięcy media informowały o przypadkach śmierci irańskich więźniów, którym odmówiono dostępu do opieki medycznej. Wśród więźniów znalazł się m.in. poeta i twórca filmowy, Baktasz Abtin. Artysta zmarł w styczniu po zarażeniu się koronawirusem. Organizacja Amnesty International w swoim najnowszym raporcie stwierdza, iż od 2010 roku potwierdziła 96 przypadków śmierci w irańskich więzieniach ze względu na brak dostępu do ochrony zdrowia. 

Do większości z nich doszło w ośrodkach na północy kraju, gdzie przetrzymywani są członkowie kurdyjskiej i azerskiej mniejszości. Narażeni na łamanie swoich praw są także członkowie mieszkającej na południu mniejszości Beludżów. W raporcie Amnesty International wskazuje, iż więzienne władze regularnie odmawiają skazańcom testów diagnostycznych, badań kontrolnych i niezbędnej opieki po operacjach. Ponadto, zdaniem obrońców praw więźniów, podane dane mogą ukazywać jedynie ułamek problemu. 

więcej

Włochy

Porozumienie z Algierią krokiem do uniezależnienia się od Rosji

Włochy i Algieria podpisały porozumienie w celu zacieśnienia relacji energetycznych i zwiększenia dostaw na Półwysep Apeniński. Premier Włoch Mario Draghi podkreślił, że nowa umowa jest znaczącym krokiem w dążeniu Włoch do zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. „Inni pójdą za nami” – powiedział dziennikarzom w Algierze, stolicy Algierii, po spotkaniu z algierskim prezydentem Abd el-Madżidem Tebbunem. Ponadto, Włochy są gotowe do współpracy z Algierią nad rozwojem źródeł energii odnawialnej. 

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę włoscy politycy nawiązali kontakt z wieloma krajami, w tym z Demokratyczną Republiką Konga, Angolą, Azerbejdżanem i Katarem, aby szukać alternatywnych dostaw gazu. Wizyta premiera Włoch w Algierze jest również następstwem gwałtownego wzrostu napięć między Algierią a Hiszpanią, która może odegrać ważną rolę, jeśli chodzi o import gazu. Wszystko w związku z tym, że Madryt porzucił trwającą od dziesięcioleci politykę neutralności wobec Sahary Zachodniej i poparł plan autonomii przedstawiony przez Maroko, rywala Algierii.

więcej


Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Huseyin Celik, Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Borys Paleczny, Izabela Płachta, Zuzanna Przygrodzka.



Najnowsze publikacje