W lutym minął rok od powstania Punktu Pomocy dla osób uchodźczych w Krakowie „Radziwiłłowska 3” zwanego także „R3”. Punkt powstawał w chaosie informacyjnym spowodowanym wojną w Ukrainie, w obawach, że nie wszystkim możemy pomóc tak, jakbyśmy chcieli
Gdy jeszcze działała tu noclegownia, czasem przyjeżdżały do nas autokary z 50 pasażerkami i pasażerami, w różnym stanie psychicznym i fizycznym, wycieńczonymi długą podróżą i strachem. Wszystkim tym osobom trzeba było rozdysponować mydło i ręczniki, uspokoić dzieci, położyć spać. Nie wspominamy tych dni z rozżewnieniem, ale z dumą, że daliśmy z siebie wszystko, co mogliśmy. Pracowaliśmy 24 godziny na dobę. Za nami rok, o którym część z nas chciałaby pewnie zapomnieć. My będziemy pamiętać to, co najlepsze: wyjątkową solidarność i otwarte serca. Okazało się, że Polki i Polacy są zdolni do wielkich gestów. Musimy w to tylko uwierzyć.
Pomoc humanitarna
Dziś „R3” działa inaczej. Rozszerzyliśmy swoją działalność i dywersyfikujemy sposoby pomocy osobom uchodźczym. Nie tylko udzielamy niezbędnych informacji dotyczących życia w Krakowie, umawiamy wizyty u lekarzy i świadczymy pomoc psychologiczną.
Relokujemy także osoby, które przyjechały do Polski i chcą ułożyć sobie życie w innym kraju. Jak donosi Tetiana Shapka z działu relokacji, na przełomie stycznia i lutego wysłaliśmy 16 osób do ich wymarzonej Hiszpanii.
Z kolei dział wsparcia gotówkowego, zwany także „Cash” wydał karty do otrzymywania pomocy pieniężnej od Mercy Corps obliczonej na 3 miesiące ponad 400 rodzinom uchodźczym, czyli ponad 1100 osobom.
A wiecie, że w R3 prowadzimy też bibliotekę? Tak jest! W naszej bazie mamy już 250 czytelniczek i czytelników! Każdego dnia do biblioteki Salam Lab przychodzi około 10 osób. Nasi czytelnicy i czytelniczki są informowani o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i literackich w Krakowie, a do biblioteki dostarczają książki nawet sami autorzy i autorki! Każdego dnia do biblioteki Salam Lab przychodzi około 10 osób. Nad wszystkim czuwa biblioterkarka, Tetiana Yefremowa. Dzięki za Twoją pracę Tetiano!
Program stażowy IKEA
Wsparcie, którego chcemy udzielić osobom uchodźczym, dotyczy także ich aktywizacji na rynku pracy. Stąd powstał pomysł na program stażowy organizowany przez IKEA. Już wcześniej o nim tutaj pisaliśmy. Nina Wójtowicz, koordynatorka programu, ogłosiła, że rekrutacja do projektu została zakończona. IKEA Kraków zakwalifikowała 10 osób, które już 1 marca rozpoczną 6-miesięczny staż w różnych działach sklepu meblowego. 22 lutego odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne stażystów i stażystek zorganizowane przez Salam Lab i fundację Internationaler Bund Polska, która jest partnerem tego projektu. Dzięki współpracy IKEA z organizacjami pozarządowymi stażyści i stażystki otrzymają wsparcie psychologiczne i prawne w czasie odbywania stażu, a także intensywny kurs języka polskiego w godzinach pracy.
Rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie
24 lutego nasze pracowniczki i pracownicy z Ukrainy mogli spędzić tak, jak tego potrzebowali. W domu, z bliskimi albo w pracy z kolegami i koleżankami. Każda i każdy ten trudny dzień przeżywa inaczej. Wieczorem spotkaliśmy się na krakowskim marszu solidarnościowym „Razem Dla Zwycięstwa”. Głosem Salam Lab na marszu była Olena Kliuchnykova, uchodźczyni z Ukrainy oraz pracowniczka działu wsparcia materialnego.
„Salam Lab jest moim szczęśliwym biletem; praca w tym miejscu to mój ratunek. Cieszę się, że robię dobre rzeczy. Podobno każdy Ukrainiec i Ukrainka ma swój front, na którym walczy. Ja już swój znalazłam” – mówiła ze sceny Olena.
Marsz „Razem Dla Zwycięstwa” został zorganizowany przez 70 organizacji pozarządowych i przeszedł z Rynku Głównego w Krakowie na Skwer Wolnej Ukrainy przed Rosyjski Konsulat.
Tego samego dnia w ramach naszej Społecznej Przestrzeni Aktywnej – SPA odbyła się seria wydarzeń w związku z rocznicą, m.in. warsztaty psychologiczne czy pokaz filmu na temat sukcesów Ukrainy. Z kolei w niedzielę, w Teatrze Słowackiego miał miejsce wyjątkowy koncert w geście solidarności z naszymi sąsiadami i sąsiadkami zza wschodniej granicy.
Spotkanie z uchodźczynią
W dniu rocznicy Monika Zielińska – koordynatorka działu edukacji i Yaryna Martyniuk – specjalistka ds. wydarzeń SPA uczestniczyły w spotkaniu z uczniami i uczennicami drugich klas w VII LO im. Mikołaja Reja w Krakowie. Monika opowiadała o naszym Punkcie Pomocy – o tym, jak powstawał i jak się zmienił na przestrzeni roku. Yarka, która do Polski przyjechała po 24 lutego, mówiła o swoim doświadczeniu uchodźczym i o tym, jak zaangażowała się w pracę Punktu; początkowo jako wolontariuszka, później pracowniczka. Spotkanie było pełne emocji, a uczniowie i uczennice byli szczególnie zainteresowani osobistą historią Yarki.
Kilka dni później Yaryna została jedną z dwóch bohaterek rozmowy na żywo, którą transmitowaliśmy na Facebooku. Spotkanie pt. „Praca, pomoc, pasja. Uchodźczynie w rok po wybuchu wojny” poprowadziła Katarzyna Makarowicz, redaktorka Salam Lab. Drugą gościnią była Kateryna Vasiukova, aktorka teatralna, absolwentka Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie, współtwórczyni osobistego spektaklu „5.00.UA” w reżyserii Yulii Maslak, wystawianego niedługo po wybuchu wojny w śląskich teatrach. Po rozmowie odbiorcom i odbiorczyniom mogły zostać w głowie dwa obrazy: ten z opowieści Yaryny, w którym po trzech dniach stania w kolejce do przejścia granicznego z Polską, bez jedzenia, Yarynie udaje się zdobyć trochę chleba i cukierków – i te „frykasy” muszą wystarczyć wszystkim towarzyszkom jej podróży, bo w okolicznych sklepach nie ma produktów spożywczych; oraz obraz z opowieści Katii, w którym podczas ewakuacji z Ukrainy do Polski pociągiem kobiecie udaje się zdobyć trochę wrzątku. Katia chodzi w wagonie z kubkiem wrzącej wody i próbuje go ostudzić, żeby dać dzieciom.
Całej rozmowy wysłuchasz na Facebooku, a niedługo także na naszym kanale na Spotify i YouTube’ie.
SPA. Idzie nowe
Projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni i dumne, Społeczna Przestrzeń Aktywna (SPA), przechodzi metamorfozę. Dotychczas SPA było miejscem spotkań nowych i starych mieszkańców i mieszkanek Krakowa, znajdującym się przy Radziwiłłowskiej 3. Od marca zaczynamy myśleć o SPA bardziej jako o inicjatywie, a nie o konkretnej przestrzeni. Co to właściwie znaczy? Wasze ulubione zajęcia artystyczne, spotkania psychologiczne i zabawy sportowe już niedługo będą odbywać się w nowych miejscach w Krakowie. A nawet poza nim! Obserwujcie nasze kanały, zwłaszcza social media SPA, żeby być na bieżąco!
Ferie Wielokulturowe
Skoro o SPA mowa, przypomnijmy, co działo się w naszej przestrzeni przy Radziwiłłowskiej na początku lutego. Dział edukacji przy wsparciu pracowniczek SPA zorganizował Wielokulturowe Ferie dla dzieci i młodzieży z Małopolski. Pod hasłem spotkań z rozmaitymi mniejszościami narodowymi i etnicznymi odbyły się warsztaty poświęcone kulturze żydowskiej, ukraińskiej, wilamowskiej i afgańskiej. Robiliśmy lalki-motanki, graliśmy w grę o pasach kontuszowych i uczestniczyliśmy w innych warsztatach, które zostały uwiecznione na zdjęciach.
Dział Edu
Co nowego słychać w dziale edukacji? 18 lutego odbyły się warsztaty dla pracowniczek i wolontariuszek, podczas których Weronika Szatkowska z Centrum Gier Symulacyjnych i Grywalizacji działającego przy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie zapoznała nas ze swoją autorską grą „Ludzie”. Gra porusza temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i będziemy chcieli ją prowadzić w szkołach w ramach naszych zajęć.
W ostatnim czasie ruszyły też dwa cykle warsztatów. Pierwszy to „Turystyka pokojowa” prowadzony raz w miesiącu w SPA przez Blankę Błaszczak-Rozenbaum, pracowniczkę działu edu. Na spotkaniach Blanki możemy dowiedzieć się, jak zwiedzać, żeby nie krzywdzić, jak podróżować ekologicznie i jak dekolonizować swoje wycieczki.
Drugi cykl, „Postkolonializm. Jądro ciemności – imperialne maski przemocy”, to warsztaty prowadzone raz w tygodniu przez Marinę Lobanovą, naszą specjalistkę ds. integracji. Podczas tych spotkań postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym był kolonializm i jak wpłynął na politykę, ekonomię i kulturę? Dlaczego żyjemy w świecie „postkolonialnym” i co to dla nas oznacza? Jak interpretowali go różni myśliciele, od Rudyarda Kiplinga i Josepha Conrada po Franza Fanona i Edwarda Saida? W ramach cyklu omawiamy szczegółowo rosyjski kolonializm i rozmawiamy o przejściowym, posttraumatycznym charakterze kultur byłych republik ZSRR. Zapraszamy na najbliższe spotkanie, drugie z cyklu, które odbędzie się w najbliższy czwartek o 18:00 w SPA. Zapisz się tutaj.
Zapisz się
do Edu Newslettera!
Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.
Współpraca z Fundacją Geremka
Z kolei w ramach współpracy z Fundacją Geremka z Warszawy będziemy realizować warsztaty również w warszawskich liceach. Wspólnie z Fundacją Pole Dialogu tworzymy właśnie program cyklu warsztatów pt. „Dialog w integracji. Integracja w dialogu”. W ramach cyklu realizowane będą warsztaty w trzech blokach tematycznych: integracja, antydyskryminacja (tolerancja), dialog. Salam Lab jest odpowiedzialny za blok poświęcony antydyskryminacji. Pierwsze warsztaty odbędą się już w przyszłym tygodniu.
Chcemy także ogłosić, że dołączyliśmy do projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Lepszy Świat Promigracyjne sojusze.
Celem projektu jest zbadanie mechanizmów współpracy między oddolnymi inicjatywami działającymi w obszarze migracji i uchodźstwa w Polsce, a jednostkami formalnymi, takimi jak samorząd, biznes, instytucje publiczne czy media. Wykorzystując socjologiczne i etnograficzne narzędzia badawcze, wraz ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz niezależnymi badaczkami i badaczami, zidentyfikowałyśmy/liśmy motywacje do podjęcia współpracy pomiędzy tymi grupami, a także przeszkody i uprzedzenia, które pojawiają się w trakcie współdziałania. Prócz badań, które zostaną opracowane w postaci rekomendacji, niebawem zaproponujemy cykl warsztatów skierowanych do osób wspierających os. migrujące i uchodźcze, działających zarówno w grupach oddolnych jak i sformalizowanych.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG-ta.
Dział medialny
Nasze redaktorki jak zwykle przygotowały program rozmów na żywo. Oprócz Yaryny i Kateryny, uchodźczyń z Ukrainy, na naszych kanałach mogliśmy także usłyszeć Huseyina Celika, początkującego dziennikarza, wolontariusza działu medialnego Salam Lab i Turka, który mieszka od kilku lat w Polsce i prowadzi portal „Co się dzieje w Turcji?”. W rozmowie na temat trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, z redaktorką naczelną Salam Lab, Julią Parkot, Huseyin odpowiadał na pytania. Czy w Turcji i Syrii często dochodzi do trzęsień ziemi? Czy często zdarzają się tragedie na taką skalę? Czy Huseyin sam przeżył jakieś trzęsienie ziemi? Czy poszukiwania nadal trwają? Jak odpowiedział na trzęsienie ziemi rząd Turcji? Dlaczego tureckie władze zablokowały Twittera?
Całej rozmowy wysłuchacie na naszym profilu na Facebooku, Spotify (poniżej) lub na YouTube’ie.
Z kolei na początku lutego Katarzyna Makarowicz zaprosiła na nasz kanał Ewę Wołkanowską-Kołodziej, dziennikarkę i aktywistkę Sienos Grupe, litewskiej organizacji, która pomaga ludziom na pograniczu. Rozmowa toczyła się wokół mitów narosłych wokół kryzysu humanitarnego, które cały czas pojawiają się w dyskursie publicznym, np.: „dlaczego uchodźcy nie skorzystają z przejścia granicznego?”, „czemu uciekają do Unii Europejskiej, skoro wiedzą, że na przejściu granicznym może ich czekać nawet śmierć?”. Jeśli masz wątpliwości co do sytuacji osób uchodźczych, decydujących się na opuszczenie ojczyzny i postawienie wszystkiego na jedną kartę, wysłuchanie rozmowy z Ewą Wołkanowską-Kołodziej pomoże Ci je rozwiać.
A to nie koniec lajwów! W czwartek o 18:30 Julia Parkot porozmawia na naszym FB z Miriam Synger, ortodoksyjną Żydówką i autorką książki „Jestem Żydówką”. Razem z Miriam obalimy stereotypy wokół judaizmu, porozmawiamy o życiu Żydów i Żydówek, o tym, skąd wziął się pomysł na napisanie „Jestem Żydówką” i zapytamy ją o to, gdzie pójść na najlepszy masaż w Krakowie. Bądźcie z nami, więcej w wydarzeniu.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
Salam Lab na panelach
Ostatnio wielokrotnie reprezentowaliśmy Salam Lab na zewnątrz.
Przemysław Trepka, członek Zarządu Stowarzyszenia, wziął udział w konferencji UNHCR „Refugee Response Plan 2023” na temat wsparcia osób uchodźczych z Ukrainy. Jak relacjonował nam Przemek, UNHCR widzi potrzebę większego wsparcia tych, którzy nie zawsze mogą liczyć na pomoc, czyli mniejszości i osób wykluczonych (np. Romów, muzułmanów czy osób z niepełnosprawnościami). Na konferencji wyraźnie wybrzmiał apel o szerszą edukację na temat migracji wśród dorosłych i młodzieży.
Z kolei Zuzanna Tamas, członkini Zarządu Stowarzyszenia, reprezentuje Salam Lab w Barcelonie jako panelistka w debacie o uchodźcach organizowanej przez naszego sponsora, Fons Catala. Zuza, życzymy powodzenia!
Wcześniej w tym miesiącu Zuza wzięła udział w okrągłym stole Biznes-samorządy-NGO dotyczącym zatrudniania uchodźców i uchodźczyń. Wydarzenie było organizowane przez Ikeę. Ostatnie dni to był zdecydowanie czas ważnych, owocnych spotkań!
Chcesz być z nami w kontakcie? Obserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Twittererze!
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.