Rom, Polak. Jedna tożsamość nie wyklucza drugiej

fot. Anglos via Wikipedia Commons, CC BY-SA 3.0.


Romowie i Romki mieszkają w Europie od wieków. I od wieków pozostają mniejszością mało znaną, stereotypizowaną i niechcianą. Pora to zmienić

„Jestem Romką i jestem Polką. Jedna tożsamość nie wyklucza drugiej. Mogą razem współistnieć, a ja nie muszę podejmować decyzji, która z tych tożsamości jest dla mnie ważniejsza” – mówiła w zeszłym tygodniu magazynowi Noizz dr Joanna Talewicz, antropolożka i prezeska Fundacji W Stronę Dialogu pochodzenia romskiego.

Według spisu powszechnego Romów i Romek w Polsce jest kilkanaście tysięcy. Te liczby nie są jednak zbyt dokładne, bo zgodnie z polskim prawem nie wolno zbierać danych o pochodzeniu etnicznym. Dane podawane przez inne instytucje mówią o 20-30 tysiącach. A w ostatnich miesiącach romskich rodzin jeszcze u nas przybyło.

Romki, Ukrainki

Liuba, uciekając, nie zakręciła wody ani gazu. Emma zakleiła okna kołdrami. Marija wiedziała, że świat, który zna, się kończy. Przy dzieciach nie przeklina, więc o Putinie mówi tylko „diabeł rogaty”. To Ukrainki, których historie można przeczytać na stronie Fundacji W Stronę Dialogu. Ukrainki i Romki. Wszystkie trzy wyjechały po wybuchu wojny do Polski; liczyły, że Polacy i Polki pomogą im tak chętnie, jak innym Ukraińcom i Ukrainkom. Czy tak się stało?

„Widziałam, że puszczają innych, ale do nas Romów nie podchodzą” – mówi Marija, wspominając ludzi na granicy ukraińsko-polskiej. „Typowych Ukraińców przepuszczali, a nas, Romów, trzymano w aucie. To była forma dyskryminacji” – wtóruje jej Emma.

Pokażmy, że potrafimy lepiej świętować obecność osób pochodzenia romskiego w Polsce. Dlatego w tym tygodniu organizujemy Dni Kultury Romskiej w ramach SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej. 

Dni Kultury Romskiej w SPA

Czy wiecie, skąd Romowie wzięli się w Europie? Albo że mają swój własny sposób parzenia herbaty? A jedną z prac w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2022 roku było monumentalne dzieło Polki i Romki, Małgorzaty Mirgi-Tas, „Przeczarowując świat”?

Tego wszystkiego dowiecie się z wydarzeń towarzyszących Dniom Kultury Romskiej w nowej lokalizacji inicjatywy SPA – Społeczna Przestrzeń Aktywna. Zapraszamy na ul. Sołtysa Dytmara 3 w Krakowie, gdzie w dniach 20-22 kwietnia będziemy świętować obecność Romów i Romek wśród nas. 

Cykl warsztatów i wydarzeń oficjalnie otworzy działalność Społecznej Przestrzeni Aktywnej w nowym miejscu. Nie zabraknie lekcji historii Romów i Romek, pokazów filmów o tematyce romskiej, ciekawych dyskusji, rozmów o kulturze, romskiej muzyki i przysmaków. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz formularz do zapisów znajdziecie na stronie SPA.

#



Najnowsze publikacje