Republika Południowej Afryki wszczęła sprawę przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o popełnienie ludobójstwa w Strefie Gazy
Od ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku, izraelskie siły bombardują gęsto zaludniony obszar Strefy, zabijając ponad 23 tys. osób. RPA oskarżyła Izrael właśnie ze względu na dużą liczbę ofiar cywilnych i odpowiedzialność za dramatyczną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.
Argumenty przedstawione przez Republikę Południowej Afryki mają dowodzić, że „działania i zaniechania” Izraela „mają charakter ludobójczy, ponieważ ich celem jest zniszczenie znacznej części palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”. Podczas wczorajszych przesłuchań, prawnik z RPA, Tembeka Ngcukaitobi, mówił, że „przywódcy polityczni Izraela, dowódcy wojskowi i osoby zajmujące oficjalne stanowiska systematycznie i wyraźnie deklarowały swoje ludobójcze zamiary”. Jak przekonywał, „Dowody na ludobójcze zamiary są nie tylko mrożące krew w żyłach, ale także przytłaczające i niezaprzeczalne”.
Konsekwencje przesłuchania
Premier Izraela, Binjamin Netanjahu, zaprzeczył oskarżeniom, twierdząc, że „Siły Obronne Izraela działają tak moralnie, jak to tylko możliwe”. Izraelskie wojsko twierdzi, że podejmuje szereg środków w celu uniknięcia ofiar wśród ludności cywilnej, m.in. zrzucając ulotki ostrzegające przed zbliżającymi się atakami.
Decyzje Trybunału są wiążące prawnie, ale nie posiadają bezpośredniej mocy wykonawczej, co stanowi wyzwanie w wypadku ewentualnego uznania Izraela za naruszającego prawo międzynarodowe. Sprawa może również mieć istotne międzynarodowe konsekwencje, zwiększając potencjalnie nacisk na Izrael, aby przerwał działania militarne w Gazie.
„Ten proces jest jednym z najważniejszych w historii”
Jak twierdzi Małgorzata Andrzejczak-Świątek, ekspertka od praw człowieka, ten proces jest jednym z najważniejszych w historii i może zadecydować o przyszłości ONZ. „Wojna w Gazie ukazała w sposób bezprecedensowy podwójny standard ochronny ofiar naruszeń prawa humanitarnego oraz zupełną degrengoladę celów i zasad, którymi winny kierować się państwa ONZ na mocy Karty Narodów Zjednoczonych” – pisze Andrzejczak-Świątek na swoim profilu na Instagramie @pani od praw człowieka. „Odsłoniła też złowieszczo kurtynę milczenia spuszczoną na przyzwolenie USA do okupacji i naruszeń praw człowieka w Palestynie przez Izrael. To wszak proces wieloletni i noszący znamiona próby legalizacji tego, co stanowi naruszenie zasad prawa międzynarodowego”.
Dziś swoje stanowisko w tej sprawie przedstawią reprezentanci Izraela. Nie wiadomo do końca, w jakim terminie Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podejmie decyzję o zawieszeniu broni w Gazie, ale najprawdopodobniej stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!