W Salam Lab nie ma sezonu ogórkowego. Tak kończymy wakacje

Zespół Salam Lab podziwia nową pomoc dydaktyczną – puzzle „Kulturowa Mapa Polski” stworzoną przez Dział Edukacji


W sierpniu finiszujemy z jednym z ważnych projektów, zaczynamy kolejny, ale nie zapominamy też o tych trwających. Dowiedz się, co udało nam się zdziałać w tym miesiącu

Co słychać w projekcie „Żyj w Krakowie”?

Zespół zakwaterowania długoterminowego „Żyj w Krakowie” powitał w tym miesiącu nową pracowniczkę, Olgę Leskiw, która już od pierwszych dni bardzo wspiera cały zespół. W sierpniu dostałyśmy od sponsorów dziesiątki darów, zarówno higienicznych jak i edukacyjnych i jesteśmy w trakcie wydawania ich rodzinom. W tym miesiącu aż pięć rodzin kończy udział w projekcie, więc zespół ma ręce pełne roboty. Poza tymi sukcesami, Karolina Domagała, członkini zespołu, uczestniczyła w kursie przywództwa kryzysowego, który zakończył się 19 lipca. Gratulujemy, Karolino!

Mamy ręce pełne medialnej roboty

W sierpniu redakcja, na co dzień pracująca zdalnie, spotkała się w Krakowie na szkolenie z tworzenia rolek na Instagrama i filmików na Tik Toku, które przygotowały  Solomia Martyniuk i Valeriia Buchak – koleżanki prowadzące media naszej Społecznej Przestrzeni Aktywnej – SPA. Cały zespół mediów był pod dużym wrażeniem profesjonalizmu szkolenia i ważnych szczegółów, na które zwróciły uwagę prowadzące warsztat.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo>>>

Sierpień to nie miesiąc ogórkowy dla redakcji Salam Lab. Na bieżąco informowałyśmy o najważniejszych wydarzeniach, np. o wprowadzeniu drakońskiego prawa uderzającego w osoby LGBT+ w Jordanii czy o zamachu stanu w Nigrze. Przypominałyśmy trudne rocznice: zajęcia Kabulu przez talibów, podziału Indii i pojawienia się pierwszej grupy osób w drodze na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym. Wyjaśniałyśmy też, co jest nie tak z pytaniami, które pojawią się w referendum 15 października.

Jako Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab) podpisałyśmy się pod stanowiskiem organizacji społecznych potępiającym referendum i nawołującym do jego bojkotu.

Pamiętacie, że nasze publikacje pojawiają się także na angielskiej odsłonię naszej strony internetowej? Możecie zajrzeć na nią tutaj.

Poza tym – piszą o nas! Zuzanna Tamas, członkini Zarządu, udzieliła wywiadu, który ukazał się na stronie Centrum Wielokulturowego. Wywiad przeczytacie tutaj.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Nowy projekt aktywizacji zawodowej „Pewny Krok”

Jak mówi koordynatorka projektu aktywizacji zawodowej „Pewny Krok”, Dorota Kwaśniewicz-Michalik, rozpędzamy się. W ramach naszego nowego programu, skierowanego do osób z doświadczeniem uchodźstwa z Ukrainy, oferujemy lekcje polskiego: 2 grupy, 3 x w tygodniu, angielskiego: 2 grupy, 2 x w tygodniu, do tego zajęcia z zakresu aktywizacji zawodowej z Urzędem Pracy (dotyczące formalnych aspektów zatrudnienia), a także z warsztaty z fantastyczną wolontariuszką ze SPA Natalią Melnyk. Natalya poprowadziła spotkanie dotyczące budowania i kierunków kariery oraz o tym, jak tworzyć atrakcyjne CV. Uczestniczki projektu miały też grupowe spotkanie z psycholożką. Co ważne, w czasie wszystkich zajęć (ok. 10h tygodniowo) zapewniamy opiekę nad dziećmi uczestniczek.

Zajęcia z aktywizacji zawodowej. Na zdjęciu Natalya Melnyk. Fot. Andrzej Rafael.

Nowe pomoce dydaktyczne

Furorę zrobiły w Salam Lab puzzle „Kulturowa Mapa Polski”, które stworzył Dział Edukacji na potrzeby dydaktyczne. Blanka Błaszczak-Rozenbaum i Monika Zielińska od maja pracowały nad pomocą edukacyjną, która wspomoże ich działania dla grup najmłodszych dzieci (klas 1-3 szkół podstawowych i przedszkoli), a także uatrakcyjni stoiska Salam Lab na różnych festiwalach. „Podjęłyśmy decyzję, że opracujemy wielkoformatowe puzzle, które pokażą, jak wielokulturowym krajem jest Polska. Po konsultacjach z osobami z różnych mniejszości narodowych i etnicznych, które poprosiłyśmy o wskazanie ważnych dla nich miejsc w Polsce, stworzyłyśmy plan mapy kraju z naniesionymi i opisanymi miejscami istotnymi dla osób z mniejszości zamieszkujących Polskę” – mówi Blanka. „Zwróciłyśmy się do graficzki Agnieszki Bocheńskiej, założycielki „Dobrych Kresek”, o przełożenie naszych merytorycznych założeń na obrazkową mapę Polski w formie najbardziej przyjaznej dla najmłodszych odbiorców. Na końcu udało się nam zlecić wykonanie drukarni specjalizującej się w tak dużych puzzlach i w tym tygodniu do nas dotarły”.

Puzzle pokazują miejsca ważne dla społeczności romskiej, ukraińskiej, tatarskiej, żydowskiej, ormiańskiej, białoruskiej i wielu innych grup żyjących na terenie Polski i współtworzących polską kulturę. Mapa ma legendę, dzięki której można przeczytać podstawowe informacje o tych miejscach. Przedstawiono na niej nie tylko zabytki czy budynki, ale również tradycyjne stroje, alfabety czy wzory. Dookoła mapy Polski umieszczone zostało słowo „Dzień dobry!” w językach wszystkich pokazanych przez nas mniejszości. Puzzle zawierają 50 elementów i są bardzo duże: 1,5m x 1,5m.

Co poza tym w Dziale Edu?

Za nami dwa szkolenia dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą „Empatia i Wielokulturowość”, które prowadzimy w ramach projektu EMPATHY. W Krakowie odbyło się ono dzięki współpracy ze Szkołą w Chmurze, a w Poznaniu dzięki współpracy z Centrum Kultury Zamek.

Poznań odwiedziłyśmy także aby zrealizować cykl warsztatów antydyskryminacyjnych dla młodzieży licealnej ze Szkoły w Chmurze. Były to dla nas niezwykle wartościowe cztery spotkania, podczas których rozmawiałyśmy, czym jest dyskryminacja, jak ją rozpoznać i jak na nią reagować, czym jest fact-checking, jakie są rodzaje fake newsów i jak nauczyć się je rozpoznawać. Na zajęcia na temat migracji zaprosiłyśmy uchodźczynię Khavę Kagermanovą, która podzieliła się z osobami uczestniczącymi swoim doświadczeniem przyjazdu do Polski z Czeczenii.

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

W sierpniu odbyły się także dwa spotkania Klubu Czytelniczego Mariny Lobanovej, członkini rosyjskiej organizacji walczącej o prawa człowieka Memoriał, która zdobyła tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Marina jest nauczycielką historii wypędzoną z Rosji za działania edukacyjne, m.in. za poruszanie tematu zesłania Polaków na Sybir i innych zbrodni radzieckiego i rosyjskiego imperializmu. 7 sierpnia nasza gościni omawiała prozę antywojenną Ambrose Bierce w kontekście dwóch opowiadań: „Drogi w świetle księżyca” oraz „Śmierci”. Rozmawiałyśmy o charakterystycznym dla grozy Abrose’a Bierce’a model świata we współczesnym kontekście. Kolejne spotkanie dotyczyło powieści „Dolina Issy” Czesława Miłosza, polskiego noblisty. Na spotkaniu obecny był Nikita Kuznetsov, tłumacz powieści na język rosyjski. Tłem „Dolina Issy” są konflikty narodowościowe i społeczne, które były omawiane z uczestnikami spotkania we współczesnym kontekście. W spotkaniach Klubu Czytelniczego uczestniczą przede wszystkim osoby z Ukrainy i Rosji. Staramy się, by były one przestrzenią do integracji obu grup i bezpiecznym miejscem wymiany myśli.

Wieści ze SPA

Społeczna Przestrzeń Aktywna, nazywana też skrótowo SPA, to wyjątkowa inicjatywa mająca na celu integrację starych i nowych mieszkańców i mieszkanek Krakowa, przede wszystkim tych z doświadczeniem migracji. Dzięki organizowanym przez zespół SPA wydarzeniom, takim jak Dzień Kultury Meksykańskiej czy Indyjskiej, oraz zajęciom takim jak joga, pilates i malowanie akwarelami, w naszej przestrzeni przy ul. Dytmara 3 w Krakowie mogą się spotkać osoby różnych narodowości, w różnym wieku i z różnych środowisk. 

Jesteśmy dumne, że w sierpniu udało nam się ruszyć z kursami języka polskiego dla osób arabsko- i perskojęzycznych, które cieszą się dużym powodzeniem. Prowadzi je Kaja Pogorzelska. Na te i inne darmowe zajęcia w ramach naszej inicjatywy integracyjnej Społeczna Przestrzeń Aktywna (SPA) można zapisać się na naszej stronie internetowej.

Trening funkcjonalny w SPA prowadzony przez Yarynę Martyniuk. Fot. Andrzej Rafael.

Staże w IKEA – koniec programu

Wraz z sierpniem kończą się staże w ramach projektu realizowanego z Fundacją Ocalenie w IKEA. Z naszej krakowskiej grupy z dziesięcu uczestniczek(ów) aż osiem  uzyska zatrudnienie po zakończonym stażu!

Niedługo dowiemy się też o osobistych przemyśleniach stażystów i stażystek. Wypatrujcie wpisu na naszej stronie internetowej i na Instagramie.

Re:Match – relokacja skrojona na miarę potrzeb osób uchodźczych

Znacie nasz projekt Re:Match? To wyjątkowe przedsięwzięcie polegające na relokacji osób uchodźczych z Ukrainy do gmin w Niemczech. Dlaczego wyjątkowe? Ponieważ w projekcie bierzemy pod uwagę potrzeby ludzi, którzy wyjechali ze swojej ojczyzny oraz z miejscowości, do których potencjalnie mogą trafić. We współpracy z niemieckimi partnerami przeprowadzamy beneficjentów i beneficjentki przez proces dopasowania. W ramach projektu planowana jest relokacja 100-150 osób, które już od jakiegoś czasu mieszkają na terytorium Polski lub niedawno tu przyjechały.

Jak mówi koordynatorka projektu, Tetiana Shapka, w sierpniu przeprowadzono ostatnie wywiady z osobami uchodźczymi w ramach projektu Re:Match. Dzięki odpowiedziom, które uzyskujemy podczas rozmów, możemy dokładnie poznać potrzeby beneficjentów i beneficjentek. W sumie przeprowadziliśmy 25 wywiadów (w biurze i online). Obecnie czekamy na deklaracje, ile osób zgodzi się na przeprowadzkę do Niemiec.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na FacebookuInstagramie i Twitterze. Na tych platformach znajdziecie przede wszystkim treści publicystyczne. Na LinkedInie publikujemy z kolei informacje o działaniach stowarzyszenia. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.Najnowsze publikacje