Salam News

 • ,
  Wojna, od której świat odwraca wzrok. Co trzeba wiedzieć o kryzysie w Sudanie?

  Wojna, od której świat odwraca wzrok. Co trzeba wiedzieć o kryzysie w Sudanie?

  ONZ donosi, że Sudan „stoi w obliczu piekła brutalnej przemocy i głodu”. Do września 2024 r. z głodu może umrzeć 2,5 mln ludzi – ostrzegają eksperci z holenderskiego think thanku w raporcie z maja. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego gwałtownie się pogorszyła na skutek zakłóceń logistycznych spowodowanych konfliktem, wyczerpaniem zbiorów, spadkiem importu i rosnącymi cenami…


 • Opowieści o talibskim reżimie, czyli Afganistan w filmach animowanych 

  Opowieści o talibskim reżimie, czyli Afganistan w filmach animowanych 

  Animacja już dawno przestała być zarezerwowana jedynie dla najmłodszych widzów. W ostatnich latach coraz więcej twórców i twórczyń sięga po tę formę, aby opowiadać historie głęboko zakorzenione w rzeczywistości, pełne emocji i dotykające ważnych problemów społecznych. Jak na przykład sytuacja polityczna w Afganistanie, którego historia to dekady konfliktów, zmiany reżimów i interwencje międzynarodowe.


 • Fala upałów w Delhi. Wodę dostarczają cysterny

  Fala upałów w Delhi. Wodę dostarczają cysterny

  Delhi zmaga się z falą upałów. Od maja dzienne temperatury osiągają prawie 50 stopni Celsjusza – 29 maja odnotowano rekordową temperaturę 52,3 stopnie. W konsekwencji stolica Indii boryka się z poważnymi niedoborami wody. Sytuacja jest na tyle poważna, że wysłano policję do ochrony rur wodociągowych.