-
Nikczemny czyn. ONZ potępia spalenie Koranu
Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych potępił akt spalenia Koranu w Szwecji. Rasmus Paludan, przywódca duńskiej skrajnie prawicowej partii politycznej Stram Kurs, spalił egzemplarz Koranu w pobliżu Ambasady Turcji w Sztokholmie.
-
„Ludzie, weźcie idźcie i bądźcie szczęśliwi”. Rozmowa z Tamarą Sulkiewicz
Jestem Polską Tatarką. I muzułmanką od urodzenia. Ale muszę być szczera i powiedzieć, że nie praktykowałam islamu przez całe moje życie. Droga do niego była długa i kręta. Byłam muzułmanką, która nie modliła się, wiedziała bardzo mało na temat swojej religii. Ale w pewnym momencie, gdy miałam jakoś 21 lat, zaczęłam poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „dlaczego ja w ogóle jestem na tym świecie?”.
-
Jak wytłumaczyć, co to są czereśnie? Rozmowa z nauczycielem języka polskiego jako obcego
O I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Digwidźaja Sinha w Warszawie, zwanym „Bednarską”, już pisałyśmy. Szkoła od ponad dekady prowadzi program wsparcia dla osób niepolskojęzycznych „Sprężyna”, którego twórczynią jest Anna Machocka. Dziś pytamy Wojciecha Górnasia, nauczyciela języka polskiego jako obcego, o to, jak radzą sobie w tej szkole osoby wyznające islam pochodzące spoza Polski.
Szukasz więcej Salam News?
Skorzystaj z wyszukiwania lub przeglądaj kategorie.
-
Społeczeństwo bez imigracji nie jest żywym społeczeństwem. Rozmowa z Ariane Koch
„Nigdy nie wiemy, kim jest inny, dokładnie tak samo, jak nie zdajemy sobie sprawy z tego, kim jesteśmy my sami” – mówi autorka powieści „Gość” Ariane Koch w rozmowie z Eweliną Kaczmarczyk.
-
Afganistan bez czasu przyszłego. Opowieść Abdula
„Mimo że było to dla mnie bardzo trudne, po przedyskutowaniu wszystkiego z moimi przyjaciółmi, zdecydowałem się na wyjazd do Europy drogą przemytników. Wiedziałem, że dopiero w Europie moje życie ma szansę zacząć się naprawdę. Tam nie ma tak, że uczysz się do egzaminu z pustym żołądkiem, bo jedzenia po prostu nie ma. Przypominały mi się te wszystkie noce, które spędziłem przy świetle świecy, studiując podręczniki. Gdy rano budziłem się nad książkami, na całym ciele miałem tak dużo ukąszeń komarów, że geografia mojej twarzy była zmieniona przez bąble, które na niej wyrosły. Chce mi się prawie śmiać na samo wspomnienie. To nie są prawdziwe problemy. Prawdziwe problemy to zamachy samobójcze, bomby, niesprawiedliwość, niepewność i głód. I od tego chciałem uciec”. Oto historia Abdula, który postanowił postawić wszystko na jedną kartę i opuścić Afganistan.
-
Kto nigdy nie spróbuje czekolady?
Czy wiesz, że Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z największych producentów kakao na świecie? Jednak nie dla wszystkich czekolada ma słodki smak.
-
To jak zrzucenie bomby na Luwr. Wymieranie języków świata
Co wspólnego mają ze sobą zmiany klimatu i wymieranie języków? Czy to możliwe, że w jednym państwie istnieje 110 języków?
-
Tylu osobom pomogliśmy w 2022. Dział zakwaterowania podsumowuje rok
10 559 osób znalazło schronienie. W 2022 roku dział zakwaterowania Salam Lab nie próżnował.
-
Nauczycielka bez granic. Oto Anna Machocka, sprężyna
Uczenie polskiego Dolkar z Tybetu było dla mnie prawdziwym sprawdzianem. Nie mogłyśmy się porozumieć w żadnym języku, więc często musiałam jej pokazywać różne słowa na migi. W desperacji, żeby mnie dobrze zrozumiała, wskakiwałam czasem na ławkę. Próbowałam uzyskać pomoc u moich mentorów i mentorek na UW, ale oni mówili tylko o tym, jak tłumaczyć, co to jest dopełniacz, ale nie, jak przekonać kogoś, że gramatyka jednak istnieje. Bo Dolkar twierdziła, że nie ma czegoś takiego.
-
Z innej planety, a swoja. Polka o życiu w Jordanii
Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek wyląduję poza Polską. A jednak. Mój mąż jest Jordańczykiem i kiedy po zaręczynach zaczęliśmy planować wspólną przyszłość, mieliśmy do wyboru trzy państwa, w których moglibyśmy się osiedlić: Polskę, Niemcy, gdzie studiował mój mąż, i Jordanię. Wybraliśmy Jordanię, bo tu miał najlepsze perspektywy zawodowe.
-
Syria: życiodajne przejście pozostanie otwarte
-
„Zmieniłam narodowość, tak jak świerszcze zmieniają pancerz”
-
Aktywiści uratowali trzech uchodźców na Podlasiu. SG oskarża ich o utrudnianie akcji
-
Powróceni. Co przeżyli Afrykańczycy w niemieckich koloniach?
-
Więcej niż księgarnia. Londyńska ikona zamknięta
-
Wojowniczki. Opowieść o jezydzkich kobietach
-
Ćwiczenia z wyobraźni, czyli skatepark w Jordanii
-
Jak korupcja na Węgrzech dała mi życiową lekcję i skłoniła do wyjazdu z ojczyzny na dobre