Salam News

  • Maorysi wybrali królową. To odstępstwo od tradycji

    Maorysi wybrali królową. To odstępstwo od tradycji

    Nga Wai Hono i te po Paki, jedyna córka i najmłodsze dziecko zmarłego króla Maorysów, Tuheitii Pootatau Te Wherowhero VII, została koronowana na królową w poruszającej ceremonii w Turangawaewae marae – jednym z miejsc sakralnych kultury maoryskiej, donosi The Guardian. To dopiero drugi raz w historii, gdy kobieta została wybrana na przywódczynię ruchu Kiingitanga



  • Brutalne zamieszki w Bangladeszu. Co wywołało protesty?

    Brutalne zamieszki w Bangladeszu. Co wywołało protesty?

    Na początku ubiegłego tygodnia w kraju doszło do protestów zapoczątkowanych przez studentów. Demonstracje przerodziły się w brutalne zamieszki, a rząd wprowadził godzinę policyjną i zablokował dostęp do internetu. Są ofiary śmiertelne starć z policją, podpalono niektóre budynki rządowe i komisariaty. Dlaczego obywatele i obywatelki Bangladeszu protestują?


  • Trzy Indonezyjki w hidżabach grające metal zatrzęsły festiwalem Glastonbury w Wielkiej Brytanii

    Trzy Indonezyjki w hidżabach grające metal zatrzęsły festiwalem Glastonbury w Wielkiej Brytanii

    Nazywają się Firdda Marsya Kurnia, Euis Siti Aisyah i Widi Rahmawati, są muzułmankami, noszą hidżaby i pod koniec czerwca rozgrzały do czerwoności publiczność brytyjskiego festiwalu Glastonbury swoimi metalowymi kawałkami


  • ,
    Wojna, od której świat odwraca wzrok. Co trzeba wiedzieć o kryzysie w Sudanie?

    Wojna, od której świat odwraca wzrok. Co trzeba wiedzieć o kryzysie w Sudanie?

    ONZ donosi, że Sudan „stoi w obliczu piekła brutalnej przemocy i głodu”. Do września 2024 r. z głodu może umrzeć 2,5 mln ludzi – ostrzegają eksperci z holenderskiego think thanku w raporcie z maja. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego gwałtownie się pogorszyła na skutek zakłóceń logistycznych spowodowanych konfliktem, wyczerpaniem zbiorów, spadkiem importu i rosnącymi cenami…


  • Opowieści o talibskim reżimie, czyli Afganistan w filmach animowanych 

    Opowieści o talibskim reżimie, czyli Afganistan w filmach animowanych 

    Animacja już dawno przestała być zarezerwowana jedynie dla najmłodszych widzów. W ostatnich latach coraz więcej twórców i twórczyń sięga po tę formę, aby opowiadać historie głęboko zakorzenione w rzeczywistości, pełne emocji i dotykające ważnych problemów społecznych. Jak na przykład sytuacja polityczna w Afganistanie, którego historia to dekady konfliktów, zmiany reżimów i interwencje międzynarodowe.