, ,

Saudyjska dentystka bije rekord świata w pływaniu


Arabia Saudyjska: saudyjska dentystka, która pomaga uchodźcom, ustanawia nowy rekord świata przepływając Morze Czerwone.

Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata. Chcesz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach, a w konsekwencji wiedzieć, co dzieje się w Laboratorium Pokoju? Zapisz się już teraz i czytaj newsletter na swoim mailu!

#SalamLabNews

Mariam Saleh Bin Laden, saudyjska pływaczka i dentystka, ustanowiła nowy rekord świata w pływaniu kobiet. W cztery godziny pokonała dziesięciokilometrowy dystans pomiędzy należącą do Arabii Saudyjskiej wyspą Tiran na Morzu Czerwonym a egipskim Szarm el-Szejk. 

Rekordzistka wyznała, że w końcowych minutach poczuła wielką ulgę. Mówi, że dziękowała Bogu, że mogła dopłynąć tak daleko cała i zdrowa. Początkowo bardzo obawiała się zmiennych warunków pogodowych i rekinów. Z powodu silnych wiatrów i wzburzonej wody bicie rekordu zostało rozłożone na dwa dni. Jak dodaje Mariam, „zgodziliśmy się na to, aby płynąć bez specjalnych klatek ochronnych, więc rekiny zawsze były z tyłu głowy”.

To nie pierwszy rekord

Bin Laden pływaniem długodystansowym na wodach otwartych zajmuje się zawodowo od 2012 roku. „Trenowałam bardzo ciężko. Zawsze przynajmniej trzy razy w tygodniu, a w wolne dni pływałam nawet po sześć godzin, żeby przygotować się do tego wyzwania” – opowiada Miriam. „Jestem wdzięczna mojej rodzinie za wsparcie” – dodaje. Mówi też, że aby zajmować się tego rodzaju pływaniem, trzeba być bardzo silnym i fizycznie, i psychicznie. 

Ale to nie jedyny rekord na koncie Saudyjki. Jej debiut odbył się w 2016 roku w londyńskiej Tamizie. Przepłynęła też między innymi kanał La Manche czy znajdujące się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dubai Creek i Dubai Water Canal. Obecnie ma na swoim koncie pięć rekordów świata. Nie zamierza jednak na tym poprzestać i już planuje kolejne wyzwania.

Saudyjka angażuje się także w działalność dobroczynną, a w szczególności projekty wpierające osoby uchodźcze. Bin Laden współpracuje z UNHCR, a w 2016 roku utworzyła centrum stomatologiczne w jednym z obozów dla osób uchodźczych w Jordanii.

Podczas bicia rekordu w Morzu Czerwonym towarzyszył jej pływak Lewis Pugh, dla którego była to część kampanii o zagrożeniach dla bioróżnorodności mórz i oceanów. Mężczyzna chce podnosić świadomość na temat niszczenia raf koralowych i środowiska wodnego, a to wszystko na miesiąc przed COP27, konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w listopadzie w egipskim Szarm el-Szejk.

Źródło: Arab News.
Najnowsze publikacje