Siły Izraela zrównały z ziemią palestyńską podstawówkę


Wczoraj, w niedzielę, siły Izraela wjechały buldożerami na teren palestyńskiej szkoły podstawowej w miejscowości Dżabbet al-Dhib w okolicy Betlejem na Zachodnim Brzegu i zrównały budynek z ziemią. 

Według Izraela, szkoła „zagrażała bezpieczeństwu”, została „wybudowana nielegalnie” i „wbrew prawu została wykorzystana do sfabrykowania kryzysu humanitarnego”. Wyburzenie placówki miało zatem „chronić narodowe ziemie Izraela”. Do akcji doszło mimo że władze Izraela poinformowały, iż zgadzają się na wstrzymanie rozbiórki do czasu środowej rozprawy w sądzie w tej sprawie. Po wczorajszej akcji na Zachodnim Brzegu 45 uczniów i uczennic jednak straciło szkołę.

Zrównana z ziemią szkoła podstawowa powstała, by zastąpić budynek zniszczony przez izraelskie siły w 2019 roku. W najbliższych dniach na wyburzonym terenie stanie namiot, który będzie prowizorycznym miejscem do nauki dla palestyńskich uczniów i uczennic.

Kolejne działania Izraela

„Szykowaliśmy się, by pójść do szkoły, a gdy dotarliśmy na miejsce, już jej nie było. Chcemy iść dziś do szkoły! Chcemy się uczyć. Jeśli oni będą ciągle niszczyć, my ciągle będziemy budować wszystko od nowa” – powiedział Reuters Mohammed Ibrahim, palestyński uczeń. Palestyńskie Ministerstwo Edukacji nazwało akt zbrodnią.

Ostatnie działania Izraela poruszyły w końcu społeczność międzynarodową. „Wyburzenia są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, a prawo dzieci do edukacji musi być szanowane. Bezpośrednie ataki na domy Palestyńczyków i Palestynek, szkoły, miejsca, które są źródłem utrzymania, i źródła wody to nic innego jak izraelskie próby ograniczenia prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia” – czytamy w oświadczeniu biura Unii Europejskiej na terytoriach palestyńskich. UE apeluje, by Izrael powstrzymał swoje działania zarówno na Zachodnim Brzegu, jak i na innych terytoriach Palestyny, które stale potęgują cierpienie Palestyńczyków i Palestynek oraz prowadzą do eskalacji przemocy.

Zachodni Brzeg Jordanu to część Palestyny, która de facto znajduje się pod kontrolą Izraela i w której powstały żydowskie osiedla, drogi i infrastruktura dla izraelskich osadników. W kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego kwestia osadnictwa pozostaje kluczowa. Społeczność międzynarodowa uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Według konwencji genewskiej, okupant nie może przemieszczać swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane. Według ONZ, uzbrojeni i zamaskowani izraelscy osadnicy atakują Palestyńczyków i Palestynki w ich domach, atakują dzieci w drodze do szkoły, niszczą własności i palą gaje oliwne. Doszło nawet do przypadków śmierci.



Najnowsze publikacje