Strefa Gazy: czy kobiety na lekcje jazdy z instruktorami-mężczyznami mają zabierać przyzwoitki?
Niektóre polskie media podały 8 marca informację, że zgodnie z zarządzeniem „wynikającym z nakazów szariatu”, kobietom uczęszczającym na lekcje jazdy mają towarzyszyć męscy członkowie rodziny. W innym przypadku instruktorem ma być kobieta.
Arabski portal al-Quds al-Arabi używa tutaj określenia „muḥarrim” (obrońca, dosł. ten, który chroni to, co zakazane/święte).
Informacja dotyczy wprowadzonego w lutym zarządzenia. Nowe regulacje wzbudziły debatę w samej , gdzie mieszka ok. 1,9 miliona osób i działa 56 szkół jazdy. Około 20% ubiegających się o prawo jazdy stanowią kobiety.
„Przez tę decyzję jesteśmy zmuszeni do tego, by zmieniać plany lekcji jazdy – tak, aby dostosować się do kobiet. By uniknąć dodatkowych problemów z policją, w każdym aucie jadą dwie lub trzy kobiety, jeśli instruktorem jest mężczyzna” – przyznaje Adham Mushtaha, właściciel szkoły jazdy w Gazie.
Jak przyznaje Aala’a al-Hindi, uczennica w szkole Adhama, to zarządzenie ją zdenerwowało: „Jestem dorosła i potrafię o siebie zadbać, nawet jeśli coś mi grozi. To głupia decyzja i powoduje tylko większy ucisk i tak mocno uciśnionego społeczeństwa”.
Chińska agencja prasowa Xinhua podała wiele innych relacji uczniów i instruktorów, którzy narzekają z powodu wprowadzenia tego zarządzenia.
Przedstawiciel rządzącego Hamasu, Khalil Zayyan, który jest dyrektorem ds. szkół nauki jazdy w ministerstwie transportu, poinformował że decyzja została podjęta po licznych przypadkach molestowania lub nagabywania uczennic przez instruktorów. Podkreślił, że decyzja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa kobiet.
Hamas przejął kontrolę w Strefie Gazy w 2007 roku za pomocą siły i ogłosił się legalnym rządem całej Autonomii Palestyńskiej. Od tego czasu organizacja ta (nazwa pochodzi od حركة المقاومة الاسلامية – Ḥarakat al-Muqāwamah al-ʾIslāmiyyah – Muzułmański Ruch Oporu) usiłuje wprowadzić na terenie Gazy umiarkowane prawa szariatu.
Już w 2007 zakazano kobietom m.in. palenia w miejscach publicznych oraz pracy w sądach. W 2009 roku wprowadzono zakaz kobietom jazdy na skuterze za kierującym pojazdem mężczyzną oraz uczestnictwa w tańcach. W 2010 roku natomiast wprowadzono zakaz palenia fajki wodnej dla kobiet, uzasadniając, że ma to na celu „obniżenie rosnącej liczby rozwodów”.
Aby uniknąć krytyki, jeszcze w 2007 roku Hamas tolerancyjnie pozwolił kobietom na uczestnictwo w lekcjach jazdy i ułatwił dostęp do uzyskania prawa jazdy.
Sprostowanie do doniesień polskich mediów:
Polskie media, w tym Polska Agencja Prasowa, podały również informację o oświadczeniu wydanym przez lokalną policję. Ma ono głosić, że „w Strefie Gazy każda kobieta, która chce się nauczyć prowadzić samochód, musi zabierać ze sobą karabin, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym molestowaniem ze strony instruktora”. Nie jest to jednak informacja prawdziwa.
Na zdjęciu Manal al-Sharif, aktywistka która rozpoczęła kampanię na rzecz zezwolenia kobietom na prowadzenie samochodów w Arabii Saudyjskiej.
(Karol / alquds.co.uk / hadfnews.ps / Xinhua / PAP)