Święto wszystkich. Międzynarodowy Dzień Szczęścia


Najszczęśliwszy dzień w roku? 20 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia.

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby choć w jeden dzień wszyscy ludzie na całej kuli ziemskiej bez wyjątku tryskali radością? Brzmi jak utopia? Tak, ale 20 marca obchodziliśmy dość symboliczne święto – Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Choć to banał, dzień ma przypominać o ogromnej roli radości w życiu ludzi na całym świecie. Dziś, w obliczu kolejnych kryzysów i wojen oraz tego, że los nie rozpieszcza, 20 marca jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. To także dzień, który łączy. W końcu wszyscy ludzie na świecie dążą do tego samego – do szczęścia.

Wartość szczęścia

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w rezolucji z dnia 12 lipca 2012 roku ogłosiło dzień 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia. W dokumencie podkreślono wagę uznania w politycznych planach dążenia społeczeństwa do dobrostanu. Abyśmy znaleźli się o krok bliżej szczęśliwego świata, potrzebne jest zrównoważone podejście do wzrostu gospodarczego. Rezolucja została zainicjowana przez Bhutan, kraj, który od początku lat 70. uznawał wartość szczęścia narodowego nad dochodem narodowym. 

Jak podaje World Happiness Report, wśród najbardziej szczęśliwych krajów na świecie znalazły się m.in. Finlandia, Dania, Islandia, Szwecja, Szwajcaria, Luksemburg i Nowa Zelandia. Jakie państwa znalazły się z kolei na końcu listy? To Afganistan, Liban, Sierra Leone czy Zimbabwe. Wśród najszczęśliwszych arabskich krajów w czołówce plasują się Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wszystko brzmi pięknie, ale co możemy zrobić w praktyce, aby żyć szczęśliwie? Nie mamy na to odpowiedzi. Ale może w duchu skandynawskiego hygge niech każdy z nas spróbuje dostrzec drobne powody do radości: spanie w świeżej pościeli, głaskanie ukochanego zwierzaka czy spacer w lesie. Nie bez powodu Dania i inne kraje północnej Europy znalazły się w czołówce World Happiness Report. 

Źródła: UN, al-Arabiya.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje