Szef ONZ: ataki Hamasu nie wydarzyły się w próżni

António Guterres podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w 2018 roku. Fot. Wikimedia Commons, Kuhlmann / MSC (CC BY 3.0 DE DEED).

António Guterres, szef ONZ sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych

António Guterres wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Sekretarz generalny ONZ zabrał głos po tym, jak pojawiły się doniesienia o 700 zabitych Palestyńczykach i Palestynkach w izraelskich nalotach w ciągu jednego dnia, i szpitalach w bombardowanej Strefie zamykanych z powodu braku paliwa

„To ważne, by zaznaczyć, że ataki Hamasu [7 października – przyp. red.] nie wydarzyły się w próżni. Przez 56 lat Palestyńczyków poddawano duszącej okupacji. Widzieli, jak ich ziemie są wchłaniane przez [izraelskie] osadnictwo i nękane przemocą. Ich ekonomia tłamszona, ludzie przesiedlani, a  domy wyburzane. Nadzieję na znalezienie politycznego rozwiązania zanikały” – powiedział szef ONZ.

„Jednak tak, jak pretensje Palestyńczyków i Palestynek nie mogą usprawiedliwiać zatrważających ataków Hamasu, tak te ataki nie mogą usprawiedliwiać zbiorowego karania Palestyńczyków” – podkreślił Guterres. 

W Strefie Gazy jest źle, ale może być jeszcze gorzej

Reakcja Izraela była natychmiastowa. Ambasador Izraela przy ONZ, Gilad Erdan, oświadczył w wojskowym radiu, że z powodu uwag Guterresa, Izrael nie wyda wiz przedstawicielom ONZ. „Odmówiliśmy już wizy podsekretarzowi generalnemu ds. humanitarnych, Martinowi Griffithsowi. Nadszedł czas, by dać im nauczkę” – powiedział Erdan. Zażądał także natychmiastowej dymisji sekretarza generalnego ONZ.

Dramatyczna sytuacja humanitarna w bombardowanej przez Izrael Strefie Gazy pogarsza się z dnia na dzień. Według szacunków Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w Strefie Gazy przesiedlonych jest ponad 600 tys. osób, które znajdują schronienie w 150 przepełnionych ośrodkach UNRWA. Średnia liczba osób wewnętrznie przesiedlonych przypadających na jedno schronisko osiągnęła 2,7-krotność jego możliwości, a niektóre z nich osiągnęły aż 12-krotność planowanego obłożenia.

#Najnowsze publikacje