Szkoleń z empatii potrzebują i uczniowie, i nauczyciele


Czy empatii można się nauczyć? Czy Polska może być wielokulturowa? Dlaczego ludzie uciekają z własnych krajów? Dowiedz się tego razem z nami podczas warsztatów „Empatia i Wielokulturowość”!

Ahmad ma 9 lat, urodził się w Syrii. Wraz z rodzicami uciekł przed wojną. Dziś jest uczniem jednej z krakowskich szkół podstawowych. Choć bardzo chce się uczyć, boi się chodzić do szkoły. Czuje, że koledzy i koleżanki traktują go jako „tego innego”, jako uchodźcę. Gdy Ahmad zaprosił ich na przyjęcie urodzinowe, nikt się nie zjawił. Dlatego, że jest muzułmaninem, ma trochę ciemniejszy kolor skóry i inny paszport. Ponieważ na temat osób osób takich, jak Ahmad i jego rodzina, wciąż żywe są krzywdzące stereotypy. Bo brakuje edukacji. A empatii można się przecież nauczyć!

Sprawmy, aby każda osoba, dla której Polska staje się nowym domem, spotkała się z ciepłym przyjęciem i otwartością.

Jak uczyć empatii?

Jeśli pracujesz z dziećmi i młodzieżą, zależy Ci na budowaniu postawy otwartości i szacunku do drugiego człowieka i szukasz nowych metod oraz narzędzi edukacyjnych, które Ci pomogą w Twojej pracy, mamy dla Ciebie wyjątkowe zaproszenie. Weź udział w naszych warsztatach i zostań trenerem_ką naszego najważniejszego programu „Empatia i Wielokulturowość”. Razem z nami naucz się tego, jak kształtować wśród młodzieży postawy otwartości na drugiego człowieka, jak mówić o migracjach i wielokulturowości.

Porozmawiamy o empatii i wielokulturowości, fake newsach i manipulacji w przestrzeni publicznej i mediach. Odpowiemy na pytania, kim tak naprawdę są uchodźcy i migranci? Skąd pochodzą? Z czym muszą mierzyć się w państwach, do których trafią? Czy to możliwe, że w Twojej rodzinie też byli lub są migranci? Zastanowimy się, co kryje się za pojęciem „kryzys uchodźczy”.

Do udziału w naszym szkoleniu serdecznie zapraszamy przede wszystkim osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, dla których język polski jest drugim językiem komunikacji.

Szkolenie przygotowuje do prowadzenia zajęć i warsztatów o tematyce antydyskryminacyjnej skierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas szkolenia osoby uczestniczące poznają narzędzia i metody warsztatowe, które pomogą im podejmować w swojej pracy tematy związane z wielokulturowością i migracjami, a także kształtować wśród młodzieży postawy otwartości na drugiego człowieka.

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy z zakresu:

 • procesów migracyjnych w Polsce i na świecie,
 • funkcjonowania społeczeństw wielokulturowych,
 • elementów kulturoznawstwa i religioznawstwa,
 • praw człowieka,
 • tego, czym jest dyskryminacja i jak ją rozpoznać,
 • funkcjonowania mediów,
 • roli emocji w życiu oraz w odbiorze informacji.

Podczas warsztatów poruszymy takie tematy:

 1. Czym jest empatia? Czym jest wielokulturowość? Wprowadzenie do zajęć.
 2. Poznanie „perspektywy drugiego”. Jaka jest sytuacja osób dyskryminowanych?
 3. „Rozpoznanie własnych korzeni”. Kto był lub jest migrantem w twojej rodzinie?
 4. Kim tak naprawdę są uchodźcy i migranci? Skąd pochodzą? Wyzwania i fakty.
 5. Fake news i manipulacje w przestrzeni publicznej. Jak nie dać się oszukać?
 6. „Kryzys migracyjny” i wielokulturowa Polska – jak zapobiegać dyskryminacji?

Termin szkolenia: 17 i 20 października 2022 r. 

 • 17.10, godz. 15:30-19:00 (część I)
 • 20.10, godz. 15:30-19:00 (część II)

Miejsce: S.P.A. – Społeczna Przestrzeń Aktywna Salam Lab, ul. Radziwiłłowska 3, Kraków.

Prowadzenie:
Karol Wilczyński – współtwórca Salam Lab, doktor filozofii, nauczyciel etyki w szkole podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie, wykładowca UJ z zakresu migracji oraz islamofobii. 

Monika Zielińska – absolwentka kulturoznawstwa, edukatorka i trenerka edukacji globalnej. Koordynatorka Działu Edukacyjnego w Stowarzyszeniu Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab. Absolwentka wielu kursów i szkoleń z zakresu edukacji globalnej i ekologicznej organizowanych m.in. przez Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”, Polską Akcję Humanitarną oraz Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Obowiązują zapisy.
Zapisz się!

Szkolenie odbędzie się w języku polskim. Na szkolenie można rejestrować się do 17 października 2022. W razie pytań prosimy o kontakt: edukacja@salamlab.pl

Żeby nie zapomnieć o naszych warsztatach, kliknij „Biorę udział!” w naszym wydarzeniu na Facebooku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie Empathy, w ramach którego organizujemy szkolenia, odwiedź naszą stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą edukacyjną? Subskrybuj nasz Edu Newsletter i nie przegap żadnego szkolenia!

Zapisz się do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych.Najnowsze publikacje