W zeszły piątek Buzzfeed opublikował artykuł zawierający wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy przedstawiające Barbie reprezentujące wszystkie kraje na świecie. Użytkownicy i użytkowniczki Twittera szybko wychwycili nieścisłości kulturowe i stereotypy powielone na grafikach
Galeria na stronie BuzzFeed zawiera podobizny lalek Barbie pochodzących ze 194 krajów. Obrazy zostały wygenerowane przez Midjourney, model sztucznej inteligencji (AI), który konwertuje opisy tekstowe na obrazy. Program pracuje w oparciu o dane, na których został wyszkolony. We wstępie publikacji BuzzFeed napisał krótkie zastrzeżenie, że obrazy „ujawniają uprzedzenia i stereotypy, które obecnie istnieją w modelach AI”, dodając, że „nie powinny być one postrzegane jako dokładne lub pełne odwzorowanie ludzkich doświadczeń”.
Mimo to internauci i internautki nie pozostawili suchej nitki na wielu grafikach, w szczególności tych reprezentujących kraje Azji Zachodniej i Afryki Północnej, podkreślając szkodliwość utrwalonych na nich stereotypów.
Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!
Barbie z bronią
Użytkownicy i użytkowniczki byli oburzeni m.in. przedstawieniem niemieckiej Barbie w nazistowskim mundurze oraz bronią w rękach lalki z Sudanu Południowego.
Inni zwrócili uwagę na to, że Barbie z Kataru i Kuwejtu są ubrane w tradycyjne stroje męskie, a lalka z Libanu stoi wśród gruzów.
„Publikowanie tak niewrażliwych na naszą traumę z 4 sierpnia obrazów, to wyjątkowy brak wyczucia przez @buzzfeedusa” – napisała jedna z komentujących, odnosząc się do wybuchu z 2020 r., który zniszczył większość Bejrutu, stolicy Libanu, i spowodował śmierć setek osób.
Rozjaśnianie karnacji
Internauci i internautki zwrócili również uwagę na to, że kilka lalek ma mocno rozjaśnioną karnację. Barbie z Tadżykistanu i Tajlandii są jednymi z wielu innych azjatyckich lalek, które zamiast powszechnych u Azjatów i Azjatek ciemnych włosów, mają blond loki. Niektórzy podkreślali również, że ubrania Barbie z „krajów postkolonialnych” nie zawierały elementów typowych dla rdzennych kultur.
Jedynie Barbie z Sudanu Południowego z bronią w ręku została zmieniona na grafikę niezawierającą tego elementu. W swoim oświadczeniu dla Middle East Eye BuzzFeed stwierdził, że usunął oryginalny obraz, ponieważ „nie był zgodny z ich standardami redakcyjnymi”.
BuzzFeed został założony w 2006 roku i publikuje głównie treści rozrywkowe. Z jednej strony jest jednym z najpopularniejszych portali, z drugiej cieszy się wyjątkowo złą reputacją ze względu na tworzenie clickbajtowych artykułów, nierzetelność oraz wyjątkowo swobodne podejścia do kwestii własności intelektualnej.
Update: artykuł na platformie Buzzfeed został skasowany. Materiał powstał na podstawie artykułów z „Insider” i „Middle East Eye”.