Palestyna, Izrael, sikhowie, muzułmańskie święto, i ludzkie historie – takie tematy na Salam News cieszyły się Waszym zainteresowaniem w 2023. Mrugając okiem do fanek i fanów rankingów, przygotowałyśmy TOP 10 najpopularniejszych artykułów minionego roku
Rok 2023 na Salam News to podróż przez poruszające historie, dramatyczne wydarzenia i skromne przejawy dobra i zrozumienia. Od muzułmańskiego święta po życie mieszkańców Polski o różnorodnym rodowodzie – te artykuły przyciągały waszą uwagę. Spotkanie z Polakiem pochodzenia palestyńskiego, rozważania na temat syjonizmu, aż po kontrowersje wokół lalki Barbie generowanej przez sztuczną inteligencję – to tylko fragmenty fascynującej mozaiki, którą stworzyło Salam News na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Zaskakujące historie, silne głosy i spojrzenie na świat przez pryzmat różnorodności – to esencja tego, co zdefiniowało najpopularniejsze artykuły roku 2023.
TOP10 2023 artykułów
Salam News
10. Eid Mubarak! Dziś przypada Eid al-Adha
Eid al-Adha, czyli muzułmańskie święto ofiarowania to jedno z dwóch głównych świąt muzułmańskich. Upamiętnia gotowość proroka Abrahama do złożenia w ofierze swojego syna na polecenie Boga. O święcie Eid al-Adha pisał dla nas Huseyin Celik.
9. Jestem Rosjanką i Afganką. Mieszkam w Polsce. Jak to możliwe?
Oto historia Foruzan, która uczy się w polskiej szkole w Warszawie. Jak inne nastolatki, narzeka na trudny język u Adama Mickiewicza, chodzi do manikiurzystki i nawiązuje przyjaźnie. Ma jednak za sobą doświadczenia, które różnią ją od jej polskich rówieśników. Jak czuła się, mieszkając w Rosji? Jaki ma stosunek do wojny w Ukrainie? Dlaczego nie nosi hidżabu?
8. „Wy żyjecie w swoich krajach, nasz kraj żyje w nas”. Rozmowa z Omarem Farisem
„Chcemy, byście zrozumieli naszą sytuację. Dlaczego my jesteśmy w waszych oczach terrorystami? Jeśli terrorystą jest osoba, która broni rodziny i narodu, to ja jestem terrorystą. Mam prawo żyć jak Ty. Mieć swój paszport. Nie kocham broni, nie kocham wojny. Jesteśmy normalni: mamy dzieci, żony. Kochamy muzykę, taniec, kochamy życie. Nie chcemy umrzeć, a żyć w wolności i godności.” – mówił Eliasowi Smurzyńskiemu Omar Faris, Polak pochodzenia palestyńskiego, działacz pokojowy.
7. Co doprowadziło do brutalnych wydarzeń w Strefie Gazy i Izraelu? Wyjaśniamy krok po kroku
„Odmiennie widziane wydarzenia: palestyńska Nakba i izraelska Wojna o Niepodległość zapoczątkowały asymetrię narracyjną, której ofiarą do dziś pada przede wszystkim strona palestyńska”. O historii powstania państwa Izrael i okupacji Palestyny Ewelina Kaczmarczyk rozmawiała z Dominiką Blachnicką-Ciacek oraz Konradem Pędziwiatrem.
6. Noszą turbany, ale to nie muzułmanie. Kim są?
Turbany kojarzą nam się zapewne głównie z muzułmanami, ale to nie jedyna grupa, która chętnie zakłada to nakrycie głowy. Sikhowie, którzy na ulicach europejskich miast wyróżniają się zwykle bujną i wypielęgnowana brodą, także nie rozstają się ze swoim turbanem. Kim są i dlaczego turbany są dla nich ważne? O Sihkah pisała Katarzyna Makarowicz.
5. Czym jest syjonizm, jak powstał Hamas i kto zakłada osiedla na Zachodnim Brzegu?
Krótki przewodnik tłumaczący najważniejsze pojęcia związane z atakiem Hamasu na Izrael oraz bombardowaniami Strefy Gazy.
4. Sztuczna inteligencja stworzyła stereotypowe i rasistowskie podobizny lalek Barbie
Buzzfeed opublikował artykuł zawierający wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy przedstawiające Barbie reprezentujące wszystkie kraje na świecie. Użytkownicy i użytkowniczki Twittera szybko wychwycili nieścisłości kulturowe i stereotypy powielone na grafikach.
3. „Żona muzułmanina nie musi przechodzić na islam”. Polka o życiu w Egipcie
„Jeśli chodzi o mnie, mój mąż i jego rodzina nigdy nie namawiali mnie do konwersji. Rozmawialiśmy wiele o religii. Nie miałam też potrzeby takiej zmiany, jestem osobą, która nie czuje związku z katolicyzmem czy potrzeby przynależności do określonej religii” – mówiła dla nas Magda Fou.
2. Być kobietą, być Turczynką. Rozmowa z Agatą Toptay
„Statystycznie aż 30% kobiet mieszkających w Stambule nigdy nie widziało morza. Przypomnę, że Stambuł jest miastem nadmorskim. Często ich życie jest bardzo monotonne, polega głównie na zajmowaniu się domem i wychowywaniu dzieci” – mówiła Weronice Szczurko Agata Toptay, psycholożka od 10 lat mieszkająca w Turcji.
1. Nakba, czyli katastrofa Palestyńczyków i Palestynek
15 maja Palestyńczycy i Palestynki upamiętniają wydarzenia z 1948 r. – przesiedlenia i czystki etniczne dokonane na ludności palestyńskiej. To tzw. Nakba, od której w roku 2023 minęło 75 lat. 750 tys. Palestyńczyków i Palestynek stało się uchodźcami. O Nakbie pisała Julia Parkot.
Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie
W obliczu rosnących migracji spowodowanymi zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji staje się kluczowym wyzwaniem. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.
Nasze działania zależą od Twojego wsparcia. Każda złotówka pomaga nam kontynuować misję dostarczania rzetelnych informacji. Twój wkład to klucz do naszej niezależności.