Tylu osobom pomogliśmy w 2022. Dział zakwaterowania podsumowuje rok


10 559 osób znalazło schronienie. W 2022 roku dział zakwaterowania Salam Lab nie próżnował.

„Zapotrzebowanie jest już inne niż na początku” – takimi słowami podsumowaliśmy ostatnie miesiące działania działu zakwaterowania. 

Zaczynaliśmy od zakwaterowania osób uchodźczych z Ukrainy w prywatnych domach Polek i Polaków. Do dziś jesteśmy wdzięczni za ich otwarte serca. Po jakimś czasie udało nam się nawiązać współpracę z hotelami i pensjonatami poza Krakowem. Dzięki temu do dziś zapewniamy długoterminowe zakwaterowanie z wyżywieniem i inną potrzebną pomocą m.in. w Krynicy Zdrój, Dobczycach, Jerzmanowicach. Te możliwości, a także codzienna praca kilkudziesięciu osób w dziale zakwaterowania Salam Lab, sprawiły, że od marca do grudnia 2022 Polki i Polacy, właściciele i właścicielki hoteli i pensjonatów, przyjęli pod swój dach 10 559 osób.

Ważna współpraca

W maju mieliśmy przyjemność rozpocząć współpracę z Airbnb.org oraz z Fundacją Biedronka. Dzięki temu Salam Lab może samodzielnie rezerwować mieszkania na stronie AirBnB oraz CTA.pl dla naszych beneficjentek i beneficjentów zza wschodniej granicy. Nasz zespół ma możliwość dokonywania rezerwacji na całej platformie aż na 30 dni. Dzięki tej możliwości do grudnia 2022 taką pomoc otrzymało już 2011 osób. Jesteśmy dumni, że w tak skuteczny sposób możemy wspierać naszych beneficjentów i beneficjentki.

Składamy wyrazy wdzięczności Izbie Gmin Hotelarstwa Polskiego. To dzięki niej od czerwca do listopada prowadziliśmy projekt w hotelu Conrad oraz Hampton by Hilton w Krakowie. Z możliwości noclegu w takiej formie skorzystało prawie 300 osób. Zapewniono dla nich wyżywienie, bezpieczny pobyt we w pełni wyposażonych pokojach, a także pomoc koordynatorki ds. integracji. To dzięki niej po zakończeniu projektu wiele osób znalazło pracę, szkołę czy mieszkanie do wynajęcia. 

Bez nich by się nie udało

28 grudnia spotkaliśmy się jako Salam Lab z gronem naszych darczyńców oraz długotrwałych partnerów, aby podsumować miniony rok. Podzieliliśmy się naszymi wynikami, opowiedzieliśmy o działaniach, a co najważniejsze: otworzyliśmy mały panel dyskusyjny, na którym wymieniliśmy się doświadczeniami przyjmowania osób uchodźczych. 

Wspominaliśmy zarówno te dobre, jak i trudne chwile, które towarzyszyły  goszczeniu Ukraińców i Ukrainek. Rozmawialiśmy też o dalszej współpracy, a także o aktualnym zapotrzebowaniu i o tym, jak zmieniła się sytuacja od lutego. 

Spotkanie z darczyńcami i partnerami w Społecznej Przestrzeni Aktywnej. Spotkanie prowadzi Valeriia Buchak.

W imieniu Salam Lab chcemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom spotkania, ale i tym, którym nie udało się wziąć w nim udziału. Dziękujemy i pamiętamy o wszystkich naszych darczyńcach.

Nowy Rok przygotowuje dla każdego z nas liczne wyzwania. Jesteśmy pewni, że nie jesteśmy z nimi sami i możemy liczyć na pomocników z całej Polski i nie tylko.

Osoba uchodźcza potrzebuje pomocy?
Zaproś ją na R3!

Sytuacja w Ukrainie wciąż się zmienia. Przybywający, a także już osiedleni w Polsce Ukraińcy i Ukrainki, nadal potrzebują pomocy, zwłaszcza w zakwaterowaniu w naszym kraju. 

Pomoc możecie zgłaszać na adres accommodation@salamlab.pl; tel: +48 786 612 667.

Valeriia Buchak i dział zakwaterowania krótkoterminowego punktu pomocy „Żyj w Krakowie”.




Najnowsze publikacje